Praktické rady při výběru půjčky

Praktické rady při výběru půjčky

Půjčky se v současné době staly něčím tak běžným, že o nich téměř nepřemýšlíme. To je ale velká chyba, která může mít doslova fatální následky. Podívejme se společně na základní pravidla spojená s tím, jak si vybrat tu správnou půjčku. Ta by vždy měla být využita smysluplně – na nezbytnost, nikoliv hloupost, jako je dovolená, či vánoční dárky.

Opravdu peníze potřebuji?

To by měla být první otázka, kterou si položíme. Nedělejme si iluze, že každý vydělává dostatek peněz. Na druhou stranu připomeňme, že mnoho lidí utrácí za zbytečnosti. Je to alkohol, cigarety, vysoký telefonní paušál, nebo třeba mnohdy nepotřebná kosmetika a další desítky věcí. Při kupování hloupostí tak může dojít k tomu, že na konci měsíce chybí třeba i několik tisíc korun. V takovém případě sice může pomoci SMS půjčka, ale mnohem lepší je mít vlastní rezervu. Jak jí docílit? Jednoduše si dát každý měsíc, hned po výplatě finance stranou. A útratu těch ostatních dobře rozplánovat.

Je poptávaný úvěr skutečně ten správný?

Půjčky se liší nejenom tím, kolik a za jakých podmínek můžeme získat. Liší se také svými poskytovateli, u kterých může hrát roli třeba:

  • Délka splácení a výše splátek
  • Podmínky získání
  • Sankce za pozdě provedené splátky
  • Výše úrokových sazeb

To je jenom zlomek informací, které by nás měli při výběru správné půjčky zajímat. Proto je dobré vše v klidu zvážit a popřemýšlet nad tím, zda skutečně volíme správně, nebo impulsivně. S tím by měly souviset i recenze na konkrétního poskytovatele. Ne všichni mají dlouhou tradici, ne všichni jsou féroví a ne všichni dokážou nabídnout to, co potřebujeme.

Skutečně splníme to, co poskytovatel požaduje?

Jak ukazují poslední statistiky, je mnoho lidí, kteří neváhají o svém současném stavu, nebo o své finanční situaci lhát. Je sice pravdou, že například půjčka bez doložení příjmu, nebo varianta úvěru bez registrů o nás mnoho informací nezjišťují. Jsou ale i tací poskytovatelé, které příjem, finanční minulost, nebo naše současné výdaje zajímají. I to berte v potaz a rozhodně nelžete. Nejenom, že je to v rozporu se zásadami odpovědného půjčování, ale v budoucnu to pro vás může mít mi negativní následky. A to ve chvíli, kdy se na váš podvod přijde. Buďte proto čestní a féroví. Totéž očekávejte i od poskytovatele.

Umíte si spočítat výhodnost?

Mnoho lidí bude tvrdit, že to nejdůležitější u půjčky je úrok. Je sice pravdou, že podstatnou roli hraje. Rozhodně ne však jedinou. Proto byste se neměli zlákat výhodnými reklamními nabídkami, které nabízejí úrok třeba i v jednotkách procent. Důležité je hledět také na RPSN – roční procentuelní sazbu nákladů. Nejenom, že tato hodnota obsahuje už samotnou úrokovou sazbu, ale může obsahovat i další navýšení, spojené třeba s:

  • Poplatky za vedení vašeho úvěru
  • Platbami za povinné pojištění schopnosti splácet
  • Výdaji na různé výpisy a další dokumentaci

Proto je dobré zohlednit při svém výběru obě dané veličiny. Ne vždy ale musí vycházet smysluplně. Příkladem je půjčka online, která nabídne kratší splatnost. Zde je dobré použít spíše selský rozum a jednoduše si spočítat, kolik tisíc měsíčně zaplatíme navíc. Jak na to? Odečteme půjčenou částku od té, která po nás bude požadována po uplynutí lhůty.

Chcete dělat mrtvého brouka?

To určitě není správná cesta, jak řešit své problémy. Pokud už nastanou, vždy je dobré komunikovat. Ideálně v dostatečném předstihu. Jsou možnosti, jako snížení nebo odložení splátek, překlenovací úvěry, nebo využití pojistky, které zabezpečí, že i v těžkých chvílích svůj úvěr zvládnete. To nejhorší, co můžete udělat, je skrývat se. Věřte, že poštovní doručovatelé, kteří vám přinesou obsílky od soudu či rozhodce, vás najdou vždy. Stejně jako exekutor, který se rozhodne zabavovat. A to věci v hodnotě dluhu, který kvůli vašemu mlčení výrazně narostl.

Komentáře k příspěvku