Jaká je správná odpověď na otázku: Kde se vidíte za 5 let?

Jaká je správná odpověď na otázku: Kde se vidíte za 5 let?

Evergreen každého pohovoru

Student na pracovním pohovoru musí zaujmout a prodat to, co umí. Mezi ty záludnější otázky jednoznačně patří ta, která se ptá na motivaci, plány a vizi toho, kde chce být člověk za několik let. Připravit se na tento dotaz je povinností, rozhodně by uchazeče neměla otázka zastihnout nepřipraveného. Jaké jsou rady odborníků, úspěšných uchazečů a proč se zaměstnavatelé vlastně ptají?

Chcete ve firmě zůstat?

I když se to nezdá, zaškolit nového zaměstnance a dlouhodobě ho vzdělávat je pro zaměstnavatele skutečně velká investice. Otázka, kde se člověk vidí za pět let, je tak do určité míry průzkumem toho, zda-li s tebou může firma počítat i v delším časovém horizontu, zda-li máš zájem postupovat po jednotlivých pozicích, případně jaké máš další ambice. Personalisté zpravidla nehledají někoho, kde se již za rok vidí někde jinde, případně někoho, kdo bere firmu jako přestupní stanici a hezký zápis do životopisu. Je zde ale jedno velké ALE!

Správná odpověď neexistuje

Odpovědí na otázku na sebe hodně prozradíš a vzhledem k výše zmíněnému by se skoro zdálo, že správnou odpovědí je něco ve stylu: „Budu nenahraditelnou součástí této společnosti, velmi rád bych se vypracoval na vyšší manažerskou pozici…“ POZOR! Správná odpověď neexistuje a zde je důvod proč.

Některé firmy (například startupy) hledají tahouny, akční zaměstnance, kteří jedou na plné obrátky bez nějakého pevného kariérního plánu. Technologické firmy počítají s vyšší fluktuací zaměstnanců a říct u pohovoru, že za pět let budeš stále ve stejné firmě, není zrovna ambiciózní. Může to působit až divně. Je třeba ukázat, že máš mnohem větší vizi. Odpověď zmiňující plány na založení vlastního podnikání ti může přinést mnohem více plusových bodů, než si myslíš.

Velké cíle a děti mohou odradit

Při odpovědi je důležité působit věcně, konkrétně a s nohama na zemi. Určitě není vhodné zmínit, že se vidíš v křesle generálního ředitele. Vždy je však nutné přizpůsobit se situaci, profilu firmy a podmínkám pohovoru. Otázku zaměstnavatelé také často pokládají s cílem zjistit, zda-li uchazečky neplánují založit brzy rodinu. Sice to není fér, ale je to tak. Vidět se za pět let na mateřské sice můžeš, ale zaměstnavatel z něčeho takového pravděpodobně nebude skákat radostí do vzduchu.

Uvolnit se a nepřemýšlet až moc

Jedním asi z nejlepších receptů na úspěch u pohovoru a nalezení správné odpovědi na otázku, kde se člověk vidí za pět let, je uvolnit se. Je to pouze jedna z otázek, kterou dostaneš. Když budeš mít předem promyšlenou odpověď a nebudeš si zbytečně komplikovat život přemýšlením nad detaily, bude odpověď působit přirozeně a pravdivě, což může být pro personalistu ve výsledku lepší, než vyšperkovaná odpověď promyšlené do posledního detailu.

Komentáře k příspěvku

  • Milena Kekelová

    Já si naopak myslím, že by si člověk měl dávat vyšší cíle. Ví alespoň čeho chce dosáhnout a jde si za tím. Druhou věcí pak je stanovit si reálný timing.

    Já si dala cíl, že se chci do cca 8 let stát managerkou.. vést tým lidí (do té doby se snažím sehnat co nejvíc praxe, plus teď chci začít studium na VŠEM (MBA) – vzdělávám se a tak si myslím, že stanovení si velkých cílů není vůbec na škodu.