Co vše obnáší stát se v životě úspěšným?

Co vše obnáší stát se v životě úspěšným?

Od svalů po Lamborghini

Úspěšnost nelze řešit přiložením pomyslného metru, lišíme se ve svých snech a touhách, stejně jako ve způsobu, kterým chceme dosáhnout jejich naplnění. K porovnání může někomu sloužit výše konta, vlastnictví luxusního auta, bytu či domu, pro jiného je to třeba mediální popularita nebo společenský úspěch, skvěle vypracovaná postava.. Najdou se i tací, kteří by se rádi realizovali na poli vědy a dokonce chtějí pomáhat druhým. Jak svého cíle dosáhnout, ať už je jakýkoli?

Nestačí všechno jednoduše nalajnovat

To ovšem rozhodně neznamená, že bychom plánování a promýšlení záměrů měli podceňovat, snaha myslet dopředu je velmi žádoucí, často přináší kýžené výsledky. Ovšem plány musejí být realizovatelné s našimi prostředky a schopnostmi, aby skutečně splnily účel. Stavět si vzdušné zámky je k ničemu, ani na přátele tím velký dojem neuděláme.

Cíle by měly být postaveny konkrétně, abychom si mohli kdykoli zkontrolovat, zda se blížíme k cíli a jdeme správným směrem. Myšlenky typu „budu nejlepší a udělám díru do světa“ nepřinášejí nic konkrétního a k jakékoli další aktivitě nás svou všeobecností netlačí, spíš svádějí k čekání na úžasnou příležitost, která ale sama od sebe zpravidla nepřijde. Je třeba se připravit k opuštění komfortní zóny a jít za konkrétním cílem.

Nadšení samo nestačí

Když už jsme se rozhodli k dosažení konkrétního cíle, je třeba nejen udělat symbolický první krok, na postupu se nesmíme zastavit a příliš váhat. Odkládání a pochybnosti o sobě jsou zbytečnou brzdou, nelítostně je zažeňme! Jakmile zjistíme, že skutečně jdeme po vytyčené trase k plánovanému cíli, musíme se obrnit dostatečnou porcí vytrvalosti, počáteční fáze cesty vzhůru totiž nebývá přímá, čekají nás i občasné propady. Ovšem je třeba si uvědomit, že i tyhle potíže ke startu kariéry patří.

Kdyby se každému všechno dařilo hned od začátku podle plánu, dokážete si představit, jak by naše společnost vypadala? Do svého vysněného cíle vkládáme maximum (peníze, talent, čas, city nebo cokoli jiného), návratnost je mizivá, evidentně něco děláme špatně, stále proděláváme a ztrácíme. Je třeba si v tuto chvíli uvědomit, že vítězství nečeká na toho, který si nabral největší úkol a snaží se zdolat ho hned, nakonec bude vítězem ten, který své předsevzetí dokáže postupně plnit s trpělivostí, nenechá se odradit počátečním neúspěchem.

Začne se blýskat na lepší časy

Nečekejme nějaký zázračný zlom ze dne na den, ovšem první úspěchy na sebe nedají dlouho čekat. Zpočátku nebudou nijak oslnivé, možná nesplní celý rozsah očekávání, je to však zásadní a velice důležitý zlom, kdy zjišťujeme, že vytyčených cílů opravdu dosáhnout lze, jen to nebude tak snadné, jak jsme očekávali.

Pro úspěch je pochopitelně důležitý talent i pořádná porce štěstí, bez trpělivosti a vytrvalosti to ale nepůjde. Po překonání takzvaného „bodu zvratu“ bychom ostatně to nejhorší už měli mít za sebou. Ovšem křivka pomyslného grafu nebude stoupat přímo, na nějaký ten propad směrem dolů ještě raději buďme připraveni. Ale už víme, jakým způsobem je třeba na sobě pracovat, abychom pokračovali směrem k vytouženému cíli, ochutnali jsme sladkou chuť úspěchu a musíme vydržet!

Když se začne dařit

Překonali jsme prvotní problémy, prokousali se kritickým obdobím poklesu, začíná se nám dařit a v práci (nebo jiné činnosti) nacházíme zalíbení. Už víme jak na to, získáváme u ostatních konečně určitý respekt. Pokud jsme si stanovili cíl, kterého se nám již podařilo dosáhnout, co dělat dál? Záleží hodně na oboru, ve kterém jsme se snažili dosáhnout úspěchu.

Ne vždy totiž lze říci, že už jsme dosáhli maxima a není kam dál pokračovat. Tak je to nakonec i správné a nastavit si laťku výš, to je přece výzva! Případně si můžeme zvolit cíl výrazně odlišný a vydat se znovu na cestu za dalším snem. Ovšem většina plánů naštěstí nemá definitivní cíl pevně stanoven…

Komentáře k příspěvku