Co jste netušili o Hře o trůny. A přitom byste rádi věděli

Co jste netušili o Hře o trůny. A přitom byste rádi věděli

Klepy tříoké vrány

Pět sérií je dlouhá doba, aby se kolem nejsledovanějšího fantazy seriálu objevila celá plejáda zajímavostí, které potěší nejen fanouška, ale zaujmou i nepolíbeného. Pokud jste nedávno viděli rozhovor Conana O’Brien se skupinou herců ze seriálu, případně se podívejte níže, víte, že jde o skvělou a zábavnou partu herců. A ono to je velice sympatické, když se něco, co máme rádi, rozrůstá mimo svou sféru a ještě více vtahuje diváka do pořadu. Níže jsem z té plejády drbů, zvláštností a úsměvných postřehů vybral několik těch, které mi osobně přijdou nejsympatičtější. A přiznám se, že o seriálu, který má rád, ale vyloženě ho nestavím na piedestal, po přečtení těchto zajímavostí, mám úplně jiné, příznivější, mínění.

Americký seriál?

Na první pohled to tak vypadá. Ostatně autor předlohy George R. R. Martin se narodil v New Jersey. Ke všemu produkující HBO je taktéž americká společnost. Ale opak je pravdou. Téměř všichni hlavní herci jsou z Anglie, Skotska či Irska. Pouze tři herci jsou čistokrevní Američané. Peter Dinklage jako největší (a zároveň nejmenší) hvězda, pohledný model Jason Manoa, který si zahrál nikdy neporaženého Khala Droga, a nepřekvapivě Pedro Pascal, jenž ztvárnil Oberyna alias Rudou zmiji.

Nepravděpodobné přátelství

V seriálu je několik postav doslova na nože. Mezi dvojici s největší nevraživostí bezpochyby patří i blonďatí sourozenci s příjmením Lannister. Cersei i Tyrion k sobě pravděpodobně cestu už nenajdou, ale překvapením je, že jejich herečtí představitelé jsou v reálném světě už několik let velmi dobří přátele. Dokonce sám Dinklage doporučil Lenu Headey, aby hrála „zlou královnu“. Sami pak přiznali, že to bylo místy opravdu těžké hrát tak krutou nenávist k tomu druhému.

Co s tím má společného Harry Potter?

Mnohem více, než byste čekali. Hned devět herců, kteří se objevují ve Hře, si dříve zahrálo i v některém z dílů Potterovské ságy. Tak například David Bradley (Lord Walder Frey ze Dvou věží) si zahrál školníka Arguse Filche. Ciarán Hinds (hraje vůdce divokých Manceho Nájezdníka) ztvárnil Brumbálova bratra Aberfortha. A nejlepší asi je Ian Whyte (Gregor Clegane zvaný Hora), který vystupoval v Harrym jako Madam Maxime… Její (jeho) vztah k Hagridovi dostává zcela jiný rozměr.

Kam vedou měsíční dveře?

Jedna z nejlepších scén je, když se v trůním sále Orlího hnízda otevřou padací dveře. Ten pohled hluboký několik stovek metrů zamrazil nejednoho diváka a scéna, ve které se proletí samotná Lady Arryn, je vskutku drásavá. Když se pak dozvíte, že ve studiu se jedná o pouze metr hlubokou díru se zeleným plátnem na dně, kousek radosti ve vás umře.

Jak to všechno skončí?

Martin píše ságu už od roku 1991 a jak vidno, zdaleka se neblíží k závěru. A to poslední šestou knihu píše už pět let! A proto se objevují spekulace, že nemládnoucí spisovatel by klidně mohl i odejít ze světa (snad teda ne!) a co by bylo s jeho vizí? No, na světě jsou minimálně dva lidi, oba producenti seriálu, kterým Martin prozradil rozuzlení příběhu. Jestli se někdy prořeknou, bude to zřejmě největší spoiler v dějinách.

Zlovlk Lady žije

K nelibosti fanoušků zlovlci nějak ze seriálu vymizeli, jediný Duch zůstal a ten je celkem na baterky… Každopádně hned v úvodní sérii nachystali tvůrci divákům drsný políček, když nechali popravit Sansyna zlovlka Lady. Milé zjištění je, že (nepřekvapivě) pejsek přežil, ba dokonce ho herečka Sophie Turner adoptovala jako domácího mazlíčka. Závidíme.

Západozemský dýdžej

Hodor je klasa. Určitě znáte Rap Battle Hodor vs. Groot, ve kterém obě postavy deklamují jedinou frázi, jenž umí vyslovit. No, u Hodora bychom tomu ani neříkali fráze. Každopádně ten rap je trefný i v tom, že herec Kristian Nairn je v reálném světě velmi úspěšný a progresivní dýdžej. Ano, když se podíváte na obrázek níže, tak opravdu chcete být na mejdanu, kde to roztáčí tenhle dlouhán. A skandovat: „Hodor! Hodor!“

DJ

Nevíte vůbec nic o Jonu Sněhovi

Mezi Jonem a divokou ženou Ygritte to v seriálu pěkně jiskřilo. Nejdříve jedna z nejerotičtějších scén v parné sauně přírodního původu, později tři šípy v Jonově zadku, které mu poslala jeho milá. Avšak co v seriálu neskončili dobře, to v reálném světě má úplně jiného konce. Oba herci – Kit Harington a Rose Leslie – si vyrazili na rande a láska jim jen kvete.

Tajemný mistr Aemon

Peter Vaughan v seriálu předvedl, že je pan herec. Ve věku 92 let by už dávno mohl užívat hereckého důchodu, ale přesto se rozhodl potěšit diváky neskutečně precizním ztvárněním mistra Aemona. Moudrost a majestát z tohoto starce opravdu dýchá na diváky, jeho poslední rozloučení pak vyloženě dojímá. A co teprve fakt, že hraje slepce. Jenže on nehraje, Peter sám je částečně slepý. V tomto kontextu jeho výkon dostává úplně jiné perspektivy.

Komentáře k příspěvku