Proč neztrácet svůj život sledováním cizích vzorů?

Proč neztrácet svůj život sledováním cizích vzorů?

Od bulváru na sociální sítě

Trávíte čas projížděním sociálních sítí a lajkováním fotek a názorů úspěšných lidí, ale sami se nehnete z místa? Nepochybuji o tom. Ale je čas se hnout. Když už jsem položil jednu otázku, dovolím si i druhou. Kdo z vás má mezi kamarády, ať už na Facebooku či mezi followery na Instagramu a dalších sítích, někoho, kdo věčně lajkuje a sdílí fotky nebo statusy úspěšných lidí, svalnatých sportovců, štíhlých krásek, popřípadě cizokrajná místa a oku lahodící krmě? No, zcela všichni.

Nedávno jsem přemýšlel, jakou funkci má v naší společnosti ještě bulvár. Drtivá většina mých vrstevníků ho nekupuje, naopak čtení např. Blesku je pro ně urážkou jejich intelektu. Ale co je bulvár než niterný úder na naši emocionalitu a ukázka toho, co nemůžeme mít. Teda kromě té druhé stránky, která ukazuje, že lidé co něco mají – moc, slávu, peníze, krásu – se stejně mají ještě hůř než průměrný dělnický čtenář u pásu, neboť vás stejně zavraždí, okradou, partner vám uteče… Když si ale otevřu Instagram, na prvních místech je přesně to stejné, co vidím v bulváru – slavné celebrity a úžasná místa. A co ostatně přidáváte vy? Fotku z dovolené, nové hadry, co jste si koupili, ukázku toho, že jste výjimečně nevečeřeli chleba s párkem, ale byli na pravém japonském sushi. Pukněte všichni závistí, obdivujte mě, chvalte mě, budu vaší drogou!

Moderní narkotika

Dlouho platilo, že internet je hlavně na jednu věc – distribuci porna. Dobře, je to lehce otřepaný vtip, ačkoliv bezpochyby lechtivý obsah stále ukrajuje pořádný díl z koláče internetových stránek. Když se dnes podíváme na stránky a skupiny na Facebooku, které se těší až absurdní oblibě, většina z nich bude lákat na zábavní a unikátní obsah. Nízkokalorické vizuální skeče a fotomontáže, které jsem schopni konzumovat asi jak lentilky z krabičky. Obdobně se po chvíli divíme, že jsou všechny bonbóny v trapu a my musíme jít spát. No, dám si ještě jedno balení.

Dnešní doba je šíleně rychlá, a jelikož konzumací médií trávíme po spánku nejvíce času denně, úměrně se zrychluje i nabízený obsah. Když jsem byl mladší a poprvé vysílali na Nově Titanic, díval jsem se až do jedné v noci, protože člověk musel přetrpět několik reklam. Kdo má dnes na to čas? Dát srdíčko fotce, „zasmát se“ (nebo se fakt smějete, když projíždíte 9gag?), to zabere pár sekund. Pár nasčítaných sekund, které nás denně potápějí na více času, než trvalo největší lodi světa klesnout až na dno.

Jak to spolu souvisí?

V předchozím odstavci jsem trochu odbočil. Záměrně. Když krátíme chvíli na FB např. u Men’s Humor, máme přeci jenom po chvíli vyčítavé pocity, protože prokrastinujeme. Ale když podobně lajkujeme a sdílíme fotky úžasných věcí a dobře vypadajících lidí, tyto pocity nemáme. Samozřejmě proto, že si takto strávený čas obhájíme jako cestu, skrze kterou sbíráme inspiraci. „Sakra, ten chlap má ale svaly, lajk, taky budu takový.“ „Oh můj bože, ta má ale šaty, ty si musím koupit.“ Odhaduji, že víc jak devadesát procent z lidí, co tyhle fotky sdílí několikrát denně, nikdy nedosáhne na takovou postavu, postavení a majetek. Těch zbývajících deset procent tyhle fotky nahrává a v duchu jim je úplně jedno, jak je oceňuje okolí.

Kdo na sobě maká, tak nemá čas se zabývat tím, jak by mohl vypadat a kde by mohl být. Je to logické i z toho důvodu, že jak se na nějakou cestu vydáte, vždy budete mít co objevovat, pořád můžete sílit, projet nová místa a udělat věci jinak. Skutečnost je taková, že dokud stojíte na místě, máte čas se kolem sebe rozhlížet a hledat si své vzory. Ale jak vyrazíte kupředu, budete mít čas mít před sebou jen jednoho člověka, na kterém to vše stojí – sami sebe.

Lajkovat je jako chtít

Upřímně nemám moc rád lidi, kteří říkají, že by něco chtěli. Něco chtít je slabost. Silný člověk jde a vezme si, po čem touží. Samozřejmě nejde si ukrást jen tak cizí Porsche nebo z fleku uvařit perfektní Wellington. Ale můžete pracovat, šetřit, experimentovat v kuchyni a tyhle věci dokážete. Bohužel není jiná cesta. Fascinuje mě, kolik lidé tráví čas tím, že sledují reality show o tom, jak být štíhlý, prorazit jako model/ka či obdivují zkušené kuchaře. Ale jak málo lidí zkusí za tím jít.

Tyhle pořady se netočí pro profesionální sportovce či kuchaře, i když ti je taky sledují, ale hlavně pro ty, co je konzumují jako bulvární zprávy a věčně jen chtějí… Chtějí taky být tím, komu ostatní budou lajkovat fotky a dávat si ho za vzor. Tak přestaňte chtít a buďte. Zkuste dnes nehltat seriál o silných mužích či obdivovat perfektní postavu herečky z fotky, ale zvedněte se a dejte lajk sobě. Protože ten je jediný, který se ve vašem životě počítá. Ten jediný, jenž si vezmete do hrobu. Máte jich omezené množství, tak s nimi neplýtvejte pro druhé.

Komentáře k příspěvku