Zase do Chorvatska?
Chorvatské pobřeží je ročně cílem téměř milionu Čechů. Blízké, snadno dostupné destinace, k tomu přijatelné ceny a průzračně čisté moře dělají ze země zahraniční jedničku na českém cestovním trhu. Zhruba 400 kilometrů pod Záhřebem leží město, jehož historie sahá až do třetího století. Město, které nedobyly srbské vojenské jednotky během krvavého válečného konfliktu před dvaceti lety. Split je úchvatný poklad chorvatské Dalmácie.
Všudypřítomné malby Torcidy vás do města spolehlivě dovedou
Při cestě po jadranské magistrále vaší pozornosti nemůžou uniknout stovky tzv.graffiti, které se staly součástí dalmatského lidového folkloru. Úchvatné malby na dálničních odpočívadlech, domech a zdích podél celého pobřeží odkazují na místní fotbalový fenomén Hajduk. Na každém kilometru uvidíte nádhernou kresbu, u které obvykle nechybí magické letopočty 1911 a 1950. První datum se píše k založení Hajduku Split chorvatskými studenty v pražské pivnici U Fleků a druhé k založení fanouškovské organizace Torcidy, která je nejstarším fungujícím fanklubem na světě a dnes čítá na třicet tisíc členů.
Historie prolitá italskou krví
Město bylo založeno ve 3. století římským císařem Diokleciánem, který si zde nechal postavit legendární Diokleciánův palác. Ten je také stejně jako celý Split zapsán ve světovém dědictví Unesco. Italský vliv je zde nepřehlédnutelný. Úzké uličky, kamenná architektura a lesklé dlažby. Můžete si připadat třeba jako v Římě, nebo Neapoli, ale ne, jsme přece v Chorvatsku, ve Splitu! Abyste tu Itálii taky necítili, když město patřilo skoro tři sta let Benátské republice. Od konce 18. století se pak stalo hlavním městem tehdejší Dalmátské provincie, což Splitu vydrželo dodnes.
Diokleciánův palác je nejnavštěvovanější památka ve městě. Po celý rok se tady odehrávají festivaly, koncerty a o Vánocích pak dvůr zaplní stánky s všelijakými suvenýry a jídly.
Bohaté město s hrdými obyvateli
Split s dvě stě tisíci obyvateli je po Záhřebu druhé největší město Chorvatska a správní jednotkou celé Dalmácie. Ve městě najdete obrovský přístav, kde jsou k vidění jak ty nejdražší jachty místních milionářů, tak obyčejné motorové čluny, nebo lodičky obyčejných rybářů. Představte si to největší parkoviště, které jste kdy viděli zaplněné do posledního místa. No a teď si jen místo aut domyslete lodě. Tohle je jeden z nejstarších a nejhezčích přístavů v Evropě. Kousek vedle se nachází i vlakové nádraží, které však k náročné povaze chorvatské krajiny a komplikovanými spojení není příliš využíváno. Taky aby jo, když těch 400 km do Záhřebu pojedete vlakem skoro 8 hodin! Když si však budete chtít udělat hezký výlet na další skvosty Jadranu, tak neváhejte a utíkejte zpátky do přístavu. Několikrát denně z přístavu vyráží lodě na přilehlé ostrovy Hvar, Brač, Korčulu, ale také do Itálie, na Sicílii, nebo do Řecka. A co bychom to byli za turisty, kdybychom se neprošli po slavné splitské rivě.
Svi na rivu!
Splitská riva, promenáda podél Jadranu, dokresluje tamější idylku. Desítky kaváren, barů a restaurací připraví vašim chuťovým buňkám jedinečný zážitek. Ani ty čichové se nenechají ošálit a ze všech stran na vás bude dýchat nenapodobitelná přímořská atmosféra. Vůně Jadranu, čerstvých ryb a horkého vzduchu vás nenechají váhat o tomto výletu ani minutu. Splitská riva se také stala jakousi symbolikou chorvatského nacionalismu a vlastenectví. Odehrály se zde desítky politických protestů, demonstrací, sportovních oslav, nebo jen proslovů starosty města k lidu. Takže pokud při toulkách městem narazíte na plakáty s nápisem Svi na rivu, neznamená to nic jiného, než všichni na promenádu. Obyvatelé města se takto svolávají ke společnému setkání.
Nekonečný diskopříběh
Téměř čtvrtmilionové město nabízí turistům také desítky diskoték, tanečních klubů a různých podniků, kde rozhýbete unavené tělo z celodenní procházky. Pokud budete skuteční gurmáni, vydáte se například do klubu O´Hara, který vlastní fanoušci Hajduku Split, nebo do baru Marco Polo. Rozhodně se však nevyplácí pouštět do klasických opileckých roztržek se splitskými domorodci. Mladí muži si svých lokálních barů a diskoték náležitě váží a rozhodně nejdou pro výchovnou ránu daleko. V kombinaci s alkoholem a typickou chorvatskou náturou je lepší případný konflikt řešit nejklidnější možnou cestou. Buďte také opatrní, pokud se vám zalíbí nějaká místní slečna. I ona může mít kousek vedle statný doprovod a zvlášť na tohle jsou mladí Chorvaté skutečně hákliví. Okoupat se můžete na šesti různých plážích včetně slavné Bačvice. Tato splitská pláž se pyšní modrou vlajkou a magazín Forbes ji vyhlásil nejkrásnější v Evropě. Až budete mít dost vody, nebo se probudíte po další parádní pařbě, mám pro vás další tip. Majestátný kopec Marjan.
Na Poljudu, na Poljudu, sa one strane Marjana…
Kousek nad čtvrtí Spinut, kde sídlí stadion Hajduku, Poljud, se rozpíná přírodní rezervace Marjan. Pokud na kopec vyšlapete, budete odměnění okouzlujícím pohledem na celé město. Na tento splitský majestát jsou místní natolik hrdí, že ho oslavují i v jednom ze svých chorálů.
Noční procházka a výhled z Marjanu je skutečná třešnička na dortu po toulkách Splitem.
Není sídliště jako sídliště
Jako každé jiné město, tak i Split má své betonové džungle. Ty jsou však oproti jiným městům docela odlišné. Ať už ve své architektuře, nebo také tím, že několik z nich se nachází prakticky na místních plážích a ranní pohled z okna na průzračně čistý Jadran a gigantické parníky vyplouvající do celého světa, je prostě balzámem na duši. A kdo by také nechtěl mít za panelákem jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě? Na fotce největší sídliště Mertojak.
Split je životní styl
Split je město, které nepřestane uchvacovat ani po sté návštěvě. Nenapodobitelná atmosféra, všudypřítomná vůně ryb, malebné uličky a stovky kaváren a barů. Split je místo, kde se můžete vydat klidně v prosinci a nemusíte si brát ani bundu. Místní jsou zde zvyklí se koupat i koncem října. Buďte s nimi u toho. A s ubytováním si nelamte hlavu. Ve Splitu najdete přes dva tisíce hotelů a apartmánů. Dobro došli u Split.