Nový nebo ojetý vůz?

Uvažujete nad koupí nového vozu a nevíte, jestli šáhnout po nepoužitém vozu od výrobce nebo šáhnout radši po slušné vozu ojetém? Nevadí. Každá z variant má své plusy i mínusy a my je v tomto článku společně porovnáme.

Nové vozy – doklad na spolehlivost

Výhodou nového vozu je to, že víte, do čeho jdete. Rozhodnete-li se pro určitou značku, můžete očekávat určitý standard kvality a spolehlivosti. Jste prvním majitelem vozu, takže se nemusíte bát, co s ním dělal předchozí vlastník. Za tento standard si však pochopitelně připlatíte.

Ojeté vozy – bída i lesk

U nákupu ojetého vozu můžete získat hodně peněz za málo muziky, ale také se můžete šeredně spálit. Vždy záleží na tom, jestli natrefíte na férový autobazar. Pokud ano, je to dobrá volba.

Poznat férový autobazar je poměrně těžké, ale existují určité znaky. Férový autobazar například zveřejňuje veškeré informace o prodávaných vozech (model vozu, sada autentických fotografií, technické informace, cena atd.). Zároveň u něj odpadá i již zmiňované riziko původu vozu (věcná břemena, kradené vozy). Solidní autobazary totiž prověřují původ vozu v systémech jako CEBIA, CARDETEC, které by měly tato rizika identifikovat. Přičemž pochopitelně platí, že vozy, které tímto prověření neprošly, férové autobazary neprodávají.

Při výběru vozu z autobazaru je také vhodné hledět na jeho tradici. Autobazary, které šidí své zákazníky, na trhu nevydrží dlouho. Naopak ty s dlouhou tradicí se obvykle chovají k zákazníkům férově. Příklad může být například pražský autobazar Auto Výhybka Praha, který na trhu působí přibližně 15 let a kvalitu svých služeb může doložit referencemi od stovek spokojených zákazníků.


Koupíte-li prověřený ojetý vůz, není třeba se ničeho bát. A ještě ušetříte.

Komentáře k příspěvku