Kolik peněz dostaneš za plahočení ve fast foodu?

Kolik peněz dostaneš za plahočení ve fast foodu?

Záleží na úhlu pohledu

Je práce ve fast foodu to pravé pro tebe? Dost záleží na tom, jakou si kdo dokáže vybudovat mezi ostatními brigádníky pozici a pochopitelně i na naturelu brigádníka. Někomu lze na zádech štípat dříví, jiný by s prvním protivným a šťouravým zákazníkem hned byl div ne na souboj. Brigádnická práce ve fast foodech má své klady i zápory, stejně jako každá jiná studentská brigádnická aktivita.

Brigáda je dilema

Vzít „práci u hamburgrů“ jako zaručený zdroj příjmu, nebo se raději poohlížet po něčem možná náročnějším, ale současně výrazně lukrativnějším? Toť ta otázka, kterou za nás nikdo nevyřeší, každý bude svého štěstí strůjcem a teprve výsledek ukáže, zda volba byla správná. Ale nějaké poznatky o brigádničení ve fast foodech se dají posbírat z nejrůznějších zdrojů, nejdeme tedy rozhodně do úplně neznámého oboru. Po přečtení nabídek a propagačních materiálů by snad nikdo nechtěl pracovat někde jinde než v „mekáči“ nebo u kentuckého plukovníka Sanderse vládnout mrtvolkám kuřat.

Ovšem stačí si vyslechnout pár historek od těch, kteří se zmíněnými řetězci nechali krátkodobě jako brigádníci zaměstnat a najednou se názor obrací o sto osmdesát stupňů. Jsou to opravdu takové galeje a hrůza? Že by se brigádník seberealizoval u odnášení špinavých táců, úspěšně povýšil k sítu s fritovanými pokrmy a pokračoval v prudce stoupající křivce profesního růstu až do pokladny? Následně třeba i předčasně ukončil studium a vydal se za vidinou úspěšného manažera přes hamburgry a kolu?

Pohádky o chudých švadlenkách, které si vzaly milionáře, jsou asi pravděpodobnější… Ovšem pokud člověku nevadí, že bude strojově a bezmyšlenkovitě vykonávat určenou činnost, vyhovuje mu pevně naplánovaný řád a dokáže se radovat z nepříliš velké, ale přece jen tutové výplaty v daný den, potom hurá na brigádu do fast foodu!


Legendární náborové video McDonald’s, ze kterého měl jeden čas snad každý srandu.

Kolik za to bude?

Dá se vydělat na auto? Ale jen klídek, není třeba mířit tak vysoko… Pokud nemáme velké nároky, výdělek z fast foodu může uspokojit a pomoci se studentským rozpočtem, ovšem skutečně musíme zůstat dost při zemi. Kolik nabízejí třeba u McDonald’s a jak to je v reálu? Všimněme si, že nabídka je zpravidla ohraničena jen horním stropem, tedy oním magickým „vyděláte si až 103 korun za hodinu, příplatek za čistou uniformu a čeká na vás rychlý profesní růst atd.“ Nestačí? Některým ano, stačí číst mezi řádky, začínat se bude značně níž, ačkoli nabídka se průběžně mění.

Začínat budeme na nějakých šedesáti korunách za hodinu, pokud tedy dobře zapůsobíme při prvním pohovoru. Můžeme zkusit přeběhnout třeba ke KFC nebo jinému řetězci, kde slibují modré z nebe zase trochu jinými slovy, nakonec ale před námi leží k podpisu smlouva téměř navlas stejná. A pochopitelně opět skvělý obraz bleskové kariéry až k nejvyšším manažerským pozicím, jen včas uchopit nabízenou úžasnou šanci a už ji nepustit!

Za hodinu brigády ve fast foodu si vyděláš přibližně 60 Kč.

Proboha, takové podmínky na nás čekají všude? Bohužel, v tomto oboru si asi nic lepšího nenajdete, potenciální zaměstnavatel má na výběr dost zoufalých studentů i studentek, kteří nakonec podepíší a ještě budou vděční. Ano, své peníze dostanou, navíc si většinou odnesou i neopakovatelný zážitek. Ale šli do toho dobrovolně, ze své vůle, jen se jaksi nechali nalákat a přesvědčit. To už je prostě byznys, že ano?

Co ti to poskytne pro život?

Coby studenti jsme možná pro mnohé zájemce levná dočasná pracovní síla, jejíž zásoby jsou nevyčerpatelné. Odneseme si (kromě těch skoro šedesáti kaček na hodinu a desetikačky za nepokecanou uniformu) z brigády ve fast foodu něco pro další život?

Určitě ano, jen jde o to, zda všechno budou přínosné a hodnotné zkušenosti. Rozhodně se naučíme, že žádoucí je časová flexibilita a určitá míra pasivní odevzdanosti, jinak bychom totiž asi u kuřat a burgrů dlouho nevydrželi. Uvidíme, jak během chvilky získáme slíbenou kvalifikaci (práce s hadrem a smetákem není jen tak pro někoho), zjistíme, že nám může nekompromisně šéfovat víceméně kdokoli s nepostřehnutelným IQ, ale správně zavedenými praktikami a přístupem k těm o kousek výše postaveným. Prostě kdo neprožil, nepochopí.

Téma brigáda ve fast foodu může někdo brát jako nepovedenou grotesku, nebo vymyšleného strašáka. Takže co si to vyzkoušet sami na sobě? No moment, kampak tak rychle, ještě jsme si neřekli všechno o úžasných perspektivách vzestupu po firemním žebříčku až kamsi do nebeských výšin…

Komentáře k příspěvku