Jak ušetřit za kávu?

Káva je bezesporu jednou z komodit, která úzce provází život (téměř) každého studenta. Jedno presso nebo cappuccino jistě velkou díru do peněženky neudělá, ale zkusili jste si někdy spočítat kolik takto za kávu utratíte měsíčně nebo dokonce ročně? Že ne? Výsledná suma by vás možná překvapila a sami byste jistě usoudili, že se jedná ve výsledku o poměrně velký zásah do vašich financí. Poradíme vám několik tipů, jak za stejně kvalitní kávu platit méně.

Nakupujte kávu přes internet

Pokud zrovna nejste vášnivým příznivcem rozpustné kávy a kvalitní káva vám není lhostejná, tak asi víte, že její nákup není nejlevnější záležitostí. My vám určitě můžeme doporučit nakupovat kávu přes internet, kde jsou obvykle mnohem nižší ceny než v kamenných obchodech. K výběru máte mnoho eshopů a ve většině z nich můžete navíc ještě ušetřit třeba díky slevovému kuponu (https://kuponer.cz/obchody/gourmetkava-cz/) a cashbacku. Sleva, pokud nakoupíte na internetu je poměrně značná, asi nejlépe jde rozdíl v ceně znázornit u značkové kávy Illy,která je téměř ve všech obchodech. Zatímco v kamenných prodejnách koupíte Illy (pokud není ve slevě) za 220 Kč i více, na internetu jsou běžné ceny za stejné balení 150 Kč.

Domácí příprava vychází nejlépe

Toto asi není žádná novinka, ale možná nemáte tušení o kolik je domácí příprava levnější. I pokud si budete vařit velice kvalitní kávu, nedostanete se při domácí přípravě kávy na více než 25 % z ceny kávy v kavárnách. Určitě doporučujeme pořídit si moka konvičku, která vám umožní připravit si presso ve skvělé kvalitě, pro domácí přípravu kávy se jedná nejspíše o jeden z nejlepších způsobů, který zároveň není nijak nákladný (nemusíte si pořídit drahý kávovar nebo řešit filtrovanou kávu,která je nákladná na materiál a hlavně čas).

Kontrolujte své návštěvy kaváren

Kavárna není pouze místem, kde si vypijete profesionálně připravenou kvalitní kávu a zase rychle jdete dál, ale jedná se hlavně o místo, kde můžete posedět s přáteli, zvládnout nějakou práci na počítači, číst si nebo se jen učit. Zkrátka návštěvu kavárny a domácí přípravu kávy nemůžeme úplně jednoduše porovnávat, protože každé je něco trochu jiného. Kavárny jsou místem více určeným k odpočinku a socializaci. Přesto se zkuste zamyslet nad tím, kdy a kolikrát jste navštívili kavárnu zcela zbytečně, pouze proto, že se vám zrovna nechtělo nebo jste neměli čas na přípravu kávy doma. Příště se můžete pokusit své kavárenské návštěvy trochu redukovat, uvidíte, že si toho rychle na svých financích všimnete!

Vyrazte na Erasmus

Toto je myšleno trochu v nadsázce, spíše chceme tímto bodem upozornit na opravdu obrovské rozdíly v ceně kávy v jednotlivých evropských zemích. Stejně jako je u nás levné pivo obecně i alkohol, v nízkých cenách kávy je nejvýraznější Itálie. V zemi za Alpami si na kvalitní kávu opravdu potrpí a pijí ji při každé příležitosti. Proto rovněž kvalita kávy i v pouličních stáncích je na vysoké úrovni a káva je obecně levná. Cena jednoho espressa se může pohybovat mezi 0,5 € až 1 €, což je v přepočtu přibližně 14 až 28 Kč.

Komentáře k příspěvku