Zapomínáme čím dál rychleji
Nedávno jsem se bavil s kamarádem o tom, jak mu manželka darovala poukaz na kurz trénování paměti. Když mi barvitě líčil, co se od té doby naučil, nemohlo mi to samozřejmě nešrotovat hlavou. Pro mě jako studenta je kvalitní paměť neocenitelná vlastnost. A co víc, dnes jak se dožíváme čím dál vyššího věku, je nutné trénovat své myšlení prakticky neustále, abychom mohli i v důchodu na vše vzpomínat. Začal jsem nad tématem trochu více bádat. Ostatně kdo z vás nemá už teď občas problém? Vytáhnete mobil, podíváte se, kolik je hodin a za pět minut netušíte, jaký údaj displej ukazoval. Roztěkaná doba si žádá naši pozornost na každém rohu a místo toho, aby byl mozek naším chrámem intelektu, stává se smetištěm balastních signálů, na které nanejvýš stíháme reagovat, nikoliv je ukládat.
S pamětí může být sranda
Když mi kamarád oznámil, že si pomocí pár technik zapamatoval číslo Pí na 87 jednotek, musel jsem zakroutit hlavou. Ale ústa mi doslova spadla, když jsem si přečetl, že světový rekord z roku 2005 je neuvěřitelných 67 890 jednotek. Číňan Chao Lu se naučil posloupnou řadu delší než průměrná diplomová práce a sypal je ze sebe přes 24 hodin.
Pokud šířeji zabrouzdáte do oblasti memorovacích soutěží, narazíte bezpochyby na World Memory Championships, který obsahuje deset disciplín. Z těch zajímavějších je zde: počet zapamatovaných čísel za hodinu (či za 5 minut), náhodně generovaný seznam slov, případně poslední a královská disciplína – balíček náhodně zamíchaných karet. Světový rekord je necelých 22 sekund. Osobně bych měl problém za tu dobu se vůbec podívat na všechny karty obrázkem nahoru…
Jak je to vůbec možné?
Pro velký počet z nás je problém si zapamatovat SPZetku jedoucího auta, nedej bože telefonní číslo, které nám právě nadiktoval pohledný protějšek na párty. Kouzlo je v tom, že nepotřebujete žádné velké předpoklady. Trénování extrémního zapamatování nespočívá v tom, že máte hlavu jako houbu, která nasaje čísla a na povel je vychrlí. Všechno je o přípravě. Není zde prostor složitě vypisovat metody, které jsou často individuální a dohledatelné na specializovaných webech, ale rád naznačím základní postupy. Trik je v tom, nahradit číslo něčím, co v našem mozku zanechá hlubokou odezvu. Například si sepíšete čísla od nuly do devítky, ale klidně od desítky do stovky, a k nim přiřadíte neobvyklé předměty nebo tváře celebrit a činností, které vykonávají.
Je samozřejmě nutné se perfektně nadrilovat, co zastupuje jaké číslo. Ale potom už vám automaticky naskakují asociace a vy si z nich začnete stavět pomyslné příběhy. Ráno se probudíte a vzpomenete si, že „V kamenolomu leželo vejce vedle vejce, které pod strom upustil černý pták s deštníkem.“ Jinak řečeno, zavolej mi na: 722 534. Čím šílenější slova, tím často větší šance, že si příběh uložíte.
Netřeba vymýšlet svoje
Výše popsaný příklad byl velmi triviální. Ale nadarmo se neříká, že v jednoduchosti je síla. Kdo nikdy při studiu nepoužil nějakou mnemotechnickou pomůcku, tak určitě kecá. Každý kytarista zná: „Emil hodil granát do atomové elektrárny“, kdy jednotlivá slova označují struny na kytaře. „Šetři se, osle.“ zase oceníte, když chcete překvapit svou znalostí poloměru země. Moje oblíbené je potom LCD Monitor, kdy jednotlivá písmena označují číslice římské abecedy – samozřejmě bez triviálního I V a X. A třeba 158 pro policii, neboť osmička je jak pouta, 155 pro sanitku, protože pětka připomíná vozíček a poslední 150, neboť jen hasiči by smotali hadici do podoby nuly, používám do teď.
Stejně tak budu do konce života, a vy se mnou, okouzlovat znalostí řeky, která vyhloubila Grand Canon. Je to Colorado, protože když do Grand Canonu, tak jen na kole. A teď to vyžeňte z hlavy. Takových pomůcek se dají vytvořit celé řady, stejně tak si můžete zaplatit u nás v každém větším městě seminář o paměti nebo si pořídit tematickou literaturu. Nemusíte hned louskat balíčky karet, ale není teď o prázdninách nejlepší čas, se trochu zamyslet nad svým mozkem? Učitelé možná budou trochu v šoku, až začnete do testu kreslit vejce a stromy, ale kdoví, kdy vás tyhle znalosti zachrání od opravného pokusu.