Kolik peněz můžeš dostat za starý mobil?

Kolik peněz můžeš dostat za starý mobil?

V bazarech jsou i pár měsíců staré modely

Pokud máme konkrétního zájemce o použitý mobil, stačí si ověřit aktuální cenu stejného modelu v bazarech, abychom nebyli zbytečně pod ní, nebo nezkoušeli „střílet“ příliš vysoko. Aktuální nabídka se neskutečně rychle obměňuje. Tím pádem se i ceny pohybují dost svižně. Některé typy si drží určitý standard, u jiných se objevily patrné nedostatky a v žebříčku zájmu rychle propadají. Mobil je dobré prodávat vždy s dostatečným předstihem, než se na trhu objeví jeho nástupce.

Příklad: Když je představen nový iPhone, je pravděpodobné, že bazary zaplaví starší model, protože část majitelů bude chtít to nejnovější. Když se však hodně lidí zbaví starého modelu, zbytečně to sníží jeho cenu v bazarech. Prodávat se vyplatí v ten správný čas.

Co dalšího rozhoduje o ceně?

Při přemášlení nad cenou také zohledníme, jak dlouho už je konkrétní mobil na trhu a o kolik ho modernější typy předstihly. Následně si můžeme lámat hlavu nad tím, o kolik půjdeme dolů. Důležitým faktorem pochopitelně je také konkrétní vzhled a stav (poškrábané a otlučené mobily silně ztrácejí na prodejnosti), příslušenství i další výbava a doplňky (handsfree, rezervní baterie, kabely, vodovzdorné pouzdro či kdovíco další). Vycházejme vždy z momentálního zájmu o daný model. Je-li telefon poškozený, raději to rovnou přiznejme. Tohle nemá žádný kupující rád a mohli bychom si docela nepříjemně naběhnout. Naopak pokud nabídneme telefon na součástky a jedná se o zajímavý, dosud žádaný model, prodej se může v pohodě podařit zrealizovat. Nečekejme žádný balík, nicméně každá koruna dobrá, ne?

Staré mobily
Mezi starými mobily v šuplíku se může nacházet sběratelský kousek!

Kam s mrtvolou?

Pokud zahlédneme nabídky vykoupení prakticky libovolného typu na protiúčet, jedná se bezesporu o marketingový tah operátora. Za telefon nedostanete v podstatě nic (nový by vám nabízeli třeba i za korunu v rámci programu náboru klientů), stejně mnohé typy ani nevykupují. Operátorům jde totiž o to, aby si udrželi klienty za každou cenu, proto zkouší i tenhle na první pohled lákavý trik. Takový prastarý nezajímavý model ani nestojí většinou za čas a energii, které bychom vydali při pokusech o jeho zpeněžení. Nechceme-li ho zachovat pro příští generace jako historický artefakt, šup s ním do recyklace. Jen si dejte pozor na to, abyste omylem nevyhodili nějaký sběratelský unikát.

Komentáře k příspěvku