Jazyky jsou samozřejmost
Nový rok přinesl do života nejednoho z nás čerstvé výzvy. Chceme se více vzdělávat, získat lepší práci, mít třeba i více peněz. Cest k vytyčeným cílům existuje pochopitelně celá řada, nicméně jedna z nich až překvapivě spojuje všechny vyjmenované ambice dohromady. Studiu asijských jazyků roste popularita a není se čemu divit. V době, kdy většina mladých lidí umí obstojně anglicky, je znalost běžných cizích jazyků pro zaměstnavatele samozřejmost. Naopak je velká poptávka po lidech, kteří se domluví například čínsky či japonsky. Proč tomu tak je?
Nové příležitosti z Asie
Čínské investice v Česku, růst nadnárodních firem, turismus, startupy a třeba i možnost při práci cestovat po celém světě jako digitální nomád. To vše stojí za tím, že v pracovních nabídkách čím dál častěji vidíme požadavek na znalost některého z asijských jazyků. Ohodnocení není v takových případech vůbec špatné. Dokonce i menší české firmy a internetové obchody kvůli budování vztahů s firmami z Asie hledají šikovné zaměstnance se znalostí čínštiny, japonštiny, korejštiny či třeba vietnamštiny. Studium asijských jazyků se tak stává báječnou investicí pro každého, kdo chce mít o práci postaráno. Nabízí se tak zákonitě otázka, jak se studiem jako takovým začít?
Naučit se „rozsypanou rýži“ je možné!
Poslech takové čínské konverzace a pohled na komplikované symboly dokáže vystrašit. Doopravdy jsou asijské jazyky tak složité? Odpověď zní jasně – když si vyberete ten správný kurz a profesionálního lektora s nadšením, není studium asijských jazyků o moc složitější než jiné jazyky. Některé jazykové jevy jsou dokonce výrazně jednoduší. Kurz přináší určitý rámec a rychlé pokroky při studiu, které jsou důležité pro další motivaci. Když se člověk začne učit sám a bloudí v gramatice, většinou to moc dobře nefunguje.
Na podrobnosti týkající se studia asijských jazyků jsme se zeptali přímo Mgr. Zdeňky Stebelské, ředitelky jazykové školy Chinese Point. Ta nabízí skupinové i individuální kurzy čínštiny, japonštiny, korejštiny a vietnamštiny.
1) Jak dlouho trvá, než se člověk naučí základy nějakého asijského jazyka? Například takové čínštiny?
Zkusme položit otázku přesněji – jak dlouho mi potrvá, než se naučím čínsky tak, abych byl schopen jednoduše komunikovat? Odpověď většinu lidí překvapí – základy si osvojíte poměrně rychle. Je to dáno tím, že základy čínské gramatiky staví na jiném principu než jazyky indoevropské. Praktický příklad – čínština nezná skloňování ani časování. Důležitý je slovosled ve větě. Řekněme tedy, že během 60 výukových hodin, což odpovídá asi jednomu školnímu roku, je možné se naučit čínsky tak, že se v Číně neztratíte a velice jednoduše se s Číňany domluvíte.
2) Co je podle vás na studiu v případě úplného začátečníka nejtěžší?
Pokud budeme mluvit o čínštině, bývá pro začátečníky náročnější výslovnost. Slabiky jsou poměrně jednoduché, ale v začátcích si musíte dávat pozor na různé odlišnosti – například znělost a neznělost u souhlásek, přídech a samozřejmě tóny. Záměna zvuků či nepřesná výslovnost může vést k úsměvným situacím.
3) Mohla byste ve zkratce popsat tým lektorů, který na studenty jazykové školy Chinese Point čeká? Jsou u vás také rodilí mluvčí?
V jazykové škole nyní působí přes dvě desítky lektorů čínštiny, japonštiny i korejštiny. Jsou to nejen čeští odborníci na jazyk, ale také rodilí mluvčí s vysokoškolským vzděláním v oboru vzdělávání cizinců. Pokud se u nás zapíšete např. do kurzu čínštiny, v prvních krocích se budete setkávat s českými lektory. Jakmile ale dosáhnete mírně pokročilé úrovně, kurz dále vedou rodilí mluvčí. Jsme přesvědčeni, že jen aktivní komunikací student-učitel je v našich podmínkách možné studenty rozvíjet a jazykově posouvat výše.
Mírně pokročilým studentům a studentům vyšších úrovní nabízíme také studijně-poznávací cesty do jihozápadní Číny, což je zatím opravdu nedotčená oblast Asie. Takový výlet je jedinečný způsob, jak poznat část Číny, aktivně začít používat čínštinu a seznámit se s čínskou kulturou se vším, co se k tomu neodmyslitleně váže. Letos máme v plánu vyjet do Číny dvakrát – jednou v červnu a podruhé v září. Pobyty prezentujeme na našem FB profilu www.facebook.com/chinesepoint, ale zájemci mohou psát i na support@chinesepoint.cz.
4) Pro školní rok 2017/2018 nabízíte roční intenzivní denní pomaturitní studium čínštiny, japonštiny a korejštiny. Pro koho je studium vhodné a co na studenty čeká?
Pomaturitní studium asijského jazyka je vhodné pro všechny, kteří se chtějí během ročního intenzivního denního studia naučit v daném jazyce komunikovat a psát, případně složit mezinárodní jazykovou zkoušku. Účastníci se při studiu budou pravidelně setkávat nejen s českými lektory, ale také s rodilými mluvčími. To je u asijských jazyků velice důležité – student by měl proniknout do „myšlení“ jazyka, měl by pochopit, jaké kulturní principy se v jazyce odráží proto, aby jazyk dokázal správně používat. Dobrá znalost čínštiny, japonštiny či korejštiny absolventům otevírá dveře k nejrůznějším pracovním příležitostem nejen v Asii, ale také v asijských firmách v Čechách.
5) Pokud by se někdo chtěl přihlásit na vaše kurzy, jak má postupovat?
Každý zájemce o kurzy si můžete detailní informace o kurzu přečíst na našich webových stránkách www.chinesepoint.cz nebo nás může kontaktovat emailem (support@chinesepoint.cz). Pro všechny zájemce o asijskou kulturu pravidelně připravujeme také řadu workshopů na nejrůznější témata – např.čínskou a korejskou kaligrafii, japonské origami, vaření asijských pokrmů nebo četbu zjednodušených příběhů v japonštině. Pozvánky na workshopy uveřejňujeme na FB profilu www.facebook.com/chinesepoint. Na konci ledna a začátku února budeme ve škole pořádat dny otevřených dveří a také ukázkové lekce čínštiny, japonštiny a korejštiny zdarma.
Nikdy není pozdě
Začít se učit nějaký z asijských jazyků můžete ihned. Nikdy není pozdě a vše je pouze o odhodlání a tom správném přístupu. Když si přizvete na pomoc profesionála se znalostmi, výsledky se 100% dostaví. Samotnou motivací je už jen fakt, že o lidi se schopností domluvit se například čínsky bude ze strany firem a organizací stále větší zájem.