Underdog, těší mě
Naše společnost a zvláště masová kultura je postavená na prezentaci podceňovaných jedinců. Drtivá většina filmů, knih a i písní je o zkrachovalcích, kteří se vydrápou k něčemu úžasnému. Naneštěstí čeština ani nemá přesný předklad slova outsider nebo underdog. Vyděděnec, oběť či nula jsou slova příliš hanlivá, přičemž jimi byla řada z nás označována už od školních lavic a vryla se do podvědomí jako znak statusu. Nadefinovala zcela neoprávněně způsob, jakým přemýšlíme o své existenci jen proto, že jsme třeba neměli značkové boty, dobře se učili nenáviděnou matematiku či jsme místo pátečních mejdanů tvrdě dřeli na tréninku, který z nás nového Jardu Jágra stejně neudělal.
Pokud máte dojem, že jste na tom podobně, že jste nikdy nebyli těmi nejvíce cool oblíbenými žáky s hvězdným průměrem a velebeným v kolektivu, můžete si pomalu začít mnout ruce. Na světě je mnohem více bohatých, slavných, zkrátka úspěšných lidí, kteří se na svou pozici dostali z ničeho než těch, kterým spadla do klína slepice nesoucí zlatá vejce. Bez odvahy, píle a pracovitosti to samozřejmě nejde, ale kdo plave rychleji? Ten, kdo kolem sebe plácá rukama, nebo ten, kdo se mocně odrazí od pevného dna? Pokud tomu nevěříte, zde je několik inspirativních osobností.
J. K. Rowling
Klasický a lehce dojímavý příběh pro všechny, kteří sní o tom, že prorazí v umělecké oblasti. Spisovatelce bylo třicet, měla vystudovanou francouzskou filologii, která ji moc nebavila, a jako nezaměstnaná rozvedená matka napsala knihu, jež z ní udělala jednu z nejbohatších žen na světě. Spousta lidí by si na jejím místě řekla, že bude ráda, když se ještě provdá a dožije jako učitelka (původně učila angličtinu na zahraniční škole). Ale Rowlingová vsadila na svůj sen a skutečnost, že knižní svět miluje nejen silné příběhy na stránkách, ale i v pozadí. E. L. James – autorka Padesáti odstínů šedi – započala svou úspěšnou cestu při psaní na fanouškovský blog, Stephenie Meyerová napsala ságu Stmívání i s třemi malými dětmi v domácnosti.
Chris Pratt
Rozjel svou kariéru hlavní rolí ve Strážcích galaxie a momentálně protlačil svým charizmatem nový Jurský svět do žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob na třetí místo. Tomu říkám sakra dobře nakopnutá kariéra, ale Chris si úspěch plně zaslouží. Začínal jako číšník, prodával jako podomní obchodník. Ano, ti otravní chlápci, kteří se vám snaží vnutit kdeco. A přitom bavil své okolí tak dlouho, dokud si ho nevšimla začínající režisérka a neobsadila ho do filmu. Ten se sice moc nepovedl, ale Chris u filmu zůstal, za což můžeme být jen rádi. Ostatně rozhovor o tom jak začínal, si můžete pustit i vy.
Warren Buffett
Jeho jméno vám bezpochyby něco říká, jeho příběh pak vskutku krásně ukazuje, kam se dá dostat, jestli máte odvahu a vyhrnete si rukávy. Už jako dítě chodil po ulici a prodával noviny nebo pomáhal v obchodě svého dědečka. Ne zrovna dětství, které byste chtěli. Ale Warren měl nadání na vydělávání peněz a dost drzosti, aby ho nic nezastavilo. V šesti prý koupil půl tuctu plechovek Coca Coly za 25 centů a prodal je zvlášť po pěti centech za kus. Zisk pět centů je drobný, ale v řeči financí to je rozšíření kapitálu o 20 %. V jedenácti si Warren koupil první tři akcie, později investoval do několika pozemků a nakonec v roce 2008 skončil v žebříčku nejbohatších lidí na prvním (!) místě. Momentálně je třetí, s majetkem přes 70 miliard dolarů.
Je jich pár?
Samozřejmě, že ne, takových lidí jsou na světě stovky, tisíce, tohle je pouze drobná inspirace. Osobně rád čtu životopisy rockových hudebníků, protože tam se to podceňovanými lidmi jen hemží. Ozzy Osbourne a řada dalších britských muzikantů vyrostla v chudobě a nezřídka skončila i ve vězení. Dnes jsou tito na první pohled blázni legendami, které tu budou s námi ještě dlouho po své smrti. Nebo Stan Lee, jehož komiksy a hrdinové vydělávají momentálně v Hollywoodu nejvíce peněz. Přitom je z generace chudých přistěhovalců, kteří neměli ani na pořádné hračky, tak si vysnili svůj vlastní supersvět. Jestli máte někdy dojem, že osud je k vám zlý a štěstěna od vás odvrátila tvář, právě v tu chvíli máte nejlepší příležitost naskočit na vlnu úspěchu. Nelitujte situace, v jaké se nacházíte, neboť je tím nejlepším odrazovým můstkem, který už využilo tolik lidí.