„Můj odjezd mě stál všechno,“ přiznává cestovatelka Martina Labohá

„Můj odjezd mě stál všechno,“ přiznává cestovatelka Martina Labohá

Kdo je Martina Labohá?

Vášnivá sólo cestovatelka, která se vzdala všeho, aby mohl žít svůj sen o cestování.

Můžu si dělat, co chci

Jak vznikl nápad, že začnete cestovat po světě? A proč vlastně sama?

Cestování mě vždycky lákalo. Původně jsem chtěla odjet už po střední škole, ale rodiče nesouhlasili. Obávali se, že bych se pak vykašlala na univerzitu. Tenkrát mě to štvalo, ale když se nad tím dnes zamýšlím, tak měli asi pravdu. Vrátit se do školy po dvou letech cestování by bylo hodně těžké.
Sólo cestování je úžasné. Nejvíc mě na tom baví ta svoboda. Můžu si dělat, co chci, kdy chci a kde chci. Lidé se k Vám chovají přívětivěji a častěji vám vyjdou vstříc. Je mnohem snazší se dostat do místní komunity i do dopravních prostředků.

Na cesty jste se vydala poměrně mladá. Jak se k Vašemu rozhodnutí stavěla rodina?

Zas tak mladá jsem nebyla. Do osmnácti let mě rodiče drželi zkrátka. Všechen čas jsem trávila buď ve škole, nebo na tréninkách. Posléze jsem se dostala na vysokou školu do jiného města a přišla nové éra mého života. Zpočátku jsme spolu trochu bojovali, ale po čase se vše uklidnilo. Teď mě rodiče podporují a je to skvělý.

„Můj odjezd mě stál všechno,“ přiznává cestovatelka Martina Labohá

Výdaje si musím pořád hodně hlídat

Jaká úskalí s sebou cestování na vlastní pěst přináší?

Jsi odkázaná sama na sebe a můžeš se dostat do velmi prekérních situací, ze kterých Ti nikdo nepomůže. Na druhou stranu je to skvělá průprava životem. Samotná holka může být snadným terčem. Jsou země, kde je bezpečnější cestovat s někým. Každopádně když už se rozhodneš jet sama, je víc než vhodné načíst si informace o místní kultuře a dodržovat určitá pravidla.

Na co je třeba dát si pozor a jak je to vlastně s financemi?

Pozor si musíš dávat na všechno. Většinou ale opravdu stačí dodržovat pár pravidel a rizika se výrazně snižují.

Vzhledem k tomu, že jsem se nenarodila s miliony po kapsách, ani nezdědila statky a polnosti, musela jsem si na cesty vydělat. Pracovala jsem všude možně po Evropě a v průběhu studií šetřila. Když si peníze sama vyděláš a víš, co Tě to stálo úsilí, je snadnější je mít pod kontrolou. Výdaje si musím pořád hodně hlídat. Rychle jsem ale přišla na to, že když žiju skromně, můžu cestovat opravdu dlouho.

Je něco, co jsi musela cestování obětovat?
Můj odjezd mě stál všechno, na čem lidé normálně lpí. Přišla jsem o úžasný byt, prodala většinu svých cenností (až na lyže a kolo), odmítla nabídky práce a rozešla jsem se s přítelem.

Uvědomovala jsem si, že se vždycky najde nějaký důvod, proč neodjet. Chodila jsem do posledního ročníku vysoké školy a bylo mi nadmíru jasné, že vhodnější doba pro dlouhodobé cestování se jen tak nenaskytne. Ráda se řídím příslovím „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“ (pokud ovšem nejde o úklid), a tak jsem se všeho vzdala a vyrazila.

Jaký je život dobrodruha, co Vás na cestování tolik baví?

Je to úžasné! Každému bych přála zažít alespoň jeden z mých dnů na cestách. Člověk se toho tolik naučí. Nejen o ostatních kulturách, ale hlavně sám o sobě. Uvědomuju si, že takové cestování není pro každého, ale tomu, kdo o tom alespoň trochu přemýšlí, bych doporučila jediné – sebrat odvahu a vyrazit. Opravdu to stojí za to.

Co od každé své výpravy očekáváš? Plánuješ „pobyty“ dopředu?

Poslední dobou neplánuju vůbec nic. Většinou mám plán na daný den, ve kterém se probudím, a to je vše. Stejně mi většinou nevyjde, co si naplánuji. A tak si snažím užívat každého dne.

„Můj odjezd mě stál všechno,“ přiznává cestovatelka Martina Labohá

Všechny zážitky jsou jedinečné

Cítíte se v České republice doma, nebo Vaše srdce patří jiné zemi?

Sama si nejsem úplně jistá. Hlavní důvod, proč se v Česku cítím jako doma je ten, že tam mám rodinu a své nejlepší přátele. Česká republika je krásná, ale stále nejsem přesvědčená o tom, že tam chci žít.

Máte nějaký zážitek z cest, který zásadně ovlivnil Váš život?

Všechny zážitky jsou jedinečné a všechny mě nějak poznamenaly. I ty pozitivní, i ty negativní. Je těžké vybrat jen jeden nebo dva. To by bylo minimálně na další rozhovor.

Více se o Martině a jejím cestování můžeš dozvědět na webu drahusnacestach.cz nebo oficiálním facebooku Drahuš na cestách.

Jak dlouho ještě plánujete cestovat?

To je dobrá otázka. Jen odpovědí si nejsem jista. Mám okamžiky, kdy bych se nejradši vrátila do ČR nebo našla jedno místo, kde bych žila. Nicméně mě hodně láká Jižní Amerika a intenzivně přemýšlím o Kanadě a Aljašce, takže uvidíme, jak to všechno dopadne.

Kam se momentálně chystáte, popřípadě, kde se nyní nacházíte?

Momentálně se chystám na závody a taky do práce. Nacházím se v Queenstownu na Novém Zélandu. Je tu krásně a užívám si zimní sezóny, co to jen jde. Chodím na skialpy, lyžuju a pracuju v outdoorovém obchodě Small Planet. Hraju místní volejbalovou ligu, chodím na kurzy tance u tyče a snažím si užívat každého dne.

Komentáře k příspěvku