Bez statusu studenta! Jak vše vyřešit na úřadu práce?

Bez statusu studenta! Jak vše vyřešit na úřadu práce?

Status studenta je fuč

Jak se to stane, že člověk přijde o status studenta? Je mnoho možností. Ta nejlepší je samozřejmě to, že jsme úspěšně dodělali školu a nyní si hledáme vhodné zaměstnání. Může se stát, že vás studium nebavilo, nebo pro vás bylo moc náročné, a tak jste ho dobrovolně ukončili. Tak nebo tak, o status studenta jste přišli a pokud jste nezaměstnaní, tak to musíte řešit. Jak? Přes pracovní úřad a já se s vámi dnes podělím o to, jak jsem se na pracák musela přihlásit i já.

A jsem bez práce

V červnu jsem úspěšně odmaturovala a byla jsem si jistá, že na vysokou školu jít nechci. Přes prázdniny jsem měla brigádu, ale od 1. září jsem žádnou práci na HPP (hlavní pracovní poměr) neměla. Proto jsem se vydala na pracovní úřad ve svém trvalém bydlišti. Status studenta jsem měla do 31. srpna. Na pracovní úřad jsem se musela přihlásit do 3 dnů. Proč? Abych za sebe nemusela platit SP a ZP (sociální a zdravotní pojištění). Také jsem si myslela, že mi pomohou najít si vhodné místo.

Přišla jsem na úřad práce a s sebou měla občanský průkaz a maturitní vysvědčení. Pani byla chvilkami milá a chvilkami pěkně protivná, ale to už tak bohužel bývá… Vyplnila jsem formulář – své osobní údaje, ale také to, zda bych byla pro práci v ČR, nebo v zahraničí, jestli by mi vadilo chodit na směny a podobné věci. Pak jsem od pani dostala pár informací o tom, že pokud bych nastoupila na brigádu, tak si nesmím vydělat víc než 4 600 Kč (v hrubém). Kdybych si našla zaměstnání, tak to musím ohlásit nejpozději do dne nástupu.

Také mi dala vlastní průkazku (vypadá podobně jako objednávací kartička k lékařům) a poslala mě k mé pojišťovně, kde jsem také musela nahlásit, že už nejsem student, ale nezaměstnaný člověk evidován na pracovním úřadě.

Co dále jsem se na pracovním úřadě dozvěděla?

Na návštěvy se tam chodí přibližně každých 6 týdnů. Každý evidovaný člověk dostane datum, kdy se musí dostavit. Poprvé vás taky čeká návštěva na informační schůzce, na které se dozvíte vše o tom, jak pracovní úřad funguje. Z návštěvy úřadu a komunikací s byrokratickým kolotočem nemusíte mít strach. Vše je dostatečně vysvětlěno, nicméně i tak rozhodně nedoporučuji podceňovat vážnost situace. Je vhodné dodržovat všechny termíny, důležité informace si klidně zapsat a hlavně neignorovat požadavky, které na vás úřad může mít. Ve výsledku vám to totiž může ušetřit dost peněz i hromadu času.

Komentáře k příspěvku