8 skvělých způsobů, jak si přivydělat na vysoké

8 skvělých způsobů, jak si přivydělat na vysoké

Když vám babča nedá na sešity

Semestr v těchto dnech začal. Jak banální sdělení. Pokud ho nečtete s lehkou bolestí hlavy, máte buď velmi přísnou životosprávu, hůře už náběh na cirhózu jater, nepochopitelné morální zásady či vám došel rozpočet. Trochu to bagatelizuji. Vysoká není jen o tom, že na večírek nemusíte čekat do pátku. Každopádně ať se svým nočním časem nakládáte jakkoliv dřív nebo později bude každá koruna dobrá. Na pivo. Na sešity. A my tady na webu víme, že jste dobré duše, které by to babičce neudělaly. Zkrátka a jednoduše, nechte řetízky v hrníčku, protože tyhle způsoby lehkého výdělku jsou mnohem jistější.

1. Vyplňujte dotazníky

Krásná novinářka vás na ulici za vyplněnou anketu na téma: „Chtěli byste uzavřít hranice?“ odmění nanejvýš milým úsměvem, ale v nejhorším možném nakonec ještě zaplatíte za večeři s ní. To ne, my chceme něco zpátky. Registrovat se na internetu do výzkumného panelu je na chvíli. A když už, vezměte si jich hned několik: CASI, narodnipanel.cz, googlete sami. Čím zajímavější jste – např. bydliště v malém městě, tím spíš budete vybráni k vyplnění dotazníků. Odměny jsou často skromné, ale za rok se to nasčítá a holt, práce skoro nulová a zbyde na letní akce.

2. Přihlaste se do medicínského výzkumu

Nejen na zvířatech lze testovat medicínu. Ano, pro někoho to může být nepříjemné, ale pro jiné menší odběr krve, zvláště jste-li v dobré fyzické kondici, může být vskutku snadnou cestou k zajímavé částce. Zkuste pohledat ve svém studijním městě, třeba Thomayerova nemocnice v Praze váš zápal pro vědu určitě využije.

3. Darujte plazmu nebo pohlavní buňky

Oblíbený způsob, který občas hraničí s individuálními morálními rozhodnutími, jestli nám za ty peníze stojí, aby po světě běhalo pár našich potomků. Teoreticky. Každopádně tady nejde jen o peníze, stejně jako v případě výše. Získat můžete i dobrý pocit, že jste někomu pomohli. Takže jdete-li do toho, podívejte se na článek Přivýdělek: Rozprodejte se na náhradní díly, ve kterém najdete mnohem více podrobností.

4. Začnete psát alespoň na blog

Psaní je činnosti, které se dá naučit. Ano, talent je často velmi pomocný, minimálně vám pomáhá, aby šla práce rychleji od ruky. Ale čím častěji budete psát, tím více se budete zlepšovat. V době internetu není těžké najít způsob, jak využít své kreativity. A pokud vám nikdo nechce zaplatit, ale ve vás stále dřímá duch velkých mistrů slova, začněte alespoň blogovat. Budete-li dobří a mít opravdu co říct, sponzoři a jejich peníze si vás najdou sami.

5. Běžte pracovat za bar

Vsadím se, že v jakémkoliv městě stačí projít pár podniků a najdete práci jako pomocná ruka při roznášení tupláků a sklenic s ohnivou vodou. Sice to často není bůhví jak dobře placené, ale pokud je příjemné vystupování a úsměv vaše druhé jméno, uděláte si jistě mnoho nových přátel. Zvláště jde-li o studentskou hospodu. A pokud vám majitel nechá dýško, můžete často odcházet i s malým jměním.

Barmani

6. Začněte doučovat

Dnes už je naprosto normální, že pár sice má dítě, ale každý rodič zároveň dvě práce a diář nacpaný k prasknutí. Avšak úkoly s dětmi se musí dělat pořád a maminka doktorka s tatínkem manažerem nemají odpoledne čas drilovat s potomkem básničku. Když však nemají problém pustit nějakou tu stokorunu za to, že s jejich ratolestí budete memorovat verše, jde nejen o dobrý přivýdělek, ale o slušnou přípravu na budoucí život.

7. Pracujte pro školu

Udělat si na škole dobré jméno prospěchovým stipendiem není špatné, ale lze i jít cestou nejaktivnějšího studenta/ky. Konference každý týden, pomoc se stěhováním, doprovod cizích profesorů na přednášky či příprava prváků na studentský život. Z počátku se možná budete sami rozkoukávat, ale za chvíli budete třeba pro katedru neocenitelná pomocná ruka. Příspěvek z vědeckého grantu do vaší kapsy rázem nemusí být utopií.

8. Začněte vlastní byznys

V žádném jiném prostředí nenajdete tolik chytrých, které jsou nejen odvážné, ale hlavně mají čas na to, aby zkusili vybudovat podnikatelské impérium. Facebook byl taky jen školní projekt. Jobs obdobně vybudoval svůj byznys během studentských let. Buďte otevření problémům, kterým musí studenti čelit a nebojte si jít do inovace, která vás napadne. Z malé myšlenky jsou velké činy. Proto neseďte jen na koleji a nehltejte knihy. Choďte po škole, komunikujte a zajímejte se. Život nezačíná s titulem v ruce, naopak vaše kariéra začala dávno před tím, než jste vůbec odmaturovali. Myslete na to.

Komentáře k příspěvku