Moje podnikatelské knowhow

Pamatuji si, že svůj první e-shop jsem vytvořil v prváku na střední. Byl to e-shop s anime tématikou a měl jsem k tomu blízko. Nakoupil jsem si věci z Aliexpresu a myslel jsem si že když už mám e-shop, tak to nějak vyroste a budu bohatý. Hnedka po pár týdnech jsem zjistil, že to vlastně není úplně tak jednoduchý. Vůbec jsem nevěděl, jak jak udělat reklamu na internetu a přitáhnout zákazníky. Svoje zboží jsem propagoval na Facebooku a někdo si i něco koupil. Moje dětské sny o tom, jak to bude jednoduché se rozprášili a tvrdá realita mi dala lekci.  O tom to ale je. O zkušenostech. Podnikání je o vizích a myšlenkách vmíchané do reality a když máte zkušenosti, tak je to o dost jednodušší. Proto si myslím, že realizovat svoje podnikatelský nápady by člověk měl co nejdříve. „Vítěz je jen poražený, který to zkusil ještě jednou.“

Jak ale na to? Rád bych vám prozradil pár svých knowhow, který jsem se naučil až po letech zkušeností.

Tvoje okolí

Okolí zahrnuje všechny lidi, se kterýma se pravidelně stýkáš. Každý člověk na tebe má vliv. Tak je dobré kamarádit se s lidmi, kteří to mají stejné jako ty. S těma, se kterýma se budete v živote posouvat. Mít s kým jít na pivo je dobrý, mít ale někoho se kterým můžeš budovat svůj vlastní bussines je ale lepší, ne? Sám se snažím mít v okolí lidi, co vytváří nějakou hodnotu a mají co nabídnout. Od takových lidí se můžeš hodně naučit.

Nemám peníze

Často slýchám od lidí že nepodnikají, jelikož nemají peníze. Řekl bych že je to výmluva, jelikož znám způsob jak vydělat hodně peněz a ten je pracovat na sezónu v Norsku, na Islandu nebo v podobně vyspělé zemi. Stačí 2-3 měsíce přes léto a vyděláš si i přes sto tisíc, když máš hodně odpracovaných hodin. Není to sice zadarmo, je to podle mě ale nejefektivnější způsob. Napsal jsem o tom článek, tak si ho můžeš přečíst. https://chudystudent.cz/prace-v-norsku/

Máš co předat?

Umíš řemeslo, nebo se učíš programovat? Pak už můžeš vytvořit určitou hodnotu. Třeba když umíš vytvořit stránky, nemusíš si platit někoho aby to udělal za tebe. Uč se a dělej co tě baví. Může to být ježdění na koni, plavaní, nebo hraní šachu. Ve všem se dá podnikat a pokud tě to co děláš baví a jsi v tom dobrý, je to nejlepší cesta jakou se vydat.

Každopádně si myslím že podnikání není pro každého. Bere veškerý volný čas, co člověk má. Pokud chceš začít podnikat, nikdy jsi to nedělal a nevíš jak na to, nejlepší  podle mého názoru je začít s někým kdo tomu rozumí víc. Proto si buduj okolí, který tě vyzdvihne nahoru. Nebo v tom můžeš utratit ne malé peníze. Člověk uvidí jenom ty úspěšný a díky sociálním médiím je máme na očích nonstop. Už ale nevidíme ty neúspěšné a těch je daleko více. Proto začněte co nejdříve, však opatrně. Nepůjčujte si na začátek svého podnikání žádné peníze a když ž chcete vážně podnikat, tak si je vydělejte v tom zahraničí, i jako student.

Komentáře k příspěvku