Spojené nádoby
Napadlo vás se někdy zeptat, kolik stojí láska? Samozřejmě by se daly namítnout dva pohledy. Láska zlatokopek (ale nekřivděme ženám, ne že by se nenašlo zajíčků, kteří se rádi nechají vydržovat), které milují, dokud se jejich skříně plní šperky a drahými kabelkami. Ale tyto osoby nemilují toho druhé, ale jen vůni papírků, které otvírají svět.
Potom bychom mohli namítnout, že láska je nevyčíslitelná. Je jako zdraví, čistý vzduch a pocit bezpečí – nenahraditelná, nezaplatitelná, neuchopitelná. S tím vším se dá souhlasit, ale pouze do jisté míry. Láska a finance jsou mnohem propojenější nádoby, než si bohužel myslíme. Známý slogan říká: „Když ji miluješ, není co řešit.“ Ale s tím nesouhlasím. Naopak je co řešit. Peníze jsou nejmocnější síla v tomto světě. Formují naše životy, kvalitu, s jakou je prožíváme, a bezpochyby ovlivňují i naše city. Proto si zaslouží – obě nádoby, jak ta, vedoucí od srdce, tak i ta racionálně finanční vedoucí z mozku, podrobnější vhled.
Na samém začátku
Známé české přísloví říká, že vrána k vráně sedá, ale taky se říká, že protiklady se přitahují. Platí to ve vztazích z hlediska peněz? Jistě mi dáte za pravdu, že ano i ne. Těžko najdete prosté venkovské děvče na greenu, podobně jen s obtížemi ulovíte perspektivního jinocha v nálevně čtvrté cenové kategorie. Finanční mantinely stále hrají při seznamování velkou roli. Ačkoliv ne tak markantní, jako dříve, kdy jste zkrátka dceru neprovdali do sedlákovy rodiny, neměla-li věnem dvě kravky a fungl nové peřiny. Ale zcela jistě máme při námluvách větší tendenci klamat.
Obléct si to nejlepší, co máme, zaplatit za pití, které bychom si normálně nedali. Jenže tím jen vznikají třecí plochy, které dříve neexistovaly. Peníze jsou bohužel nejčastější věcí, kvůli které se hádáme. Avšak už to není jen problémem sezdaných párů, kdy se řeší hypotéky či rodinná dovolená. Dnešní společnost z nás vytváří tak konzumní jedince, že otázky ohledně financí bičují i čerstvě zamilované páry.
Emancipace neboli finanční svoboda?
Kdysi hrozně dávno bylo nemyslitelné, že by muž nezaplatil dámě drink. Avšak tehdy bylo i nemyslitelné, aby dotyčná vydělávala tolik, že by si od mužů nemusela nechat ty drinky líbit. Dnešní doba nás žene do finanční svobody, přičemž se zcela kašle na romantiku. Peníze jsou pro spoustu lidí smyslem, nejen prostředkem, jak by to mělo být. Nesmyslně je přepočítáváme a hromadíme. Kdo nebyl se svým protějškem v kině a neuvažoval takhle: „Tak já koupil lístky, ty zaplatíš dvě menu a popkorn navíc, jsme si kvit.“ Hlavně, abychom oba utratili stejně, najít finanční rovnováhu a oba zůstaneme svobodní, protože nedoplácíme na toho druhého. Ale nemělo by to být naopak?
Pokud chceme s druhým něco budovat a důvěřujeme si, nejsou podstatné koruny, ale výsledek! Nezávisle na tom kolik zaplatíme a kdo, je důležité, jakou z toho máme společnou radost. Avšak často si raději něco odepřeme – nejhůře oběma, jen abychom druhého nedostávali pod finanční tlak. To není správné…
Kdy se má ve vztahu šetřit?
„Ty si vůbec neužíváš, dej si ještě něco!“ Bezpochyby i vy jste se někdy ve vztahu dostali do stavu, ale nemusí to být jen v něm, kdy začnete mít obavy o to, kolik utrácíte. Pokud nemáme zdravý stav k penězům, je to problém každého, ačkoliv u někoho to spouští pět levných panáků, pro jiného to je pětistovka v koktejl baru, popřípadě nákupy za několik tisíc. Ale jak ovládat naši šetrnost a zároveň s někým extrémně blízkým sdílet radost?
Jsem poměrně přesvědčen, že naše utrácivost je přímo úměrná tomu, jak moc jsme zamilovaní. Zamilovaná osoba nehledí na stav svých financí – muž vás vezme do té nejlepší restaurace a vše vám koupí, dívka zase obětuje peníze na to, aby pro vás byla krásná. Ale jak láska vyprchá, přikrádá se pocit, jestli není lepší si trochu uklidit bokem pro sebe. Možná je to ten nejmarkantnější ukazatel toho, že dotyčný o vás ztrácí zájem. Začíná spekulovat, jak ušetřit na dovolenou s vámi, ale i s kamarády? Ale není tohle cesta ke konci? Ostatně za peníze si koupíte vše. Když přestáváte investovat do své milované osoby, ale investujete do sebe, přestáváte milovat a smýšlet o společné budoucnosti.
Peníze ke společnému růstu
Zdravý vztah je ten, ve kterém se obě osoby navzájem inspirují, nutí se překonávat překážky a jít dál. Donald Trump kdysi řekl, že za jeho bohatstvím do značné míry stojí jeho partnerky. To, že byly krásné, ale samy toužily po úspěchu, ho nutilo vystoupat až na vrchol. V milované osobě získáváte toho nejsilnějšího spojence na cestě k úspěchu i k finanční jistotě. Dva lidé toho více vydělají, více prožijí, protože se podělí o náklady.
Přesto si zvykáme čím dál více jet sami na sebe, izolovat se a měřit pro každého zvlášť. Ale ochuzujeme se o společné zážitky a v konečném důsledku toho druhého i ztrácíme. Není potom lepší se ptát, kolik investovat do lásky? Odpovím „Všechno!“, i když tím nakrknu nejednoho pragmatika. Ale jen tak budou naše city svobodné od řetězu, který je mnohem silnější, než si dokážeme připustit.