Školní angličtina mi nic nedala
Anglicky se učím již přes deset let, ale moje schopnost domluvit se například při cestování tomu rozhodně neodpovídá. Důvod? Ono totiž není učení jako učení. Převážnou dobu z těch deseti let jsem se učila asi jako každý ve škole, nejdříve pár let na základce a pak čtyři roky na gymnáziu. Naše paní profesorka sice byla hodná, ale schopnost kvalitně učit cizí jazyk jí chyběla. Dělali jsme si jako třída legraci z toho, že je v angličtině tak lekci před námi. Vysvětlovalo by to její neustálé hledání ve slovníku i špatnou výslovnost. Naučila jsem se sice gramatiku, ale nedokázala jsem mluvit. To jsem zjistila, když jsem vyrazila na konci střední s kamarádkami na víkend do Londýna. Bylo to pro mě dost nemilé překvapení, potřebovala jsem se nutně zdokonalit. Stydělala jsem se a dělalo mi problém rychle reagovat.
Od sledování seriálů po intenzivní učení
To bych pochopitelně nebyla já, abych nepřišla s nějakou revoluční metodou výuky. Začala jsem nejdříve sledovat seriály bez titulků, překládala si písničky a snažila se při každé příležitosti prohodit pár slov s nějakým cizincem. Není velkým překvapením, že taková nesystematická výuka výsledky nepřinesla, ale zjistila jsem, že krátký rozhovor s rodilým mluvčím mi tzv. dává nejvíc. Nejvíce mi to rozšiřovalo slovní zásobu, poslouchala jsem výslovnost a zlepšila schopnost pohotově odpovídat. Ostatně to je právě ten důvod, proč nyní považuji konverzaci s rodilým mluvčím za úplně nejefektivnější způsob výuky. Pochopitelně ne každý má to štěstí, aby se každý den potkával s Angličany, a proto mě zaujaly intenzivní pobytové kurzy angličtiny.
Výhody komunikace s rodilým mluvčím
Možnost povídat si s rodilým mluvčím o tématech, která člověka baví, je pro učení cizího jazyka nenahraditelná. Osobně za hlavní přínosy konverzace s někým, kdo anglicky mluví od dětství, považuji:
- komunikace pouze v angličtině rozvíjí pohotovost
- učení správné výslovnosti
- ztráta ostychu
- znatelné rozšíření aktivní slovní zásoby
Určitý ostych a neschopnost rychle vyjádřit myšlenku jsou hlavními překážkami při komunikaci v zahraničí. Všimla jsem si, že hodně studentů sice dokáže anglicky mluvit ve škole, ale když na ně promluví cizinec, nedokáží mu ani poradit cestu na nádraží. Intenzivní kurz s rodilým mluvčím to dokáže změnit během krátké doby.
Chceš se konečně naučit anglicky?
Pokud se chceš doopravdy naučit anglicky, nelze se spoléhat pouze na klasické hodiny angličtiny ve škole. Je to sice trošku smutné, ale je to tak. Ty sice mohou položit základy, ale další rozvoj je již jen na tobě. Ideální cestou je například výše zmíněný intenzivní pobytový kurzy angličtiny, stejně tak je pochopitelně skvělé cestovat a nebát se mluvit tak moc, jak jen je to možné. Jen díky tomu se v angličtině můžeš posouvat dál.