Nech se ovládnout street artem a vezmi do ruky sprej

Nech se ovládnout street artem a vezmi do ruky sprej

Krása pouliční kreativity

Procházka městem odhaluje nejen reklamní poutače a výkladní skříně, ale také grafitti, samolepky, obtisky šablon a další díla. To vše a nejen to je street art neboli pouliční umění, svébytný umělecký druh, který pro mnoho lidí zůstává synonymem pro vandalismus. Hranice mezi uměním a ničením cizího majetku je často velmi tenká, nicméně již dávno není pravda, že každý se sprejem v ruce je vandal. Jména jako Banksy či Katsu stojí za rostoucí popularitou uměleckých intervencí ve veřejném prostoru, které jsou v mnoha případech dokonce podporovány, využívají je různé kulturní události, majitelé nemovitostí či firmy v rámci propagace. Pouliční umění zde není v roli někoho, kdo chce bezhlavě přemalovat betonovou zeď. Chce komunikovat s lidmi žijícími ve městě, chce jim sdělovat poselství, chce s nimi komunikovat, je nápaditý, dotváří atmosféru místa.

Banksy

První krok do světa graffiti

Street art v dnešní době a podobě využívá mnoho různých technik, přičemž jednou z těch, které stály u jeho kořenů, je sprejované graffiti. Nemyslím si, že je zapotřebí graffiti blíže představovat. Mnohem zajímavější mi přijde zodpovědět otázku, jakou roli může hrát v životě člověka, který se zajímá o street art, nechybí mu inspirace a zároveň chce legálně realizovat vlastní veřejnou tvorbu. Pokud i tebe zajímá, jak začít s graffiti, tak věř, že začátky nejsou lehké. Skicování na papír nemá se schopností dokonale ovládat sprej nic společného. Pouze zkušenost a trpělivost ti umožní vyjádřit se dle představ.

Skvělou zprávou je, že množství tzv. legálů, tedy ploch, na kterých mohou sprejeři volně tvořit, aniž by se dopouštěli trestného činu, roste. Právě na těchto plochách máš šanci získat jistotu, jsou startovacím bodem na cestě k tomu dostat se jako umělec například ke komerčním zakázkám a možnostem další prezentace ve veřejném prostoru. Výbavu pro tvorbu graffiti od barev až po doplňky je možné zakoupit ve specializovaných obchodech.

Grafficon je graffiti obchod s širokou nabídkou sprejů a dalších potřeb pro umělce. Najdeš ho nejen online, ale také v Praze na adrese Husitská 13 (nedaleko VŠE) a v Brně na adrese Pekařská 18. Široký výběr značek uspokojí jak začátečníky, tak zkušené writery. V případě dotazů si nech poradit od zkušeného personálu.GrafficonZajímají tě akce a novinky kolem street artu? Sleduj Grafficon na facebooku a užívej si tipy na zajímavé události, fotoreporty a atraktivní slevy.

Uměním proti vizuálním stereotypům

Práci některých začínajících sprejerů lze skutečně považovat pouze za vandalismus, nicméně vkusné podoby street artu realizované s myšlenkou přenést design a umění do ulic s tím nemají nic společného. Stejně tak i ty můžeš vlastní kreativitu využít jako jeden z dalších důkazů toho, že street art dokáže být vkusný a plný inspirativních myšlenek.

Komentáře k příspěvku