Jak na pracovní pohovor

Pracovní pohovor je nedílnou součástí života. Pojď se na něj připravit

Hlavní roly hraje mindset, neboli nastavení mysli. Ber pracovní pohovor jako obchodní schůzku. Urči si předem podmínky, za kterých ti ta práce stojí za to a za jakých ne. Můžeš brát v potaz  plat, pracovní prostředí a nebo chování šéfa, či personalistky na schůzce. Jde o to aby byly obě strany spokojený, ty a firma do které se hlásíš. Samozřejmě to není tak jednoduché, hlavně po studiu. Nemáš žádné zkušenosti a tak tě nejspíše nebudou brát tak vážně. I tak, jednej a vyjednávej. Musíš mít na vědomí že pracovních příležitostí je tu vždycky hodně a tak když to náhodou nedopadne podle předpokládání, nic se vlastně neděje.

Sebevědomí je klíč. Mít ego není vždycky na škodu.  Aby si člověk uměl něco vydupat, potřebuje být sebevědomí a stát si za svým. Nesmíme zapomenout na neverbální komunikaci. Pevný stisk ruky, dívání se do očí. Každopádně, všeho moc škodí, tak to nepřeháněj. Stačí nepodat ruku jako leklá ryba.

Zhruba prvních 10 vteřin jsou nejdůležitějších. Dělají totiž první dojem. Pokud ho pokazíš, hodně těžko se opravuje. Proto, představení se, pevné podání ruky s upřeným pohledem do očí je základ. Souvisí s tím i to, jak jsi oblečený. Univerzální oblečení jsou košile a černý kalhoty. S tím můžeš jít kamkoliv a nemělo by to vadit. Na manažerské pozice budeš samozřejmě potřebovat i sako.

Připrav se na to, že tě otestují. Proto nelži v životopisu. Pokud tam máš napsáno že umíš Anglicky, připrav se že se tě na něco zeptají. Nemusí to nutně znamenat že celý pohovor bude v angličtině. V některých firmách dávají logické úkoly, někde vám podají nějaké otázky na zamyšlení. Je to něco, na co se nedá moc připravit, je ale dobré být v pozoru až to přijde a pak nebudete tolik zaskočeni.

Buď entuziastický. Měj v sobě jiskru, elán pracovat. To je to, co se prodává na trhu práce. Ta energie i chuť tvořit nové věci. Nestěžujte si na minulé zaměstnání.

Otázky které mohou zaznít v pohovoru

  • Můžete nám říct něco o sobě?
  • proč bychom měli vybrat zrovna vás na tuto pozici?
  • Jaké si představujete finanční ohodnocení?
  • Z jakého důvodu měníte zaměstnání?
  • Co vidíte jako svůj největší přínos pro naší firmu?

Toto jsou nečastější otázky. Proto by bylo dobré se na ně připravit odpovědět si na ně aspoň v duchu. Bohužel, žádný univerzální manuál jak zvládnout každý pracovní pohovor neexistuje a připraví vás až život sám. Dám ti ještě radu na závěr. Prací trávíme mnoho času: v součtu více než s partnerem, dětmi, přáteli. Průměrný Čech za život odpracuje (případně stráví v práci) více jak 83.000 hodin. To je skoro 10 let čistého času! Dělej to co tě baví a neucházej se o místo jenom kvůli penězům.

Komentáře k příspěvku