Jak na 3D tisk – vhodné materiály pro začátečníky?

3D tiskové materiály pro začátečníky

Okouzlily vás široké možnosti 3D tisku a chcete tento technologický výdobytek začlenit do svého života? V dnešní době je pořízení 3D tiskárny již dostupné i běžné populaci. Výtisky přitom mohou mít bezpočet uplatnění. Vytvářet lze totiž cokoli – od každodenních potřeb až po umělecká díla.

3D tisk však vyžaduje také určité znalosti a dovednosti. Jednou z nich je volba správného tiskového materiálu. A možností je přitom víc než dost. Filamenty, které se pro tisk používají, jsou vyráběny z mnoha druhů plastů. Ty se od sebe vlastnostmi mnohdy značně liší. Použití optimální a kvalitní tiskové struny pro 3D tisk je proto základem úspěchu.

Abychom vám volbu poněkud usnadnili, vybrali jsme pro vás dva typy materiálů, které patří k nejoblíbenějším a disponují výhodnými parametry.

Filament z TPU plastu

Flexibilní tiskový materiál TPU do 3D tiskárny zaujme především obzvlášť vysokou pružností a ohebností a také značnou odolností. Nepatří mezi křehké varianty jako je např. PLA – naopak výtisky nárazy docela dobře snáší. Tato varianta materiálu se uplatní pro výrobky, u kterých je důležitá značná flexibilita. TPU také poměrně dobře odolává chemickým vlivům.

ABS plast

3D tisková struna z materiálu ABS může nabídnout solidní houževnatost výtisků, tepelnou odolnost a dlouhou životnost. Tento druh materiálu je už ale dneska spíše na ústupu, protože skrývá i některé nevýhody. Kromě rychlého chladnutí s rizikem deformací výtisku jsou to zejména výpary, které při tisku vznikají.

ABS tedy není vhodný například pro výrobky, které jsou ve styku s potravinami, ale stále má co nabídnout. Pro tvorbu různých dílů, hraček nebo pevných obalů a pouzder je velmi dobrou volbou. Potěší i příznivá cena.

Komentáře k příspěvku