5 prstových pravidel, na které cestou za úspěchem nikdy nezapomeň

5 prstových pravidel, na které cestou za úspěchem nikdy nezapomeň

Dvě skupiny

Není jich mnoho, ale bezpochyby takové lidi máte i ve svém studijním kolektivu. Jaké mám na mysli? Takové ty osoby, které nedávají na hodinách moc pozor, poznámky nevedou, i když si pořád si něco píší, ale hlavně jsou neustále v pohodě. A pokud se jich zeptáte, jestli někam nezajdou, po chvíli listování zápisníkem vám řeknou, že určitě ano. Vypadají dobře, mají se očividně fajn a školou prochází jako nůž máslem. A pak máte kamarády, kteří pořád nemají čas, nestíhají se učit a na otázku, co teda celý víkend dělali, vyčítavě kroutí rameny, že neví. Štve vás, že patříte do druhé prokrastinující skupiny a sakra rádi byste patřili do první? Tak se smiřte, že to nejde lusknutím prstu. Ale postupnými kroky budete úspěch držet v celé pěsti.

P jako palec aneb Přemýšlej

Každou volnou chvíli, kdy se nám zdá, že nám život utíká hrozně rychle mezi prsty, bychom se měli zastavit a přemýšlet. Jeden by si řekl, že myslíme pořád, tím spíš, když jeden chodí do školy. Ale není tomu pravda. Naopak okolí přemýšlí za nás. Učitelé, kteří nám říkají, co máme číst, reklama, co nám říká, jak se máme obléct, omezenost okolí, jež nám určuje, jak zapadnout. Každý se pohybuje ve dvou rovinách. Snění o tom, co by nás bavilo a co chceme, a dělání toho, do čeho nás tlačí okolí, tedy co „musíme“ a nebaví nás to. Aniž bychom přemýšleli, jak tyhle roviny propojit. Nesněte své sny, uchopte je a zamyslete se, jak je realizovat. Třeba nabrat svaly, shodit pár kilo. Říct si to je super, ale zamyslet se nad tím, že nebudu jíst denně sladké a třikrát týdně půjdu cvičit je nesmírně obtížný krok.

U jako ukazováček aneb Urči si postup

Vzali jste svůj sen, ve kterém tvoří vaše tělo mohutné svaly, či je váš zadeček dokonale kulatý? A taky jste vymysleli, pokud ne sami, tak s pomocí kamarádů a známých, popřípadě Googlu, jaká k tomu vede cesta? Běžte po ní. Je to však to nejtěžší, protože každá cesta potřebuje plán. A když je plán špatný, bude i výsledné dílo špatné. Myslíte, že je těžší postavit nový most, nebo ho naplánovat? Samozřejmě to druhé, proto se architektura studuje na vysoké škole a most potom staví za mrzký peníz nevzdělaní dělníci. Čím podrobnější je plán, tím spíš to nezvorají. A takový by měl být i ten váš. Neexistuje systém: naučím se francouzsky – bum – umím francouzsky. Ale naopak metodou tři slovíčka každý den, budete umět za tři roky slušně konverzovat.

P jako prostředníček aneb Piš si to

Sny přicházejí a odcházejí. Plán, který se nám zdál minulý týden dokonalý, dostává v novém týdnu trhliny. Po třech návštěvách v posilce, po pěti lekcích z jazykové příručky, se rozhodně víc fit necítíte a stěží se umíte cizinci představit. Nebylo by lepší zkusit něco jiného? Je to možnost, ale není to cesta k vašemu úspěchu. Zamýšlíte se někdy nad tím, proč do školy dojdete (takřka) vždy, ale na svou lekci jógy ne? Protože školu máte zapsanou, aniž nad tím přemýšlíte. Jste vedeni v systému, máte svůj rozvrh, a když ne na fyzickém, tak alespoň na virtuálním papíře. Jenže obdobně si můžete na jakékoliv místo poznačit, že dnes se hodinu budu věnovat svému hudebnímu nástroji či půjdete běhat. A přesto nejede vlak.

P jako prsteníček aneb Pauzička

Cesta k úspěchu je lemována těmi, kteří vyhořeli. Hodně lidí se má tendenci pro něco nadchnout a začne to hrotit hlava nehlava. Každá volná chvíle vašeho diáře je zapsaná ne jedním, ale hned několika cíli, neboť když už do toho jdeme, tak nebudeme troškaři. Ale zeptejme se sami sebe. Šli byste na perfektní propečený steak ke kuchaři, který čeká, až si objednáte, potom ukrojí maso a perfektně opeče, nebo k člověku, který mezitím ještě vaří svíčkovou, filetuje ryby a peče svatební dort? Dobrého pomálu se říká a tak by měly platit i naše cíle. Je lepší se po každém kroku zastavit, vydýchat se a jít např. s přáteli ven, než sprintovat, upadnout a pak jít tak i tak s nimi. Neboť v druhém případě se už nemusíte zvednout.

M jako malíček aneb Moc času

Úspěch nečeká za první zatáčkou, bohužel často k němu vede cesta dlouhá měsíce, ne-li roky. Ale naše sny se zdají hmatatelné tak rychle. Vězte, že např. každý člověk se poté, co vejde z fitka do šatny a vysvlékne se, pohlédne do zrcadla, jestli tam už ty břišáky jsou, případně skočí na váhu, kam ta kila zmizela. A nic. Jenže když s tím teď seknu, je šance na změnu nula. Ale pokud vytrvám, vždy ta šance bude vyšší. Malíček je možná nejzbytečnější prst, ale v téhle poučce se skrývá všechno tajemství. Čas je nepřítel, ale hraje zásadně fér. Neplavte proti němu, ale nechte se jím nést ke svému cíli. Jakkoliv je vzdálený, je v moci času, aby vás tam donesl.

Komentáře k příspěvku