Vysokoškoláci za pultem
Poslední dobou hodnota vzdělání šíleně devalvuje. Ostatně kdo z vás nemá dojem, že s maturitou může jít leda tak vytírat prkýnka na veřejných toaletách? Spějeme do doby, když každý druhý prodavač či automechanička, ať nejsme genderově stereotypní, budou mít minimálně bakaláře. Titul nic nezaručuje. Jsme země rovných příležitostí a čím dál více podnikatelů slyší spíš na aktivní přístup než na váš diplom. Ačkoliv řada z nás by namítla, že více imponující je pracant ochotný dělat dvanáct hodin denně za minimální plat. Ke všemu je hodně z nás, kteří po střední škole nastoupí na první pohled atraktivní obor, aby záhy zjistili, že je to vůbec nebaví.
Mám dokonce spolužačku, která až po prváku navazujícího studia došla k závěru, že místo sociologického oboru zkusí bakaláře na přírodovědecké fakultě. Osobně jí fandím a vůbec všem ostatním, kteří přehodí výhybku a vyjedou z pohodlných kolejí. Přerušit či změnit studium není lehký krok, ale kdybyste si měli vybrat mezi cestou za svým snem (který vždy přinese zisk), nebo plahočením se k diplomu, o který sami nestojíte, vezměte vždy v potaz těchto pár lidí, pro než vzdělání „nic neznamená“.
Gabe Newell (majetek cca. 25 miliard korun)
Jméno známé každému fanouškovi počítačových her, neboť byl u toho, když se zakládal dnes světově největší internetový obchod s digitálními hrami. Ale tomu všemu předcházelo studium Valve a celá plejáda populárních virtuálních titulů. Gabe je důkaz toho, že šílené peníze můžete vydělat i v odvětví, na které se svého času koukalo dost skrze prsty. A to tento geek začínal na samotném Harwardu, aby později přiznal, že ani na tak prestižní škole ho nenaučili nic užitečného. Naopak poflakování se v pobočce Microsoftu, kde pracoval jeho bratr a později 13 let i on sám, ho utvrdilo v tom, že by měl založit vlastní herní studio.
Steven Spielberg (majetek cca. 72 miliard korun)
Co potřebujete k tomu, abyste se stali jedním z nejslavnějších režisérů na světě? Jen chuť jít za svým snem. Steven točil dětské filmy s kamarády už od desíti, v šestnácti pak s malou částkou od otce natočil první amatérky film a na jeden večer ho i protlačil do lokálního kina. Zdá se vám to jako pohádka minulosti? Nemyslím si, že by to dnes nešlo. Každopádně zabraný do svého koníčku měl Spielberg tak špatný průměr známek, že ho nevzali na vysokou filmařskou školu. Proto šel na státní univerzitu, kde se ani moc neohřál. Záhy přišla nabídka od Universalu, aby svou vášeň dále rozvíjel.
Ralph Lauren (majetek cca. 142 miliard korun)
Není na světě moc lidí, kteří prodávají výrobky pod svým jménem. I kdyby kolekce této značky – u nás notně předražené – nebyly součástí vašeho šatníku, jistě jste o slavném polo tričku s jezdcem na koni slyšeli. Za vším lze vidět ambice tohoto velkého malého muže, který si už v mládi usmyslel, že bude jednou hodně bohatý. Na střední škole začal prodávat kravaty, na vysoké studoval byznys. Jenže učit světu peněz někoho, kdo již roky prochází sám celým molochem? Ralph ochotný poznat více svět vstoupil do armády, aby se později vrátil rovnou k prodeji kravat pro již zavedenou firmu. Ta však, k její smůle, odmítla Laurenovy inovátorské návrhy na oblečení. Se skromným rozpočtem založil svůj vlastní podnik a teď se vozí ve svém oblíbeném oranžovém Porsche.
Michael Dell (majetek cca. 375 miliard korun)
Když už jsme nakousli ty muže, kteří si pojmenovali značku podle sebe. Řada z vás určitě vlastní notebook s typickými čtyřmi modrými písmenky na krytu. Michael je pěkný příklad, že investovat můžete kdykoliv a jakoukoliv částku. Jako teenager z brigád vydělané peníze nepropařil s kamarády, ale začal si sám od sebe kupovat cenné papíry. V patnácti si pořídil první počítač a zůstal jím zcela fascinován. Kolik si potom myslíte, že je potřeba peněz k založení mezinárodní počítačové firmy? Dell vzniklo s kapitálem jednoho tisíc dolarů. V tu dobu byl devatenáctiletý Michael už na vysoké škole, ale firma se mu tak rozjela, že opravdu neměl důvod ve studiu pokračovat.
Bill Gates (1 608 miliard dolarů)
Který notoricky známý „nevzdělanec“ by mohl být na vrcholu? Před něj jsme mohli zařadit ještě Marka Zuckerberga, ale jeho příběh o odchodu z Harwardu je díky Fincherově filmu notoricky známý. Gates je programátor, tedy se orientuje v oboru, který řada z nás považuje prakticky za nedostupný bez pořádné vysoké školy. Jenže v tomto případě cesta k největšímu bohatství na světě vedla skrze neutuchající zájem ťukat do prvních počítačů zdrojový kód a dívat se, co se stane. Velmi zjednodušeně řečeno. Druhým faktorem bylo kamarádství s Paulem Allenem a ukázka toho, že ve více lidech je vždy jednodušší uspět. Naneštěstí oba kamarády oddělila vysoká škola a Gates skončil na Harwardu – ideální destinaci, ze které prchají nejbohatší podnikatelé. Avšak oba záhy nechali školy a šli za tím, v čem byli dobří sami, nikoliv co jim vštěpovala škola. Mimochodem Paul Allen není žádný Gatesův pomocník, ale další vlivný podnikatel a 51. nejbohatší byznysmen světa.