Kavárna a steak bar v renesančním domě? To je projekt HAVRAN mladého architekta Tomáše Zavorala

Kavárna a steak bar v renesančním domě? To je projekt HAVRAN mladého architekta Tomáše Zavorala

Design navazuje na tradici domu

HAVRAN se nachází v renesančním domě Smetanova náměstí v Litomyšli. Jedním z hlavních úkolů bylo vytvořit snadnou orientaci pro hosta, protože samotný prostor podniku se nacházím v druhém podlaží. Při pohledu na fotografie je možné všimnout si barevného řešení, které chytře rozděluje prostor. Zajímavým protipólem podsvícených tmavých polic baru je zlatá malba na hlavní stěně s logem podniku. Malba je inspirována rastrem renesančních tapet. Realizace vznikla za úžasné spolupráce s investorem a místními řemeslníky.

HAVRAN

HAVRAN

HAVRAN

Rozhovor s Ing. Arch. Tomášem Zavoralem

Na projektu jste pracoval během závěrečného semestru a diplomové práce. Jak jste se jako mladý architekt dostal k takové příležitosti a čím vás oslovila?

K projektu jsem se dostal u nás v hospodě :-). Příjemná konverzace, kdy mě známí oslovili pro návrh podkroví. Po dopracování se mi ozvali, že je to super, nicméně, že se to dělat nebude, že chtějí vytvořit kavárnu. A to je výzva.

Tato výzva také měla odezvu na práci na diplomu, musel jsem zabrat. Téma bylo téměř opačné. Řešil jsem vídeňskou protileteckou věž vybudovanou Hitlerem, která byla přeměna na Muzeum židovského života za války (der Judenweg Wien). Vymýšlet koncept muzea, jezdit na konzultace do Liberce, na prohlídky do Vídně a v Litomyšli dohlížet na postup a řešit problémy na stavbě, s úřady a vymýšlet nové věci bylo náročné, ale zábava. Kavárna se nám podařila, diplom jsem po dramatickém vývoji obhájil a získal cenu děkana Profesora Fránka za nejlepší projekt.

Co vám bylo při návrhu největší inspirací? Byl to samotný dům, ve kterém se prostor nachází? Jak moc je Vám samotnému blízké renesanční téma?

Inspirací byl jak dům samotný, tak i unikátní město Litomyšl s renesančním zámkem zapsaném na UNESCO. Dům stojí na náměstí, z gotické parcelaci si zachoval svou neuvěřitelnou délku, úzké chodby a nádherné klenby. V prostoru kavárny byl dříve byt. Krásné křivé stěny byly přizděny rovnými povrchy, původní stropy byly strženy… Vše autentické a kouzelné v tomto prostoru chybělo. Hlavním záměrem bylo vytvoření současného reprezentativního salonu městského domu.

Renesance je mým oblíbeným stylem. Byla to doba objevů, setkávání a krásy. Nádhera.

Máte jako architekt nějaký vysněný projekt? Ať už se jedná o rozsah, jeho umístění či typ budovy? Architekt Pavel Nasadil říká, že snem každého českého architekta je podle něj stavět pro Litomyšl. Vy tedy máte splněno?

Každé téma je lákavé. Rád bych ale pracoval na velké historické průmyslové stavbě, nějaké koncepční nekompromisní řešení.

Pavel má pravdu, sen to je. Litomyšl je „mekka moderní české architektury“. Je to moderní historické město. Nemohu říci, že mám splněno, snad jen nakročeno. Časem snad přijde větší projekt rodinného domu či rekonstrukce nebo dostavba nějakého objektu.

Komentáře k příspěvku