Bydlení na bytě nebo na koleji? Rozhodují osobní preference a finance

Bydlení na bytě nebo na koleji? Rozhodují osobní preference a finance

Při rozhodování, jestli je lepší jít na byt nebo na kolej, hrají roli hlavně finance. Důležité je ale myslet i na své pohodlí a na to, co nám bude vyhovovat více. Pokud se domluvíte s kamarády nebo seženete výhodnou nabídku pronájmu, může být cena téměř srovnatelná.

Ceny pokojů na koleji

Například koleje v Plzni, kde sídlí Západočeská univerzita v Plzni, se cenově pohybují od 2 tisíc až do 2 700 korun za pokoj. Záleží na tom, jestli chcete vlastní sociální zařízení a s kolika lidmi chcete být na pokoji. Navíc je potřeba připočítat i drobné jednorázové poplatky, jejichž výše a způsob účtování se liší podle koleje.

Rozdíl oproti bydlení na bytě nemusí být veliký, pro někoho je však zcela zásadní

Zůstaňme u našeho příkladu. V Plzni za pronájem bytu o rozloze 2+kk zaplatíte cca 7 000 korun + energie. Pokud by v každém pokoji bydleli dva lidé, stejně tak, jako na koleji, cena pro jednoho by mohla být i nižší než 2 500 korun, jako je tomu právě v případě bydlení na koleji. Z toho vyplývá, že i v bytě můžete bydlet za stejnou cenu jako na kolejích, ale je nutné najít tu správnou nabídku pronájmu bytu pro studenty a domluvit se s kamarády na společném bydlení.

Výhody bydlení v bytě

Máte svůj klid a nemusíte se řídit vstupem na vrátnici kolejí. Všechno je ve vašich rukou a bydlíte pouze s lidmi, se kterými opravdu bydlet chcete. Pokud si navíc na místo nájmu necháte zapsat trvalé bydliště, můžete získat příspěvek na bydlení až ve výši několika tisíc korun. Univerzity navíc vyplácejí ubytovací stipendia nezávisle na tom, jestli student bydlí na koleji nebo na bytě. Někdy se vám může povést sehnat i byt, který je blíže škole než studentské koleje.

Komentáře k příspěvku