„Správný čas myslet na své zdraví je právě teď,“ upozorňuje Kateřina Vacková

„Správný čas myslet na své zdraví je právě teď,“ upozorňuje Kateřina Vacková

Kdo je Kateřina Vacková?

Studentka 6. ročníku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je zakladatelkou neziskové organizace Loono, jež upozorňuje na význam prevence rakoviny. Společně se svými přáteli a kolegy učí neotřelým způsobem samovyšetření.

Preventivní kontroly a vlastně i celý systém péče v ČR je luxusem

Kdy je ten „správný čas“ začít se samovyšetřením?

Správný čas myslet na svoje zdraví a vlastně i začít se samovyšetřováním je právě teď, dnes. Je to jednoduché, každý den se totiž počítá. Je to stejné jako s prací a vztahy, každý den můžete začít dělat něco lépe, více, častěji.

Měli by lidé, jež mají v rodině výskyt rakovinového onemocnění, zvýšit pozornost vůči vlastnímu tělu?

Pozorní ke vlastnímu tělu by měli mít všichni bez rozdílu, zda se u nich v rodině rakovina vyskytla či nikoliv a za tím si stojím. Pokud bychom to oddělovali, mohlo by to opět sklouznout ke známému „my to v rodině nemáme, mě se to netýká“.

Dá se rakovině nějakým způsobem předcházet? Co třeba zdravý životní styl?

Zdravý životní styl je alfa omega všeho, to už doufám lidé vědí, i když samozřejmě ne vždy se tím řídí. Je tedy myslím fajn, když jim to někdo bude připomínat, od sportu přes zdravou výživu, nestresování se až právě po návštěvu preventivních kontrol. A o to my se snažíme, vést mladé a vlastně už nejen mladé lidi k tomu, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď.

Jak je to u nás vlastně s pravidelnou prevencí?

51 % žen nechodí na pravidelné gynekologické prohlídky, co k tomu dodat. Preventivní kontroly a vlastně i celý systém péče v ČR je luxusem, kterého si spousta lidí neváží. Nechodí na preventivní kontroly a trvá jim hrozně dlouho, než zajdou za specialistou s nějakým konkrétním problémem, jako je třeba bulka v prsu. Prý nemají čas. Na to jim ale vždy odpovídám: „Pokud si nenajdete čas na prevenci, budete si ho následně muset najít na nemoc a složitou léčbu.“

Jste zakladatelkou neziskové organizace Loono, jak vznikl její název a co je jejím cílem?

Loono (čteno lůno) se původně mělo věnovat převážně ženám, proto ženské lůno, které vytváří atmosféru intimity a bezpečí, kde se lidé nebojí mluvit o svém zdraví, nebojí se svěřit a začít se o svoje tělo zajímat více. Postupně jsme se začali věnovat i mužskému zdraví, zjistili jsme, že by byla hrozná škoda to oddělovat, protože asi víte, že často jsou to právě ženy, kdo pošle muže k lékaři, když „něco nehraje“. Našim hlavním cílem je tedy vzdělávání v oblasti prevence nejrůznějších onemocnění a zdraví obecně.

Loono

Nesmím zapomenout na možnost sáhnout si na „moje prsa“

Co všechno Loono představuje?

Jsme parta mediků, pořádáme vzdělávací workshopy, na kterých učíme, jak rozpoznat rakovinu nejrůznějších orgánů a nově také, jak rozpoznat infarkt a jiná kardiovaskulární onemocnění, informujeme o preventivních kontrolách a povídáme si s lidmi o tom, jak o rakovině mluvit v případě, že onemocní někdo z jejich blízkých. Navíc si na workshopu každý sám vyzkouší nahmatat bulky (imitující rakovinu) v modelech prsou a varlat a naučí se správnou techniku jejich (samo)vyšetřování. Závorku uvádím záměrně proto, že vysvětlujeme mužům, jak vyšetřit ženská prsa a naopak ženám, jak vyšetřit mužská varlata, protože až 30 % rakoviny těchto orgánů odhalí právě partner.

V září jsme k propagaci workshopů rozjeli kampaň „Sahám si na ně každý měsíc“, s podtitulem #prsakoule, která měla skvělé ohlasy a umožnila nám také vybrat dostatek peněz na hithit.com na nákup právě těch samovyšetřovacích modelů prsou a varlat, které jsou jinak velice drahé.
Do budoucna plánujeme další preventivní kampaně, workshopy a konference. My jakožto budoucí lékaři totiž nechceme pacienty pouze léčit, ale dlouhodobě je vést k prevenci nejrůznějších onemocnění.

Upozorňujete především na onemocnění prsou a varlat, co další orgány?

Upozorňujeme na celou škálu orgánů, od střeva a kůže přes prostatu až po lymfomy, jen ty #prsakoule jsou víc vidět (úsměv), protože je to prakticky jediná část těla, kterou si můžete (samo)vyšetřit. Navíc my se věnujeme i prevenci kardiovaskulárních onemocnění, pohlavních chorob aj.

Máte za sebou velice zdárnou kampaň, co podle vás stálo za jejím úspěchem?

Odlehčená a srozumitelná komunikace, která lidi bavila, ale přiměla je i k zamyšlení. Ozvalo se nám spousta lidí se slovy „Já jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, že by se mě to mohlo taky týkat, obzvlášť, když jsem mladý, ale když #prsakoule rozjeli mladí lidé, tak na tom asi něco bude a navíc to teď dělají všichni.“ (úsměv)

Jaké zaznamenáváte ohlasy na vaši práci?

Skvělé, ikdyž já jsem se stále ještě pořádně nenaučila přijímat chválu. Lidé oceňují jednak moji odvahu mluvit o své nemoci otevřeně a jednak i moji trpělivost jim vše vysvětlit laicky srozumitelnou formou, plus samozřejmě nesmím zapomenout na možnost sáhnout si na moje prsa (úsměv), na to mám taky spoustu skvělých ohlasů. Těch negativních bylo jen pár, zejména na používání slova koule. Já si ale stojím za tím, že je to hovorové a ne vulgární, jak moji oponenti tvrdí. Ráda bych totiž viděla, kdo z nich tomu doma u telky říká varlata. (úsměv)

Loono

Děláme to prostě jinak a moc nás to baví

Nedávno pod vaší záštitou proběhla akce s názvem „Knírkování“, co bylo jejím předmětem?

Knírkování, uuuf, akce, která nám dala pořádně zabrat, ale byla naprosto báječná, dvě přednášky, kruhové tréninky, knírkovací fotostěna, lazebnice knírků, workshop #prsakoule, workshop nasazování kondomů, workshop první pomoci, workshop linorytu a na konec párty se skvělým DJ. Děláme to prostě jinak, a moc nás to baví.

Pracujete s Loonem momentálně ještě na něčem dalším?

My na něčem pracujeme neustále, kde začít.. Připravujeme nové workshopy, brožury a merch, sbíráme inspiraci a následně objednáváme školící modely z celého světa, zaškolujeme nové #loonogirls a #loonoboys, rosteme a užíváme si to.

Někde jsem četla, že máte v plánu i speciální kámasútru, co je na tom pravdy?

Všechno, původně jsme ji zamýšleli jen jako jednu z odměn naší hithit kampaně, je ale tak dokonalá, že ji určitě nabídneme i dalším. Nechci zatím ale prozrazovat více.

Mohou vám nějakým způsobem pomoci i naši čtenáři?

Mohou a dokonce mnoha způsoby! Úplně nejvíc nám pomohou, když se začnou každý měsíc (samo)vyšetřovat. Jak na to se dozví na jednom z našich workshopů nebo na www.prsakoule.cz. Mezitím si mohou koupit naše trička „Sahám si na ně každý měsíc“ nebo nám napsat o nálepky, pohlednice a placky a šířit tak povědomí o prevenci dále. Navíc, pokud by věděli o nějaké firmě, škole nebo kulturní akci, kde bychom mohli uspořádat workshop, mohou nám to napsat na www.loono.cz.

Komentáře k příspěvku