Chystáme se na výšku: Krušný první týden

Chystáme se na výšku: Krušný první týden

Zde vystoupím a jsem tam. Co do pr…?

Osobně jsem to měl svého času do našeho hlavního města docela daleko. Prahu jsem znal všehovšudy od metra k metru, respektive z krtka vylézt, památky prochodit, do podzemí opět zalézt. Když jsem tedy prvně zamířil na vysokoškolské koleje, po čtyřech hodinách ve vlaku, byl jsem krajně šokován, že do lokality mého bydliště metro nejezdí. Načež jsem byl přímo zděšen, když mě mnou z internetu vytištěná černobílá mapka a ručně sepsané pokyny vyplivly v místě, kde místo zastávek tramvají zela v cestě díra nějakého tunelu (který se staví do teď…).

Z této osobní zkušenosti plyne hned první ponaučení – jestliže nemáte to štěstí a do vašeho nového bydliště vás neveze maminka či tatínek autem (doporučuji všemi deseti), sakra dobře si naplánujte přesun z nádraží. Ono i to Brno je celkem kus města a dokonce i v Olomouci, která má všehovšudy dvě hlavní ulice, se dá dobře ztratit. Může to být detail, ale drobnosti udržují zdravou mysl. Tak si jich pojďme několik probrat, neboť i tak vám první týden z nového prostředí bude praskat hlava.

Jízdenku na MHD

Málokdy budete mít to štěstí, že budete moci dojít do školy pěšky. V každém větším městě budete lítačku potřebovat. Obrňte se. I přes pokrokovou dobu budete muset prakticky vše oběhnout vlastníma nohama. Jen namátkou jsem zkusil koupit tříměsíční kupón pražského podniku v e-shopu, což bez registračního čísla, jež samozřejmě nevedu, není možné. Hlavně nezapomeňte, až budete čekat na příslušné přepážce, jež je na každé větší zastávce metra, že hotovost a příjemný úsměv nestačí. Předem si z webových stránek vytiskněte a vyplňte formulář s žádostí a hlavně nezapomeňte studijní průkaz. A když už jsme u toho studijního průkazu, při vaší první cestě na studijní oddělení, kde bude řada až ven, si vezměte hned několik vyplněných potvrzení o studiu. Během měsíce jich bezpochyby řadu rozdáte. Stejně tak nezapomeňte u sebe nosit povícero (čtyři většinou nestačí) kopií průkazové fotografie. Budou mizet, ani nebudete vědět jak.

Průkazku do knihovny

Myslíte, že na studium knih je první týden brzy? Ano, je, zcela určitě se k tomu nedokopete a budete si užívat skutečnosti, že třináct týdnů se prakticky nemusíte učit a nehrozí, že by vás někdo „tasil“ z lavice. Ale právě na prvních přednáškách přednášející oznamují literaturu, která bude u zkoušky (prý) důležitá. Avšak jsou obory, jež vás opravdu donutí po daných knihách sáhnout. Semestr uteče jako voda a čekat měsíce jako třetí v pořadí na rezervaci může být osudné. Mnohem lepší je půjčovat první a potom jen klikat na tlačítko „prodloužit výpůjčku“. Je to nekolegiální, na druhou stranu si můžete udělat dobré kamarády, když jim literaturu spásně zapůjčíte. A nespoléhejte se jen na fakultní, potažmo univerzitní knihovnu. Ve vybraných městech v ČR je vědecká knihovna, která zajišťuje přístup k naprosto veškerým vydaným knihám. A sám se často divím, co by člověk dohledal v „obyčejné“ městské knihovně za užitečné publikace.

Facebooková skupina

Chytré duše hledají oficiální facebookové skupiny univerzit ještě před tím, než si vůbec podají přihlášku. A po přijetí na výšku je členství v nich prakticky nutností. Ačkoliv vám po prvním semestru začnou lézt na nervy dotazy prváků (tj. vás samotných), načerpáte zde moře znalostí, které by vám sice zprostředkoval školní řád, ale kdo by ho četl? Druhou, ještě důležitější destinací, je potom facebooková skupina vašeho ročníku a oboru. Zaprvé jen tak budete mít prostalkované spolužáky dříve, než se vůbec uvidíte, a tedy budete vědět, vedle kterých (pohledných) tváří usednou na seminářích. Zadruhé budete v obraze. Jednou vám uteče první oborová seznamovací párty a už to za celé studium nedoženete.

Ten správný obchod

Zorientovat se kolejích/privátu by měla být vaše prioritní činnost během prvního dne. Neboť v maratonu: vstát – škola – mejdan, už na to nikdy potom nemusí zbýt čas. Ale zatímco menza se hledá poměrně snadno, do klubu vás nejhůř někdo odtáhne, zajistit si základní potřeby pro přežití budete muset sami. Ono se řekne, že něco tak banálního netřeba řešit, cestou ze školy někde vystoupím a pokoupím, ale věřte tomu, že se budete sakra chytat za hlavu, až v půlce semestru zjistíte, že blok od vás je levná sámoška, kde všichni nakupují výhodně lahváče i výhodné pyré na špagety, a vy znáte jen cestu na zastávku MHD.

Cesta za zábavou

Spousta z vás si na začátku studia říká, jak začne úplně jiný život. Začne chodit do fitka, přihlásí se na lekce zumby a bude navštěvovat třeba lokální klub deskových her, který ve vaší vesnici plus mínus pět set obyvatel chyběl. To je neprosto správné, ale připravte se na to, že pod úvodním tlakem se vaše plány začnou hroutit jak kostky domina. O to důležitější je tyto plány chytnou pořádně pod krkem hned z kraje. Neváhejte se sebrat hned první týden a obejít místa, kde budete chodit třeba trénovat. Vytipujte si i kino, kam budete chodit a vypište si divadla, které chcete navštívit. Velké možnosti znamenají, že se v konečném důsledku nerozhodnete pro nic. Začněte odkrajovat z toho dortu zážitků co nejdříve.

Komentáře k příspěvku