Šest nejčastějších chyb ve financích, kterých se dopouštějí zejména mladí lidé

Mladí lidé často bývají terčem kritiky za to, že nedokáži se svými financemi zacházet dostatečně zodpovědně. Ano, je to tak. Každý šestnáctý člověk ve věku od 16 do 19 let má nějakou půjčku, kterou není schopen včas splácet. To je docela alarmující číslo. Jakých chyb se mladí lidé nejčastěji dopouštějí při hospodaření se svými penězi?

Chyba č. 1 – chybí kontrola výdajů

Nejzávažnější a největší chybou jistě je absence kontroly výdajů. Přesto, že v dnešní době máme internetové bankovnictví a mobilní bankovnictví a každý si může svůj bankovní účet kontrolovat téměř v reálném čase, najde se mezi mladými spousta těch, kteří absolutně netuší kolik už tento měsíc utratili a kolik jim ještě do příští výplaty nebo kapesného zůstává.

Jenže jak jinak dosáhnout rovnováhy v příjmech a výdajích, než tak že je prostě budete sledovat a mít o nich pravidelný přehled? Vždy musíte tušit, kolik si ještě můžete dovolit utratit, aniž byste se dostali do mínusu.
Faktem zůstává, že akutní nedostatek financí může vyřešit například rychlá půjčka ihned, kdy potřebné peníze přistanou na účtu během několika málo hodin nebo i několika málo minut (pokud máte stejnou banku jako poskytovatel této půjčky). Jenomže ani s půjčkami se to nesmí přehánět.

Chyba č. 2 – netvoří se rezervy

Ne půjčky, ale rezervy jsou to, na co byste se měli nejvíce soustředit. Každý měsíc byste měli být schopni odložit nějakou část svých vydělaných prostředků. Momentální nedostatky ve financích sice může vyřešit třeba půjčka bez doložení příjmu, ale tvorba rezerv by opravdu měla být základní prioritou. Použití vlastních rezerv je totiž vždy levnější než splácení půjčky. Tedy, až na výjimky.

Jsou totiž situace, kdy se půjčka vyplatí. Jedná se například o nákupy ve velmi výhodných akcích, případně investice například do vybavení bytu nebo do auta, kterým se budete přepravovat do zaměstnání nebo do školy.
Pokud o některé z půjček začnete uvažovat, vždy si jejich nabídku nejdříve detailně prohlédněte a porovnejte. Srovnání půjček můžete udělat i online pomocí srovnávačů.

Chyba č. 3 – chybí srovnávání s konkurencí

Tím se dostáváme k další z častých chyb, které dělají nejen mladí lidé. Tou je neochota pídit se po lepší nabídce od konkurence. A v době, kdy si můžete na jednom místě prohlédnout letáky několika supermarketů, několika obchodů s oblečením, s botami, s elektrem, nabídku spořicích nebo bankovních účtů, je absence porovnávání zcela zarážející.
U mladých lidí je to pravděpodobně dáno trendem nekonečné zábavy, která má vždy přednost před povinnostmi a zodpovědných chováním. A to i tehdy, když upřednostnění zábavy nese velké následky. Ale třeba to vidíte jinak.

Chyba č. 4 – ceny potravin jsou velká neznámá, v cenách smartphonů se vyznají všichni

Další chybou, která je typická zejména pro mladé lidi, je skutečnost, že velká část z nich nezná ceny základních potravina dalšího základního zboží nutného v domácnosti k zajištění jejího chodu. O elektřině a plynu nemluvě. I dnešní děti vědí, za kolik se tankuje na benzince. Ale kolik je potřeba si přichystat k tomu, aby mohly koupit deset rohlíků, to ví málokteré z nich.

Chyba č. 5 – neplatí se včas

Chybou z dnešního pohledu zcela neodpustitelnou je skutečnost, že mladí lidé zapomínají včas platit své závazky. A přitom v mobilním nebo internetové bankovnictví lze dopředu nastavit termíny plateb, případně je možné souhlasit s inkasem a o platbu se vůbec nestarat. Přesto bude zaplacená včas (pokud na ni tedy budou prostředky na účtu).

Jestliže inkasu nevěříte, je možné ho nahradit trvalou platbou v případě opakovaných částek. Pokud se platba měsíc od měsíce liší a trvalým příkazem bychom nic nevyřešili, můžeme jí zadat hned po té, co dostaneme vyúčtování. A do data splatnosti nastavit to datum, které je uvedeno na faktuře nebo vyúčtování. Je to otázka chvilky a je to velmi pohodlné a spolehlivé řešení. Pak zbývá už jen zajistit, aby na účtu bylo dost peněz.

Proč je neplacení včas velkou chybou? Protože za prodlevu vždycky přijde sankce. A většinou je to sankce finanční. Může samozřejmě být poměrně vysoká, což stavu financí nijak neprospěje.

Chyba č. 6 – mladí rádi opakují chyby svých rodičů

Nezřídka se stává, že když rodiče nezvládají platit svoje závazky, tak ani děti na tom nejsou ve vlastním hospodaření o mnoho lépe. A to ani tehdy, když byly svědky návštěv exekutora. Stejně opakují ty samé chyby a dostávají se do podobných situací.

Platí to ale i opačně. Když rodiče zvládají rodinné finance dobře, většinou i jejich děti to v dospělosti dokáží. Okoukají zvyky, názory a postupy. Tak na to myslete a soustřeďte se, abyste opakovali jen to dobré. A to dobré předejte i svým dětem, až i vy stanete rodiči.

Komentáře k příspěvku