Proč si úspěšní muži berou krásné ženy a naopak?

Proč si úspěšní muži berou krásné ženy a naopak?

Protiklady se nepřitahují

Poslední dobou často vídám takové ty ideální páry. Určitě je znáte. Ona – pěkně namalovaná žena v oblečení, které zdůrazňuje její vysportované přednosti. On – dobře oděný muž s moderním účesem a minimálně lehce vyrýsovanými bicepsy, který upozorňuje na svůj majetek když už ne z kapsy čouhajícími klíčky s logem německé automobilky, tak alespoň drahými slunečními brýlemi. Naše běžná reakce je v duchu, že tady se synáček dobře narodil, nabouchl si první zlatokopku. A jí ke štěstí stačí, že má velikost oblečení 36.

I to může být, ale já si nemyslím, že tyhle případy převažují. Spíš naopak. O vztazích se často říká, že protiklady se přitahují, ale můžeme tomu věřit? Pokud odrhneme škraloup nafrněných čtyřicátníků, které netlačí splácení hypotéky, a jejich dvacetiletých milenek toužících po obdivu vrstevnic, jež si originální vuittonku nemohou samy dovolit, často zjistíme, že se párují dvojce, které jsou na žebříčku financí a vzhledu na stejné příčce. Naopak zbytek jen brečí v koutě a skuhrá něco o „zaplacené lásce“. Kde je zakopané zlaté prase?

Bez práce nejsou pekáče

Schválně jsem si upravil klasické české přísloví. Těmi pekáči samozřejmě myslím buchty na břiše, nikoliv pomůcku kuchaře. V dnešní době jsme všichni hrozně rozmlsaní. Nejde jen o to, že nám obchody servírují veškeré pochutiny, k exotickým zážitkům se dá často dojet městskou hromadnou dopravou, ale hlavně od protějšků očekáváme vysokou kvalitu, která je nám denně servírována de facto plnými hrstmi skrze seriály, filmy, fotky na Instagramu a vůbec celý vizuální svět od porna po bulvární zpravodajství. Nikdy dříve nebyl kladen takový tlak na to, vypadat dobře, být úspěšný, cítit se dobře, protože nikdy nebyly možnosti „zlepšit“ náš vzhled či vydělat velké peníze tak snadné, zároveň tak šíře propagovány. Avšak to, že ty možnosti tady jsou, neznamená, že jsou zdarma, bez práce a pro každého. Už jsem dříve psal, jak sledování cizích vzorů ovlivňuje naše vlastní sebeuvědomění, ale co se týče vztahů a volby partnera, mohly by se naše nereální očekávání tesat do kamene.

Ranní ptáče neskáče, ale vozí si zadek v kabrioletu

Vžiju se teď do situace náhodného muže, který si zcela logicky na večírku vyhlédnu tu nejatraktivnější ženu. Osloví ji a zjistí, že její denní náplň je hodina plavání, půl hodiny jógy, práce, péče o svůj vzhled a studium jazyků, aby postoupila ve své kariéře. Jaké vzbudí potom u té ženy sympatie muž, který sice byl v práci, ale potom si lehnul k herní konzoli, šel s kamarády na pivko a zbytek večera proseděl na Facebooku? A naopak, jak bude hodnotit muže, který jde hrát tenis, trénuje na hudební nástroj, večer si zkusí pro sebe něco dobrého uvařit a ještě si vyžehlí košili, aby byl šik? Pokud vy do svého dne dáte 110 % a váš partner udělá jen tolik, kolik je nutné k přežití, budete se doplňovat? Nikoliv.

Začnete litovat toho, že vám utíká drahocenný život s někým, komu na ceně času nezáleží. Je potom spravedlivé například toužit po ženě s pevným tělem, když sám se třepu jako sulc? A je možné chtít světaznalého a zajištěného muže, když si s námi chudák může povídat jen o tom, jak jsme se dnes vyvalili u televize? Pokud má muž ženu jen na zahřátí peřin, nevydrží ani do příštího převlékání povlečení. A obráceně.

Vztah není koňský povoz, ale dostihy

Úspěšný člověk ví, jak tvrdá cesta nahoru vede. Je jedno, o co se momentálně snažíte, štíhlé tělo, krásný dům s velkou zahradou, umění skládat na klavír romantické balady. Za tím vším jsou měsíce, spíš roky dřiny, a co víc, je to často cesta, která se s námi potáhne až do konce dnů. A na tuto cestu si musíme zvolit doprovod. Teď si sami řekněte, když jste v pozici tahouna a třeba denně pracujete dvanáct hodin denně, abyste mohli cestovat kolem světa, jestli si na svou cestu zvolíte zátěž v podobě partnera bez ambicí? Ne, vyberete si někoho, kdo bude ještě o krok nad vámi. Když vy budete večer vysílení, ale šťastní nad tím, co jste dokázali, ten vedle vás bude stále ještě na sobě pracovat. Proto když vidím krásnou dívku a úspěšného muže nemám pocit, že by měli štěstí a přízeň osudu. Vidím lidi, kteří šli za svým snem, rozhodli se obětovat své pohodlí a moudře si zvolili po svém boku někoho, kdo za ním jde taky.

Komentáře k příspěvku