Každý chudý student by měl mít kartu ISIC

Každý chudý student by měl mít kartu ISIC

Povinná výbava studenta

To, že by nějaký student neznal ISIC, příliš pravděpodobné není. Vždyť se jedná o nejrozšířenější a nejčastěji používanou studentskou kartu, která současně slouží jako mezinárodní identifikační studentský průkaz. Je také kouzelným klíčem, který otevírá svět slev a výhod. Jak a kde uplatníme to, že patříme mezi studenty a tudíž se na nás zvýhodnění vztahují?

ISIC pod lupou

Čtyři písmenka ve zkratce vycházejí z anglického termínu „International Student Identity Card“ (tedy mezinárodní identifikační karta studenta) a jedná se o jediný celosvětově uznávaný doklad, svědčící o tom, že jsme skutečně studenty střední, vyšší odborné nebo vysoké školy, případně studujeme jeden z vybraných jednoletých pomaturitních oborů.

Tyto karty využívají denně téměř všichni čeští středoškoláci a vysokoškoláci, vždyť oni také dobře vědí proč! ISIC karty jsou vydávány pod záštitou mezinárodní organizace UNESCO už více než 60 let, jedná se o léty prověřený a stále zdokonalovaný systém pomoci studentům. Existuje dokonce speciální varianta pro studenty základních škol s označením ISIC Scholar. Karty ISIC jsou akceptovány ve 130 zemích celého světa, celkem na více než 125 000 místech, z toho jen v ČR máme možnost využít více než 2 700 různých slev a zvýhodnění.

Pro získání a užívání karty ISIC není stanovena horní (ani dolní) hranice, karta může být jako průkaz vystavena i studentovi ve věku přes 26 let, pokud je dotyčný zapsán na denní formu studia, stejně tak ji mohou obdržet už primáni v osmiletém gymplu!


Dokument o kartě ISIC k jejímu 60. výročí.

Existují dvě varianty průkazu ISIC. První si můžeme zakoupit online nebo v síti agentských prodejců, rozšířenější verzí je ale průkaz, který vydávají přímo školy (ať už střední nebo vysoké).

Kde a jak lze ISIC kartu pořídit? A kolik to bude stát?

Převážná většina průkazů ISIC, které se u nás vydávají, je kombinací průkazu studenta a současně slouží jako ISIC průkaz. V této podobě je vydávají přímo školy a prodloužit si jejich platnost můžeme snadno pomocí revalidační známky. Ceny za kartu se mohou u různých škol trochu odlišovat, některé školy totiž karty dokonce dotují. Pokud ji budeme používat současně jako školní identifikační průkaz, v prvním roce vyjde řádově na 260 korun, revalidace na každý další rok je potom už jen za 150 Kč.

Pokud máme studentské konto, mnohé banky po vyřízení kartu ISIC proplatí, jen je třeba si to ověřit a případně svůj nárok můžeme pohotově uplatnit.

Tyto karty se používají na veřejných i soukromých školách. Na školách vydané karty v sobě mají elektronický čip, jenž nám poslouží ke snadnému zvládnutí mnoha praktických úkonů během studia, například pro ověření při vstupu do budov, v jídelnách, menzách, při používání školních kopírek, jako karta do knihovny a podobně. A kde jsou ty výhody, slevy a bonusy?

Jaký je skutečný rozsah výhod?

Vyjmenovat všechny lákavé možnosti, na které se slevy vztahují, to by zabralo mnoho místa. Tak jen nějaké ty náhodně vybrané a zajímavé tipy:

Za kulturou

Rockopera – 40 %
Národní divadlo Brno – 50 %
Státní hrad Lipnice – 50 %
NKP Terezín – 25 %
CineStar 139 Kč místo 179 Kč
Premiere Cinemas 20 %
Běžná kina – 10 %

Knihy

Librex – 10 %
Neoluxor – 10 %
Nakladatelský servis – 10 %
Kanzelsberger – 10 %

Sport

Skiareál Špindlerův Mlýn – 20 % na permanentku
Holmes Place 20 %
Zážitky.cz – 10 %
Segway Point – až 1 + zdarma
Fitcentrum – 25 %

Vzdělávání

Microsoft software – až 90 %
Tealearning.cz – 25 % na roční online kurz angličtiny
Skřivánek – 10 % na jazykový kurz
Autoškola Chaloupková – 10 %

Oblečení

Time Out – 15 %
Helly Hansen 15 %
Wearhouse – 15 %
e-frog.cz – 13 %
Steilmann – 10 %

Doprava

Mezinárodní jízdenky Student Agency – 15 %
Rent A Car – 10 % zápůjčka vozu

Restaurace

Pizzeria Einstein – dvě pizzy za cenu jedné
McDonald´s – speciální menu
Posezení v čajovně – 20 %

Předplatné

Jak na počítač – 20 %

Hotely a ubytování

Síť Orea Hotels – 2 osoby za cenu pro 1

Různé další

Fokus optik – 20 % na brýlové obruby
Fann parfumeria – 10 až 20 %
Yves Rocher – až 25 %

Pořád nestačí? Tak šup na Google a hledat, hledat a hledat. Je toho moc, ušetřit lze všude možně.

Komentáře k příspěvku