Utrácej čas, šetři peníze. Aneb jak se levně zabavit na vysoké?

Utrácej čas, šetři peníze. Aneb jak se levně zabavit na vysoké?

Konečně dělám, co chci sám

Vysokoškolský studentský život má jednu obrovskou výhodu oproti tomu středoškolskému – spousta volného času. Ačkoliv teď se ozve zástup mediků, pro které je poklidný večer s přáteli někde na hranici utopie, potažmo celá řada prváků, kteří si z dobrého rozmaru zapsali celou řadu předmětů nad rámec povinností. Ať tak či onak, rázem nejste svázaní tím, že se ráno musíte dopravit na osm do školy a odpoledne se vracet domů v zimních měsících skoro za tmy. A co víc, nikdy po vás nechce, abyste myli nádobí, vynesli koš a hlavně se učili na další den.

Naneštěstí však je často vysoká škola i časem, kdy jste opustili své oblíbené kroužky a teď si hledáte nové. Spousta z nás spadne do koukání na seriály, protože jen se sluchátky v uších a upřeným pohledem do obrazovky lze utéct tísnivé atmosféře spolubydlení s někým. A hlavně – je to zadarmo. Nelegální, ale co si budeme nalhávat… Nebylo by však něco lepšího? Bylo, ale do kapsy často hluboko a mít na každý den nějakou aktivitu, to hraničí s malou hypotékou. Zkusili jsme trochu zapátrat, jak to dělají lidé, kteří neplýtvají penězi, ale jejich aktivita nekončí u sledováno Breaking Bad.

Dejte si do těla v parku

Outdoor fitness. Obrovský fenomén poslední doby, který spojuje dvě, vlastně hned tři výhody. Tou první jest, že cvičení s vlastní vahou je velice účinné, nebál bych se i říct o dost lepší než zvedání závaží na obrovských strojích v klasickém fitku. Zadruhé – je to samozřejmě zdarma a čím dál více měst vychází nadšencům vstříc. Už nemusíte obrážet nad ránem dětská hřiště, abyste sehnali něco, co připomíná hrazdu. Naopak stačí zagooglit a s trochou štěstí najdete partu nadšených aktivních cvičenců, kteří vás všechno naučí z pouhé radosti z pohybu. A ta třetí výhoda? Silné a pružné tělo, je jedno jakého pohlaví, vám získá v životě více respektu než bůhví jak drahý model oblečení. Takže úspora hned dvojitá.

Ukažte světu, s kým má tu čest

Všichni mají svůj blog, vlog či cokoliv podobného, proč bych měl zrovna já? Protože pořád je o čem hovořit a hlavně, je to vaše radost, kašlete na to, jestli vám ostatní projevují přízeň. Jak začnete něco dělat a přemýšlet nad tím veřejně, naučíte se hned spoustu nových věcí o sobě. Každý člověk je jiný, ale to nebrání tomu, abyste našli spoustu lidí, kteří budou mít na dané věci podobný názor. Avšak jen málokdo má odvahu své myšlenky sdílet. Jenže nikdy později už takovou příležitost nedostanete. Cestou k úspěchu je i změna pohledu na to, co vás (ne)zajímá – muž komentující ženské modely, dívky rýpající si do toho, jak jsou počítačové hry nesmyslné. Inspiraci hledejte v zahraničí a mějte hlavně radost z toho, že rozvíjíte svou kreativitu a nepotřebujete více než svůj notebook.

Rozvíjejte své jazykové dovednosti

Velice moderní je dnes chodit do kaváren na „only english“ či jiné jazykové seance. Zkrátka si sednete se skupinou lidí a povídáte si pouze v cizím jazyce. Svět se studentům otevřel nejen v cestě ven, ale i spousta cizinců proudí k nám a je velká škoda toho nevyužít. Nečekejte na Erasmus párty a vyjděte zahraničním studentům vstříc. Budete až šokováni, jak velký budou mít zájem o kontakt s vámi, zvláště když dnes všichni ostatní kamarádi na vás kašlou a raději sedí doma s výmluvou, jak toho mají hodně. Je velice zábavné hovořit o sobě a svém životě v cizím jazyce, o přínosu pro váš život do budoucna nemluvě. A nemusí jít jen o to, že na pracovním pohovoru po vás častou budou chtít ukázat své znalosti cizí mluvy, ale nikdy nevíte, kdy budete cestovat po světě, a mít v zahraničí přátele, se vždy vyplatí.

Angažujte se ve spolcích

Kdybyste vzali ceduli, napsali na ni „Přihlásím se do čehokoliv!“ a stoupli si někdy na kampus, do deseti minut budete mít nabídku na tucet spolků, ve kterých můžete být aktivním členem. Je obecný mýtus, že na vysoké školy nejsou žádné kroužky a skupinové aktivity, jen vám je často nikdo necpe až pod nos. Opak je pravdou. Když budete hledat, najdete bezpochyby i skupinu, která v zapadlé učebně výpočetních technologií trénuje na mistrovství světa v karaoke. A pokud ne, zkontaktoval přes Facebook další spoustu lidí, kteří by mohli mít podobný zájem – a takoví budou – je už dnes tak banální. Škoda jen, že čím dál více lidí se bojí vylézt z ulity a zapojit ostatní. Nebuďte jako ostatní.

Komentáře k příspěvku