Nejlépe placená zaměstnání bez otravných kolegů

Nejlépe placená zaměstnání bez otravných kolegů

Co po mě chceš?!

Když dnes na svých spolužácích vidím, jak jsou někteří, spíš nadpoloviční většina, zdechlí, děsím se chvíle, kdy mě v zaměstnání šéf postaví před skupinový úkol. Jasně, když to jde, rád si všechno udělám sám, podle svého a ve svém tempu.

Ale při práci například ve velkém koncernu se nebudu moci spolehnout jen na sebe, protože nevím a neumím všechno. Ať už budete dělat administrativu, číšníka či podnikat, pořád jste na někom závislí. Ajťák, který vám zapojí router, kuchař, jež vám do ruky podá tác s jídlem, potažmo budete chtít prodávat, ale bez aktivních dodavatelů vám zbydou leda neproplacené faktury. Už teď vám závislost na druhých zvedá krevní tlak? Obrňte se. Nebo lépe – připravte se. Vybrali jsme zaměstnání, ve kterých pojedete hlavně na vlastní triko. Nechte se inspirovat.

Pracovník ve střižně

Je to možná krajně neobratné označení, nechť mě klidně kdokoliv diskuzi opraví, ale hlavní je, že velká část požitku z filmového díla se netvoří před kamerou, ale v potemnělé místnosti na dvou či více monitorech. Multimediální doba nahrává těm, kteří umějí lepit kousky digitalizovaných záběrů k sobě. De facto to je manuální práce vyžadující pouze cit pro přesnost. Ke všemu dobře placená a poklidná. Asi jako vyvolávat retro fotky v zatemnělé místnosti…

Zoolog

Vůbec značná část zaměstnání souvisejících s biologií omezuje sociální kontakt. Problém je, že můžete sice loziti po lesích a sbírat žáby, ale pokud nemáte charisma jako Chris Pratt, budete vděčni tak maximálně za pár drobných od vědecké obce. V obráceném případě sebou potáhnete filmový štáb, neboť budete zazobaná hvězda. Sázkou na jistotu je práce v laboratoři s nebezpečnými víry. Žel bohu to může narušit veškerý sociální kontakt, po kterém byste mohli toužit.

Raptoři

Datový analytik

Vašim bitevním polem se stanou tabulky z Excelu, ve kterých budete hledat drobné nuance pomáhající nadnárodní korporaci ještě lépe hromadit kapitál. Zatímco vy v teple počítáte, vaše ovečky z řad studentů pobíhají po ulicích a sbírají vzorky, ostatně nedávno jsem o tom psal, stačí si zde na webu zagooglit. Přítomnost kolegů je zde cela kontraproduktivní, zvláště nacházíte-li se zrovna na řádku 13 265 ve sloupci BXY…

Technical writer

Ponechám bez nuceného překladu. Psaní není pouze kreativní činnost, naopak pořád je potřeba hodně lidí, kteří umí napsat veskrze praktické věci, jako jsou např. manuály k elektronice a další technické dokumenty. Na rozdíl od toho, co se zde snažím produkovat sám, je technical writer odkázán hlavně na pečlivost při snaze co nejúsporněji vysvětlit vlastnosti výrobku. Většinou lze pracovat z domu a i kdyby ne, okolí chápe, že při snaze popsat zapojení spotřebiče do elektrické zásuvky si nepřejete být rušeni.

Programátor

Do teď čekám, kdy bude trh nasycen poptávkou po těchto lukrativních profesích. A stále nic. Pokud se vaše zaměření bude točit kolem počítačového softwaru, máte nejen takřka jistotu, že si časem sáhnete na opravdu slušné peníze, ale hlavně vám do toho nebude nikdo kecat. Alespoň ne moc. Strategické je se i tvářit, že jste stigmatizovaný nerudný pracovník z PC oddělení, kterému společnost dělají jen sběratelské kolekce počítačových her. Ale v růstu vám to moc nepomůže.

Programátor

Geolog

Co si představíme, když nám někdo řekne, že studuje geologii? Pár vousatých podivínů, kteří do bytelných kufříků sbírají kameny a… Zív, to je nuda! Omyl. Kdo myslíte, že hledá nová naleziště ropy a kontroluje ta stará? Zemní plyn, nerostné bohatství a mnoho dalšího se skrývá pod zemí. Každý sní o ropném vrtu na zahradě, ale jeden osamělý pracovník se svým nářadím vám ho skutečně najde.

Astronom

Nejvyšší meta, asi ano. Zde vám nebude stačit pravděpodobně jen jedna výška, možná ani Ph.D. titul. Ačkoliv to vypadá, že práce Astronoma je nekonečné plácání se po zádech v davu dalších podobně „postižených“ jedinců, všemu předchází dejme tomu deset let mravenčí práce s jednou sondou a pseudoplanetou. Ať už pracujete v malé observatoři někde za městem, většinou jste jen vy sami, nebe nad vámi a doufáte, že budete zrovna tím šťastným, kdo první objeví příchod vetřelců. Nepravděpodobné. V našich podmínkách budete rádi, když přespíte rovnou v observatoři a přivyděláte si prodejem suvenýrů školáčkům na exkurzi. Na druhou stranu, moc výjimečnějších a klidnějších povolání není.

Komentáře k příspěvku