Nestresuj ze školy! Vše se dá v pohodě zvládnout

Písemky, zkoušení, seminární práce a k tomu kupa úkolů. Po pohodových prázdninách opět nastalo období stresu a učení. Pokud jsi navíc v září přestoupila na novou školu, je začátek školního roku o to horší. Máme pro tebe rady, jak vše zvládnout.

Nezáleží na tom, zda jsi na základce nebo na střední. Každá škola má svá úskalí. Jak všechno učení zvládnout, zapadnout do kolektivu a nosit domů dobré známky? Poradíme ti, aby ses u učení netrápila a hlavně zbytečně nestresovala.

Najdi si vlastní metodu

Nejdůležitějším krokem, který by sis měla hned na začátku školy najít, je vlastní metoda učení. Plno lidí vůbec neví, jak se učit. Následně se diví, že ani po hodinách strávených nad učebnicemi nic neumí. Pokud si svůj způsob najdeš už na základce, nebo na střední, je to výhra, ze které budeš těžit dál, třeba i na vysoké.

Podmínky, pravidelnost, ale i přestávky

Ideální je učit se u psacího stolu a čas vyčleněný školní látce nevěnovat ničemu jinému. Podmínkou je vypnutý telefon, rádio i televize. Jednoduše všechno, co tě může při studiu rozptylovat. Univerzální způsob, jak si vše nacpat do hlavy není. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo si rád dělá výpisky, někomu pomáhá, když má látku nahranou na diktafon. Je proto důležité vybrat to, co bude ideální právě pro tebe a co ti pomůže látku, vzorečky a definice nejlépe pochopit. Zapomínat nesmíš ani na pravidelnost a úkoly neodkládat už od začátku. Při učení dodržuj přestávky. Vždy si látku rozděl na tematické bloky a mezi nimi si dej maximálně půlhodinovou pauzu.

Spolupracujte

Věř, že plnou hlavu školy nemáš sama. I ostatní ze třídy v učivu tápou a mnohdy si neví rady. Není nic jednoduššího než spolupracovat. Společně můžete vytvářet prezentace, dělit se o výpisky a látku si mezi sebou vysvětlovat. Díky tomu si ověříš své znalosti a mnohem více si zapamatuješ. Navíc tady rozhodně platí pořekadlo „Víc hlav víc ví.“

Vyzraj nad stresem

Na školní úspěch má vliv i to, jak se cítíš a v jaké jsi pohodě. Nezapomeň pravidelně jíst, a to až 5krát denně. Bez pravidelného přísunu energie budeš unavená a taky hrozí, že se hůř soustředíš.  Mysli i na to, že cukr je pohonnou látkou pro mozek, tak mu ho dopřej. Hřešit můžeš, ale pouze s kvalitní čokoládou. Ideální volbou je například Carla hořká čokoláda, která díky vysokému podílu kakaa až 70 % neohrozí tvou linii a flavonoidy obsažené v kakau navíc podpoří činnost tvého mozku. Důležitý je i dostatečný pitný režim, osmihodinový spánek a hlavně vzduch. Pokud máš pocit, že už do hlavy nemůžeš nic nového dostat, jdi si zacvičit nebo na procházku.

Dobré je brát učení s troškou nadhledu. Pokud se budeš pravidelně učit a věřit si, není důvod ke stresu. Přijde-li nějaký neúspěch, mysli na to, že občas potká téměř každého a příště si známku jednoduše opravíš.

Komentáře k příspěvku