7 zaručených tipů, jak ušetřit při studiu v zahraničí

Studovat, užívat si a procestovat co se dá! To je jasný cíl snad všech, co se rozhodli pro studium v zahraničí. Přinášíme několik rad, jak při studiu ušetřit na běžných věcech, bez kterých se neobejdete, a získat tak víc peněz na cestování a zaslouženou zábavu.

Erasmus a nadace

V Čechách existuje hned několik nadací, které vysílají nadějné české studenty na prestižní zahraniční univerzity. Díky jejich stipendiím je pak možné studovat Harvard, Oxford nebo Sorbonu. Nadace Zdeňka Bakaly, Fulbrightova komise, The Kellner Family Foundation, Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových a Stipendium George Placzeka – to jsou ty nejznámější. Pokud ale tušíte, že zas tak zázračným studentem nejste, zvolte raději Erasmus. I v rámci něj můžete obdržet stipendium, které slouží jako příspěvek k pokrytí nákladů na cestu a pobyt během studia v zahraničí.

Využijte studentské slevy

Jako student máte otevřenou cestu do světa levné dopravy, ušetříte také na lístcích na kulturní akce, někdy dokonce i při obyčejných nákupech nebo v kině. Pokud už ho nemáte, nezapomeňte si ještě před odjezdem zařídit ISIC – celosvětově uznávaný doklad prokazující status studenta – a to ať už studujete střední, vysokou či vyšší odbornou školu.

“Během studiu ve Francii se mi povedlo ušetřit na obyčejných věcech. Jezdila jsem dost na kole, ISIC fungoval i na bike rent, na moje lekce jógy, v pekárně kousek od školy a dokonce jsem našla i kadeřníka, kde platila 20% sleva přes ISIC. Zrovna tyhle služby pro holky od manikúry přes kosmetiku až ke kadeřníkovi nejsou zrovna levné, takže se to fakt hodilo.” Veronika, 23

Vařte a myslete na svačiny

Vařte si na koleji a ideálně se domluvte se svým spolubydlícím a dělte se o vaše gastronomické umění společně. Snažte se předcházet situacím, kdy vám bude po celém dni ve škole kručet v břiše a táhnout vás to do nejbližšího fast foodu. Místo toho s sebou mějte v batůžku vždy aspoň malou svačinu, oříšky nebo kousek ovoce. Jídlo v restauracích si dopřejte jen jednou za čas za odměnu nebo při výjimečné příležitosti. Peněženka vám bude vděčná!

Přivezte si z domova nebo si nechejte poslat

Snažte se ušetřit místo v kufru na ty nejdůležitější věci, co se nevejde a potřebujete, to si nechte poslat balíkem. Zkuste třeba službu Balík do zahraničí, která zasílá do víc než 220 zemí a dokáže nabídnout hodně výhodné ceny. Například cena za poštovné je při balíku o 10 kg:

Sdílejte co se dá

Nejen uvařené jídlo můžete sdílet, celkově je skvělý nápad podělit se o základní výbavu domácnosti. Sdílet můžete fén, rychlovarnou konvici, nádobí, lampičku v obýváku, televizi i třeba žehličku. A až vyjdete z domu, šérovat můžete  vesele dál – koloběžku, kolo a klidně taky auto!

Najděte si spolubydlící

S tímto souvisí naše další rada – snažte se najít parťáka na bydlení. Ještě před odjezdem zkuste různé inzeráty na stránkách zahraniční školy, které se věnují spolubydlení. Propátrejte i Facebook a různá diskusní fóra. Kdyby nic z toho nevyšlo, riskněte to a najděte si na první týdny třeba couchsurfing, během pár dní se v nové škole seznámíte a bydlení se bude hledat díky novým kamarádům ještě jednodušeji.

Zařiďte si brigádu

Náš poslední tip je ten nejjednodušší a určitě vás taky napadl. Pokud to jde, najděte si brigádu. Víme, že někdy je studium tak náročné, že čas na práci nezbývá, pokud to jen trochu půjde, zkuste si najít něco aspoň na pár hodin v týdnu.

“Neměl jsem v plánu žít v Londýně jenom studiem, i když na začátku vypadalo, že nic jinýho nezvládnu. Po pár měsících se to srovnalo, našel jsem si práci v menším baru, kam chodili především místní, taková pohodička. V Londýně zavírají bary celkem brzo, takže jsem byl obvykle po půlnoci doma a za vydělaný peníze jsem si třeba zašel na Premiere League, to byl vždycky můj sen.”  Petr, 24

Komentáře k příspěvku