Jak se naučit šetřit a přestat zbytečně utrácet za kravinky?

Jak se konečně naučit šetřit i během studia?

Kde utíkají korunky?

Většina z nás moc dobře ví, kdy a kolik dostane peněz. Ale jak je to vlastně s našimi výdaji? Víme, kolik utratíme? Za co utrácíme? Tam už to bohužel tolik nehlídáme a řekla bych, že to je hlavní důvod, proč jsme vlastně téměř pořád bez peněz. Ráda bych vám dnes ukázala pár jednoduchých způsobů, jak mít přehled i ve výdajích. Všechny jsem vyzkoušela, některé mi vyhovovaly více, některé méně. Pokud máte nějaké další tipy, jak si uhlídat výdaje, tak se o ně určitě podělte!

1. Zapisování do bloku

Možná se někomu tento způsob bude stát zastaralý, ale mně to celkem vyhovovala. Je fajn mít v kabelce, nebo v baťohu nějaký malý blok. Do toho si pravidelně psát každý svůj výdaj a nejlepší je, zapsat si výdaje hned, jak k nim dojde. Protože říkat si, že to tam napíšu až pak, prostě nefunguje a člověk zapomene. Je fajn si třeba jednou za týden blok vzít a projít si všechny výdaje. Určitě tam najdete spoustu důležitých věcí, na kterých se šetřit nedá. Ale dle mých osobních zkušeností se tam najde ještě mnohem více zbytečností, na kterých jste mohli ušetřit.

Hlídání výdajů zapisováním každé utracené koruny možná nezní jako revoluční nápad, ale když si doopravdy vše budete poctivě hlídat, doopravdy časem začnete utrácet méně. Některé studie tvrdí, že lidé, kteří si začali evidovat výdaje, během čtvrt roku snížili bez nějakého trápení výdaje až o 25 %.

2. Zapisování do softwaru

Nebudeme si lhát, všichni víme, že jsme tzv. počítačová generace. Proto není divu, když blok vyměníme za nějaký program v počítači. Já jsem využila Excel, který mi vyhovoval více než blok. Protože je v něm vše přehlednější a pomocí jednoduchých funkcí jsem si rychle a jednoduše spočítala, kolik jsem utratila. Kolik jsem ušetřila a co jsem si vlastně za daný měsíc vydělala. Protože jsem si zaznamenávala jak příjmy, tak výdaje. Tabulky je možné používat také v rámci Gmailu, takže pokud používá člověk Gmail, má k tabulce přístup z počítače, tabletu i mobilu s internetem.

Na blogu Bigdrobek je ke stažení Osobní rozpočet – kalkulačka v podobě excelové tabulky. Jedná se tabulku, která je skvěle připravena na zaznamenávání všeho od výdajů po spoření.

3. Aplikace do mobilu

Myslím si, že pro většinu z vás toto bude ten nejlepší způsob, jak si uhlídat vlastní výdaje. Mobil máme neustále při ruce, a proto není žádný problém si do něj okamžitě zapsat každý svůj výdaj. I když se třeba jedná jen o žvýkačku. Já jsem si na vlastní kůži vyzkoušela aplikaci s názvem Rozpočet. Jakmile si ovšem dáte do vyhledávače rozpočet, příjmy a výdaje a podobné slova, tak vám to najde několik aplikací a vy si můžete vybrat. Mnoho z těchto aplikací je zcela zdarma, vykresluje zajímavé grafy, umožňuje správu více účtů a dokonce hlídá i peníze mezi větší partou lidí. Aplikací je opravdu hromada jak na Android, tak na iOS. Je nutné každou ošahat, ale nepochybuji, že najdete takovou, která vám bude maximálně vyhovovat.

Komentáře k příspěvku