Proti čemu obrnit peněženku v roce 2016?

Proti čemu obrnit peněženku v roce 2016?

Všechno při starém?

Na krásno zaklepal nový rok nejdelším možným víkendem a z kocoviny vystřízlivěli zřejmě už i ti největší chlemstači šampaňského. Dozajista máte už papírek, ne-li celý štos archů, popsaný novoročními předsevzetími, které s pondělkem vzaly za své. Alespoň tak soudím dle mých dvou posledních návštěv fitness centra, neboť se nedostavila lednová vlna zpocených tlouštíků a tělocvična kupodivu vypadá prázdnější než kdykoliv jindy. I ty povánoční slevy nějak netáhnou a vůbec mi musíte dát za pravdu, že pokud teď ve zkouškovém neodevzdáváte učitelům test s přeškrtaným datem X. Y. 2015, tak se vlastně nic nestalo. Ale to jest chyba, protože s každým rokem se mění celá řada věcí, nad kterými by mnoho z nás jen mávlo rukou, ale znáte to, neznalost neomlouvá.

Zvýšení minimální mzdy

Začněme zvesela, neboť si teď i ten nejnuznější podržtaška v továrně na plastové obaly vydělá měsíčně minimálně desítku. Teda bez stokoruny, ale i těch baťovských 9 900 Kč je hezkých. Pokud obýváte chudý kraj namačkaný v 1+1 a stravujete se u maminky. Každopádně to má ještě jeden sympatický detail – hodinový mzda tím roste na 58,70 korun, což de facto znamená stop brigádám za 55 na hodinu. A i těch pět a půl pětek by vám leckde dali s kyselým ksichtem.

Dražší kuřivo

Jak se všichni tváří, že by cígo nevzali do ruky ani v kožené rukavici, kolem druhé hodiny ranní hulí průměrný studentský klub jak dvě uhelné elektrárny. Za každou takhle rozbalenou krabičku bude hned kuřák o necelé čtyři koruny chudší, což znamená… Oblíbené počty… Při jedné krabičce denně něco přes 200 korun. Nevím jak vy, ale za ty peníze bych raději vzal nějakou buchtu na večeři. K hladovému oknu, ale to je vedlejší…

Cigarety budou dražší

Pozor na nečekané výjezdy

Výrazně doporučuji si začátkem roku zkontrolovat platnost vašich dokladů, neboť to člověk dělá málokdy a občanka či kreditka vám projdou zrovna v ten nejblbější okamžik. A například za expresní pas teď zaplatíte čtyři tisíce korun. Což je sakra pálka a v akci nakoupené letenky s odletem za 48 hodin rázem zase tak akční nejsou, pokud letíte opravdu daleko a potencionálně načerno. Naopak k dobru úřadům jde to, že čekací doba na nové doklady se zkrátila na polovinu.

A taky bacha na cestách

Kdyby nepřišlo pár silničních omezení, to bychom ani nebyli v Česku. Velmi kontroverzní se mi osobně jeví značení chodců jdoucích po silnici mimo obec. Ačkoliv zákon zřejmě začne platit až během prvních měsíců, už teď se připravte, že Karkulka již nebude červená, ale reflexní, neboť vlci v nových oktávkách čekající za lesem budou poptávat místo litru vína rovnou litry dva. Na ruku. Taky si na vás pěkně smlsnou, jestli po prosněžené noci vyjedete jaksi s myšlenkou „ono to cestou opadá“.

Ušetříme na bydlení?

Ani moc ne, nájem vám na priváte asi jen tak nikdo nižší nedá, ale pokud si platíte sami energie, je dobré se zahřát už teď pocitem, že nebudete muset sáhnout na ubytovací stipendium. Kromě zanedbatelného růstu cen vody, za plyn ani elektřinu připlácet nebudeme. Na druhou stranu – celosvětově roste produkce a klesá cena. U nás nikoliv…

Velká pátek je teď svátek

Sám to zatím příliš kapacitně nepobírám, proto to raději zmíním. Velikonoční pondělí se prodlužuje na celé čtyři dny, tedy už teď je vhodné plánovat si menší dovolenou na 25. března, kdy poprvé celé Česko nepůjde do rachoty. Osobně nevím, jestli jsme tak nábožensky procítěná země, abychom slavili Velký pátek, ale jak praví většina: „Volna není nikdy dost.“

Největší sranda roku?

Registrační značky na přání za desítku tak trochu prošuměly a teď je kolem nich velké haló. Většinu z nás to asi nezajímá, ale já osobně jsem z toho nadšen. Tak trochu fandím každému, kdo si takovou značku pořídí, neboť bude alespoň na silnicích trochu veseleji. Ale taky si dost myslím, že každý takový extrovert bude přejícným Čechům jen k smíchu. Opravdu se těším, až kolem tramvajové zastávky projede nějaký bouchač se značkou třeba „Mach0007“. Ostrůvek plný lidí se otřese smíchy.

Komentáře k příspěvku