„Nic není bez problémů,“ říká Ondřej Klügl z Pragulic

„Nic není bez problémů,“ říká Ondřej Klügl z Pragulic

Koncept sociálního podnikání

Kde se vzal nápad založit projekt Pragulic? O co vlastně jde a jaká je jeho hlavní myšlenka?

Nápad vznikl v roce 2012, kdy jsme se jakožto 3 studenti zúčastnili zahajovacího večeru soutěže Social Impact Award, jež se konala v Impact HUB Praha. Nebyl to studentský projekt, v rámci studií jsme se však seznámili prvně se sociální ekonomií a následně s konceptem sociálního podnikání. Ten nás zaujal. Neměli jsme zkušenost s lidmi bez domova ani ničím podobným. Po cestě ze zahajovacího večera jsme se bavili o různých možnostech a v podstatě náhodou padl nápad, kdy by lidé bez domova mohli provázet lidi ve městech, protože je znají nejlíp. Hlavní myšlenkou je tedy poskytnutí náhledu na město očima lidi bez domova. Tedy bezprostřední zkušenost s bezdomovectvím, s životem na ulici, město jiným pohledem.

Pragulic

24 hodin bezdomovcem

Co všechno Váš projekt lidem nabízí?

Prohlídky hlavního města, osm jedinečných průvodců, tras a prohlídek, kdy každá má svou vlastní trasu. Nabízíme dárkové poukazy na prohlídky, realizujeme přednášky ve školách a institucích. Prohlídky navštěvují jak skupiny, cizinci, školy, organizace i firmy tak běžní jednotlivci či obyvatelé Prahy. Mimo prohlídky nabízíme také zážitek 24 hodin bez domova, kdy si zájemce může zkusit být na 24 hodin bezdomovcem. To vše za doprovodu jednoho z našich průvodců. Primární jsou však pro nás prohlídky.

Setkali jste se s nějakými problémy při realizaci kampaně?

Problémy byly a stále se nějaké objevují, nicméně nejedná se o nic zásadního, spíše běžné procesní záležitosti, se kterými se člověk setkává, když se snaží něco postavit na nohy a něco budovat. Nic není bez problémů, ovšem fungujeme již třetím rokem a tak se nám zřejmě problémy daří překonávat.

Jak je to s bezpečností?

Prohlídky jsou bezpečné, nevodíme lidi do ghett nebo na nebezpečná místa. Průvodci jsou vyškolení, jak se chovat a reagovat, takže s bezpečností není problém.

Jaké zaznamenáváte ohlasy? Pociťujete změnu pohledu na lidi bez domova?

Ohlasy jsou převážně pozitivní. My stojíme o kritiku a uvědomujeme si, že bezdomovectví, samo o sobě, není nic pozitivního. Proto je zkušenost lidí různá. Na drtivou většinu zákazníků má však absolvování prohlídky nějaký dopad, nad problematikou bezdomovectví přemýšlí a to je zásadní. Asi i zásadnější než 100 % pozitivní feedback. Nicméně zákazníci jsou povětšinou spokojení, chodí nám často hezká zpětná vazba, zákazníci se vracejí, prohlídky doporučují svým známým, což je dobrým znamením.

Pragulic

Je možné stát se součástí vašeho týmu?

Je možné stát se průvodcem a to v okamžiku, kdy průvodce nabíráme. Doposud jsme realizovali dva nábory, nyní jsme ve fázi třetího náboru.

Pragulic

Rozšíření v rámci ČR i kontakt se zahraničím

Na základě čeho vybíráte své průvodce?

Jsou to základní kritéria: byť to zní zvláštně, tak zkušenost s bezdomovectvím, schopnost mluvit o sobě, svém příběhu, výřečnost, prezentační dovednosti, samozřejmě dodržování pravidel jako v běžném zaměstnání – netolerujeme drogy, alkohol, nutnost čistého odění, být na místě v čas a podobně. Zkrátka základní záležitosti týkající se výkonu povolání.

Jak jsou s projektem vlastně spokojeni, co na něj říkají?

Někteří z nich s námi spolupracují od samotného počátku projektu, tedy přes 3 roky. Usuzujeme tedy, že jsou spokojeni. Víme, že je práce baví a naplňuje. Ona to není úplně běžná práce, jako někde 8 hodin denně na lince. Pokaždé je to svým způsobem jiné. Museli byste se zeptat přímo průvodců, ti dokáží nejlépe popsat, co jim práce v Pragulic přináší.

Plánujete svou kampaň nějak rozšířit?

Rozšiřujeme se v rámci ČR – vznikl Pragulic České Budějovice, proběhly již první testovací prohlídky v rámci Majálesu, nyní se vše usazuje a od podzimu by se snad mělo začít fungovat. Vedle Budějovic jsou pak přípravy ještě v jednom městě, uvidíme, zda se také zde na podzim prohlídky spustí. Jsme v kontaktu i se zahraničím a zahraničními iniciativami.

Další informace o Pragulic nalezneš na oficiálních stránkách pragulic.cz, případně se můžeš stát také fanouškem na Facebooku.

Lze váš projekt finančně podpořit?

Podpoříte nás a zejména naše průvodce tím, že půjdete na prohlídku, vezmete svoje známé, spolužáky, či firemní kolektiv. Pokud byste měli zájem o finanční podporu, určitě je možné nás kontaktovat na pragulic@pragulic.cz. Podpořit v podstatě čímkoli můžete také naše průvodce. Jeden z nich momentálně řeší akutní potřebu léčby zubů. Pokud si tento článek přečte nějaký zdatný dentista, pak ať se klidně ozve.

Komentáře k příspěvku