První brigáda: na co nezapomenout?

V dnešní době je poměrně běžné, že si děti od 15 let vydělávají vlastní peníze. Navíc z průzkumů vyplývá, že 87 % dětí ve věku 15–16 let to považuje za důležité. Co je tedy potřeba zařídit, než dítě na brigádu nastoupí?

Doba, kdy děti chodily na brigády jen během prázdnin, je dávno pryč. Firmy dnes nabízejí brigády pro studenty od 15 do 18 let i během školního roku. Děti si tedy mohou přivydělávat kontinuálně během celého roku. S tím se pojí i skutečnost, že nevyplácí brigádníky v hotovosti, ale posílají jim peníze na účet. Pokud tedy dítě účet ještě nemá, pak je nejvyšší čas mu ho založit.

Jak založit studentský účet

Vlastní bankovní konto si může váš potomek založit na pobočce banky, stačí, když společně přijdete na pobočku a budete mít s sebou rodný list dítěte a jak jeho, tak váš občanský průkaz. Za založení účtu a za jeho vedení se nic neplatí. Výpisy z účtu v elektronické podobě jsou pro studenty zdarma. K účtu dostane i kartu a samozřejmostí je internetové bankovnictví, v kterém bude mít přehled o tom, co mu na účet přišlo a kolik utratil. To je také skvělý způsob, jak naučit dítě hospodařit s penězi.

Vlastní bankovní účet mohou mít děti už od narození. Nejdřív jim na něj budete posílat kapesné a pak se k němu přidají peníze z brigád. Postupem doby se tedy z dětského účtu stane účet studentský. Ten může váš potomek mít například u České spořitelny až do 26 let věku. K tomu, aby na něj měl stále nárok, stačí, aby bance zaslal v 21 letech potvrzení o studiu a účet má zdarma. Toto potvrzení může zaslat i elektronicky, nemusí tak do banky vůbec chodit.

Nezapomínejte na smlouvu

Kromě účtu je potřeba myslet i na další věci, které s první brigádou souvisí. Ohlídejte, co dítě podepisuje. U brigády tu bude s největší pravděpodobností dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ). V každém případě je potřeba, aby ve smlouvě byly uvedeny veškeré náležitosti: především doba, na kterou se dohoda uzavírá, rozsah činnosti, výše odměny, případně i místo výkonu práce.

Brigády pro děti od 15 do 18 let jsou ošetřeny zákonnými nařízeními, která by měla firma dodržovat.

  • Délka pracovní doby během jedné směny je maximálně 8 hodin.
  • Maximální počet odpracovaných hodin je 40/týdně.
  • Je zakázáno pracovat mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní.
  • Do 18 let nemohou děti nakládat s hotovostí.

Když je všechno v pořádku, smlouva je podepsaná a dítě má svůj účet, může se pustit do práce. Studentské brigády dají dětem kromě prvních vlastních peněz i důležité zkušenosti. Učí je zodpovědnosti a také tomu, že peníze opravdu nejsou zadarmo. Neochuďte je o tyto zkušenosti, uvidíte, že se díky nim stanou zodpovědnějšími.

Komentáře k příspěvku