Reportáž z pouti: Trocha té buranské dekadence

Reportáž z pouti: Trocha té buranské dekadence

Pryč z města

Jsou věci, které zkrátka nezažijete ani v maloměstě, natož třeba v Praze. Ale vyjeďte si pár (set) kilometrů směrem k hranicím se Slovenskem a nejenže začne ubývat kvalitní vozovky, ale hlavně se začnete notně propadat v čase. Na poutě chodím často, bo mám holku z vesnice, kterých je po okolí našeho okresního městečka rozeseto asi tisíc, a taktéž to je místní folklór. A možná i osobní tradice, obejít stánky, dát si přeslazený marcipán a usrkávat ledovou tříšť alias obarvenou vodu s množstvím cukru hraničím s rizikem silné cukrovky. Jak se říká, kdo nezažije, neví, o co přichází. Posuďte sami, smějte se, rudněte zlostí, ona tam ta pravda někde je, není to jen o pouti, je to trochu i o nás – o Češích.

Strejček s placatkou

Trousící se davy na jedné straně omezují stánky prodejců, na té druhé potom nervózní řidiči aut, kteří jedouce dvacítkou mohou nanejvýš lamentovat, že na vesnici není kam jinam pouť postavit než kolem cesty. Do toho se co chvíli někdo zastaví, pokoušeje nervovou labilitu davu, protože je třeba pozdravit staré známé. Na vesnici se všichni znají, na pouti tím spíš musí vyzpovídat lidi, které rok neviděli a vyzvědět, kdo otěhotněl, s kým, a jestli už rostou.

Často jde o komické setkání, když například protřelá rodina měšťáků potká fortelného strýce, který už má i přes brzkou hodinu (potažmo ještě ze včerejška) lehce nakoupeno a v dobrém rozmaru vytahuje dvoustovku, aby udělal radost synovci, jehož jméno si ani nepamatuje. Zatímco matka se snaží umravnit svého bratra, ten jedenáctiletému capartovi (Maxmilián se jmenuje, pokrokové jméno, žádný Jarda či Ivan) vnucuje lacinou kuličkovou pistoli a vyptává se, jestli má Maxík už děvčicu. Matka zděšeně jednou rukou bere dítěti zbraň, druhou už mobilem píše rozhořčeně na stránky nějakého mamulkovského webu, přičemž strýc se rozpovídá, jak Aničku líbal tudle v jeho věku za stodolou a dává synovci cucnout medoviny.

Plyšový Jackson

Je rozdíl mezi stánky na Staromáku třeba o Vánocích, kde se prodávají estetické ozdoby ruční výroby, a těmi, které dokolečka objíždějí republiku, aby prodaly pár laciných šuntů starousedlíkům. Na žádné pouti nemůže chybět stánek, ve kterém koupíte rádoby vtipná trička pro tchána, jenž jistě s radostí bude nosit zobrazení šesti sexuálních poloh, které se dají dělat se ženou v kómatu. Hrníčky s potiskem všech zvířecích a jiných druhů, jeden za sedmdesát, tři za sto pade, výborná cena, říká si opatrovnická babča a bere synovi Harley, jeho ženě křečka a vnukovi tak roztomilé koťátko, že z toho i prodavač chytá zubní kazy. Laciné oděvy od Vietnamců a barevné povlečení, kterému jsme kdysi taky neodolali, a jehož krása zmizela po prvním vyprání.

Mimoni

Vrcholem nevkusu jsou pak fejkové hračky, které dávají vzpomenout, že mezi dětmi je Frozen stále in a Minioni, ačkoliv se na poutích prodávají už pár let, jsou teď děsné terno kvůli novému filmu. Ale zde lze alespoň najít trochu normálnosti, což se o plyšovém nahnědlém rastafariánském banánu říct nedá, natož o zjevení s cedulkou „King of Pop, kdyby Michaela někdo nepoznal.

Módní peklo u řetízkáče

Trochu škodolibě bych mohl říct, že největší atrakcí jsou lidé a jejich módní kreace. Františku z Hromu by asi klepla pepka, kdyby se měla tři minuty dívat na zdejší „modely a modelky“. Kdy jindy je čas se napasovat do kožené bundičky, která možná před patnácti lety byla trendy, ale hlavně před dvěma dětmi ještě na míru. Vytáhnout boty na podpatku mohou místní dámy pouze na společenské události, což kromě mysliveckého bálu je pouze pouť, takže zase tolik nevadí, že k těm džínům tolik neladí. Pánové vedle nich šmatlají ve svých prestižkách, které jsou stejně dobré jak na pouť, tak k cirkulárce, a krom toho, jestli jejich šusťákovka vydrží nápor deště, je nic netrápí. Společně potom, jestli už děti odrostly, stojí frontu na jelení guláš a snad chlazené pivo, aby četníci za zatáčkou nestáli zbytečně. A ti ostatní se ochomýtají kolem kolotočů a vysvětlují dětem, že dvě jízdy a stačí, protože to je drahé jak čert. Kde jinde tohle zažijete?

Komentáře k příspěvku