6 příběhů, kdy velké peníze nepřinesly štěstí

6 příběhů, kdy velké peníze nepřinesly štěstí

Rychle nabyl, rychle pozbyl

Oblíbené české přísloví, zvláště u učitelů češtiny, protože dnešní mládež posedlá krvavými počítačovými hrami nezná jiný způsob řešení problémů než „nabít a zabít“. To jsem na úvod hodně odbočil, ale nemohl jsem si pomoci. Zatímco to s těmi hrami naštěstí není pravda, to přísloví platí bezezbytku. Musíte to vnímat i ve svém životě. Jak se k vám dostane větší částka peněz, třeba přijde výplata z letní brigády, ani se nestačíte divit, jak rychle ji utratíte. A pak se stejně rychle dostaví pocit, kam jsem sakra ty peníze dal a proč teď nemám z toho radost? Hrozně moc lidí sází v loterii a doufá, že výhra jim přinese štěstí. Bohužel. Většinu lidí peníze, ani to, co si za ně pořídí, plně neuspokojí. Nemá cenu k nim vzhlížet či se za nimi hnát. Pojďme se podívat na několik lidí, kteří zažili takřka nekonečnou radost z rychle nabytého majetku, ale po zbytek života si ponesou už jen trauma promrhané šance.

1. Americo Lopes

Jeho jméno zní skoro smyšleně, ale tento rodák z New Jersey má skutečně tu smůlu, že jeho příběh je pravdivý. Sázka do loterie se mu vyplatila, méně však už to, že se na ni složil se svými spolupracovníky ze stavby. Vyhrál, nepřekvapivě. a zkusil vše před nimi ututlat, neboť součástí domluvy bylo i rozdělení se o šílených v přepočtu 800 milionů korun. Což se mu nepodařilo a „kamarádi“ se začali soudit. Úspěšně. Po zaplacené daně musel Lopes ještě vyplatit čtyři své kolegy a v konečném důsledku prošustroval hromadu peněz za soudní výdaje. Místo luxusní dovolené pro pět lidí zůstalo jen menší bohatství a hořká pachuť z prohry a ublížených lidí.

2. Lisa Arcand

Výhra jeden milion amerických dolarů není zase tolik vysoká, ne vedle částek, které v tomto článku budou figurovat. Přesto se Lisa zachovala naprosto racionálně. Za výhru si luxusně vybavila nový dům, dala syna na soukromou školu a investovala do vlastní restaurace. Zkrátka to, co by asi udělal každý rozumný člověk poté, co by ho přestalo bavit popíjení nejdražšího šampaňského v lepším spa hotelu. Jenže sen Lise vydržel 4 roky, než ji byznys doslova stáhl z kůže, a podnikání z ní vysálo veškerý vyhraný cent. Neboť nelze mít jen dobré nápady, ale taky je nutné se naučit, jak je funkčně realizovat.

3. Barry Shell

Máte posledních pár dolarů, které vám jaksi zbyly, tak co s nimi? Jasně, koupíte si lístek do loterie. A vyhrajete čtyři miliony dalších takových zelených bankovek. Až takové štěstí měl Barry v roce 2009, které se rovnou změnilo v pekelnou smůlu, když místní policie dle fotky vítěze zjistila, kdo to nedávno kradl v místním obchodě. Barry skončil ve vězení a výhra propadla rodině, což není zase tak špatné. Ale absurdita té situace vážně pobaví.

4. Luke Pittard

Mladý Angličan Luke měl vskutku štěstí, neboť vyhrál v roce 2006 1,3 milionů britských liber a nemusel být nadále pracovníkem v McDonald. Teda alespoň ne po dalších 18 měsíců. Z vydělaných peněz sebral bandu lidí a udělal si parádní dovolenou na Kanárech a vyloženě nešetřil na vytříbeném pití a lahůdkách. Nedokážu si ten mejdan představit, ale po roce a půl byl Luke zpátky ve své práci. Ale abychom mu nekřivdili – pořídil si nový dům a šťastně se oženil. Tak věřme, že mu něco z toho zůstalo a život ho těší i v červené uniformě.

5. Martyn and Kay Tott

Martyho a jeho ženu neudělaly peníze šťastným z jednoho důvodu. Nikdy je neviděli. Sice vyhráli, alespoň to tvrdí, pět milionů dolarů, ale ztratili lístek. Což by ještě nebylo tak tragické, neboť sázková společnost ponechává třicetidenní lhůtu, kdy je možné prokázat výhru. Avšak manželé nedokázali ani to a od roku 1994 zůstává tato výhra jako největší částka, kterou někdo vyhrál, ale nemusela být vyplacena. Fakt smůla, ale někomu se to stát musí, že?

6. Callie Rogers

Sázení je ošklivá věc, kterou by děti rozhodně dělat neměly. V Anglii to zcela neplatí, a tak mohla teprve šestnáctiletá Callie vyhrát značných 1,9 milionů liber. Co byste v takovém věku dělali vy s tak vysokou částkou? Asi by vám trochu hráblo, ne? Callie rozhodně, neboť začala maraton mejdanů, dovolených a nákupů, po kterém skončila slečna bez peněz, ale s dvěma dětmi. To je ale na druhou stranu pěkné, a jestli lze věřit prohlášení výherkyně, že teď je mnohem šťastnější, než když měla na účtu miliony, je nakonec všechno dobré.

Komentáře k příspěvku