Studentské bankovní účty: vše, co potřebuješ vědět

Studentské bankovní účty: výhody a nevýhody

I pro chudé studenty

Přemýšlíte nad studentským účtem? Nejhůř se pochopitelně vybírá, když je nabídka hodně rozsáhlá a vcelku vyrovnaná. Jenže nějak si s tím člověk poradit musí, třeba se vám při výběru trochu hodí i poznatky, které najdete v tomto článku.

Kdo nám studentské účty nabídne?

Ke zřízení studentského účtu máte příležitost u velkých, zavedených bank, které se rozhodly tuto službu zařadit do svého portfolia. Menší banky tuto službu nenabízejí, výběr je tedy rázem snížen na šest bank. O které se jedná? Vezměme je třeba podle abecedy:

Každá banka nabízí určitá zvýhodnění a benefity, stejně je však třeba si uvědomit, že úplně zadarmo to asi nebude nikde. Je důležité posoudit, jak budete svůj účet chtít využívat, k čemu všemu bude sloužit a kolik peněz se na něm bude pohybovat. Vedení účtů je téměř vždy zdarma, v tom tedy velký rozdíl hledat nemusíme. Platební kartu vám také vystaví všude, zajímejte se tedy například o poplatky za výběry z bankomatů a možnost výběrů či dalších transakcí i na dalších terminálech.

Proč si studentský účet zakládat?

Pokud je student finančně aktivní, často nakupuje přes internet a vybírá z bankomatu, cestuje, studentský bankovní účet mu tyto činnosti usnadní a zjednoduší. Zajímavou službu nabízí Česká spořitelna ve formě vedení podúčtu k odkládání peněz pro případ nečekaných výdajů. Peníze jsou tak umístěny mimo dosah platební karty či trvalých příkazů, není tedy tak snadné a jednoduché je z náhlého popudu a rozhodnutí hned neuváženě utratit.

Přehled o dění na účtu prostřednictvím SMS zpráv poskytuje klientům například UniCredit Bank, některé banky se snaží zapůsobit například fotografií uživatele na platební kartě nebo možností zvolit si podle svého výběru číslo účtu.

Jak je to s věkem a jeho ohraničením u této finanční služby? Opět se nabídky velmi výrazně odlišují. Česká spořitelna poskytuje studentský účet pro naše občany i cizí státní příslušníky ve věku od 15 do 30 let, stejnou věkovou hranici má i ČSOB a Komerční banka, za klienty přijímají ale jen občany ČR. Moneta Money Bank poskytuje studentský účet studentům do 27 let, u Raffeisen Bank přestáváte být studentem v šestadvaceti, UniCredit Bank nemá věkový limit specifikován. Některé banky ván navíc ještě nějakou dobu po ukončení studia umožní výhod studentského bankovního účtu využívat, k tomu jim postačí doklad o ukončení vysoké školy.

Co budete potřebovat?

Ani při zakládání účtu nejsou požadavky všech poskytovatelů zdaleka shodné. Například do České spořitelny se před dovršením věku 18 let musíte dostavit s jedním z rodičů, občanským průkazem a rodným listem, zletilým postačí potvrzení o denním studiu a OP.

ČSOB působí o něco tolerantněji, rodinný zástupce je vyžadován do 17 let věku, od 18 do dvaceti postačí jeden doklad totožnosti, od 21 potom je třeba přidat i potvrzení o studiu.

U Raiffeisen Bank postačí předložit občanský průkaz nebo cestovní pas a potvrzení o studiu, složíte však základní vklad 500 Kč.

UniCredit Bank ani Komerční banka nemají požadavky na založení specifikovány, musíte tedy doufat, že úřednice za přepážkoU bude mít dobrou náladu a nepožene vás pro dědečka nebo druhý doklad o totožnosti. UniCredit má navíc zdarma kromě vedení účtu a všech odchozích i příchozích plateb také výběry z bankomatů všech bank V Česku i v zahraničí, nemusíte tedy v zájmu šetření hledat právě ten automat, který stravuje vaše konkrétní banka.

Nejdražší jsou výběry z bankomatu

Ačkoli to možná zní trochu nadsazeně, je to pravda, tady uteče nečekaně hodně peněz, jak zjistíte při vyúčtování. Zajímavou strategii nasadila společnost Raffeisen Bank, která si bere paušál 49 Kč měsíčně, ale pak už je naprostá většina běžných bankovních operací zcela zdarma. Při stávající výši poplatků a jejich spíše stoupající tendenci je to rozhodně nápad, který stojí za zvážení. Ovšem definitivní rozhodnutí a volba budou pochopitelně na Vás. Pomohli jsme aspoň trochu při volbě ohledu na problematiku volby vhodné studentského bankovního účtu? Pokud ano, potom článek splnil svůj účel, nešlo o reklamu na konkrétní bankovní ústav, ale o zamyšlení nad danou tématikou…

Komentáře k příspěvku