Kam si pravidelně odkládat malé obnosy peněz? Vyzkoušejte podílové fondy!

Na investice stačí pár stovek

Studentský rozpočet dokáže být pořádně našponovaný, ale i tak by měl každý mladý člověk odkládat část peněz na budoucí výdaje. Studium nebude trvat věčně (třebaže to u někoho tak může působit) a jednoho dne bude fajn zjistit, že máte k dispozici větší obnos na cestování, bydlení či začátek vlastního podnikání. Známé pořekadlo „Halíře dělají talíře“ platí i v tomto případě, a proto vůbec nevadí, pokud máte možnost měsíčně z rozpočtu ušetřit pouze několik málo stovek. I s takovou částkou totiž můžete začít investovat. Jak?

Zapomeňte na spořící účet, jsou tady podílové fondy

Většinu studentů napadne ukládat si peníze někam na spořící účet. Bohužel úrokové sazby neustále klesají a uložení peněz na spořící účet rozhodně není cestou k jejich zhodnocení. Ba právě naopak, úroky nedokáží překonat ani inflaci. Navíc ani podmínky nejsou zrovna výhodné. U spořících účtů pro studenty je často nutné využívat další produkty. Jak tedy efektivně spořit? Prostřednictvím podílovách fondů! Pokud vám toto spojení zatím nic neříká, podívejte se na fondik.cz, kde najdete všechny důležité informace i pro úplné začátečníky.

Podílové fondy představují formu kolektivního investování. Za jejich správou stojí investiční společnosti, které investují peníze jednotlivých investorů na finančních trzích dle strategie fondu. Pro lepší představu to funguje tak, že vy pošlete peníze na účet fondu. Tyto peníze má za úkol zhodnotit portfolio manažer, tedy člověk, který rozhoduje o tom, do čeho bude fond investovat. Dle typu fondu se může jednat například o dluhopisy, akcie či třeba nástroje peněžního trhu. S každým fondem je spojeno určité riziko investice a tzv. investiční horizont. Tedy doba, na kterou je ideální peníze do fondu vložit.

Jak začít investovat?

Jakmile si zjistíte ty nejdůležitější informace o podílových fondech, je na vás, abyste si vybrali z široké nabídky fondů ten, který bude splňovat vaše představy a zároveň bude odpovídat vašemu investičnímu profilu. Někdo je ochotný více riskovat, někdo je zase konzervativní a nehledá příliš vysoké zhodnocení. V obou případech je však investice z pohledu malého investora jednoduchá. Stačí poslat peníze na účet fondu. Investiční společnost vám většinou poskytne online přístup do aplikace, kde máte možnost vše sledovat.

Skvělou zprávou je, že do podílových fondů můžete investovat již od 300 Kč měsíčně! To je opravdu tak malá částka, že rozpočet nezatíží. Podílové fondy otevírají dveře k akciím takových firem jako je například Microsoft, Apple či Amazon. Za normálních okolností by bylo složité do nich investovat, ale přes podílový akciový fond to dokáže prakticky každý.

Výhody investování

Další výhodou jsou minimální nároky na čas a znalosti. O investování do podílových fondů nemusíte absolutně nic vědět. Nemusíte studovat tabulky, grafy a slovníky pojmů, pokud nechcete. Pochopitelně můžete neustále sledovat hodnotu fondu, číst si reporty a přemýšlet nad tím, kam dál peníze investovat, nicméně u nejméně rizikových investic s krátkým investičním horizontem jsou výkyvy velmi malé. Nechcete-li tedy trávit čas sledováním vývoje, opravdu nemusíte.

Již zmíněný investiční horizont je důležitý kvůli tomu, abyste si nechali peníze vyplatit v ten nejvhodnější moment. Předem si tak rozmyslete, kdy budete peníze potřebovat. Díky zpětnému odkupu podílových listů můžete mít peníze zpět na bankovním účtu u většiny investičních společností během pár dní. Investice tak zůstává po celou do likvidní.

Jdete do toho?

Podílové fondy jsou velmi atraktivní investiční příležitostí pro všechny, kteří nechtějí nechat peníze na účtu jen tak. Uspořené peníze, které se za několik let investování navíc výrazně zhodnotily, se každému studentovi budou jednoho dne bez diskuze hodit. Tak neváhejte a objevte výhody fondů i vy. Investovat můžete i s velmi malým rozpočtem.

Komentáře k příspěvku