Pod časovým tlakem
Určitě znáte ten pocit, máte pouhých 24 hodin do zkoušky a vy naprosto nic neumíte. Nevíte, kde začít a také začínáte přemýšlet nad tím, jak se látku efektivněji a rychleji naučit. V dnešním článku se naučíte, jak se i s minimem času dokonale připravit na zkoušku.
Proč se vůbec učíte posledních 24 hodin?
To je základní věc, kterou musíte pro příště eliminovat. Určitě vám učitele nezadávají velké zkoušky ze dne na den. Proto si všechny písemky a zkoušky zapisujte do diáře, ať už klasického nebo elektronického. Vždy si aplikaci nastavte tak, aby vás upozornila aspoň 3 dny před písemkou. Ale určitě se občas úplně každému z nás stane, že na nějaký test zapomene. Proto si určitě přečtěte rady a tipy, jak se učit efektivněji a rychleji, když vám zbývá pouze 24 hodin do velké zkoušky či testu.
Nenechte se rušit
Nenechte se ničím rušit. Náš mozek pracuje nejlépe, když má naprostý klid a je kolem něho pořádek.
Takže tip pro vás: Když se ráno probudíte a víte, že vám zbývá málo času k naučení se na zkoušku. Udělejte si na svém stole pořádek, vyhoďte všechny zbytečnosti, pokud možno ani nezapínejte počítač a hlavně ne Facebook. Neposlouchejte ani při učení hudbu, možná jste na to zvyklí a myslíte si, že vám to vyhovuje, ale s hudbou v uších nikdy nedosáhnete toho správného soustředění.
Lidský mozek se dostane do stavu soustředění, ve kterém se nejlépe učí, až po 12 minutách soustředěného učení. Pokud vás něco vyruší, třeba zpráva na facebooku, bude vám trvat dalších 12 minut, než se dostanete do stavu mysli, ve kterém se mozek učí efektivněji a je v tzv. transu, který je pro učení nejlepší. Určitě si Facebook i mobil vypněte, pár hodin bez nich určitě vydržíte.
Pokud jde o prostředí, kde se učit, tak tam se fantazii meze nekladou. Nejlepší je asi pracovní stůl u vás doma, kde máte klid. Může to být také knihovna. Ale rozhodně nedoporučuji postel. Tu si náš mozek spojuje se spánkem. A ve spánku se toho moc nenaučíte.
Neučte se všechno najednou
Takže teď už něco víte. Nejlepší je, když se na zkoušku učíte postupně a máte diář, do kterého si zapisujete termíny zkoušek. No a pokud vám něco vypadne, je dobré si ráno udělat pořádek na stole a zbavit se všech rušivých elementů. Jak teda dál?
Mám se učit od ráno až do večeře?
Právě že vůbec ne. Musíte si dělat během učení přestávky, aby váš mozek zůstal při práci stále čilý a plně soustředěný. Přečtěte si více o přestávkách: Proč dělat přestávky při učení?
Vesměs byste se měli učit 30 až 45 minut v kuse a potom si dát přestávku, která by trvala od 2 do 10 minut. Při přestávce se do sebe nesnažte dostat nové informace, určitě nečtěte noviny ani nesledujte zprávy, spíše si udělejte procházku, nebo si konečně poslechněte oblíbenou hudbu. Po přestávce byste si měli vždy krátce zopakovat to, co jste se naučili v předchozí fázi učení a poté pokračovat k dalšímu učivu. Postup s opakování po přestávce vždy opakujte. Tato metoda vám zlepší zapamatování a ušetří vám čas, ve kterém se musíte materiál učit.
Jak se prodrat materiálem rychleji
Máte k naučení stovky stránek a čtení vám zabere strašně moc času? Většině z vás ano, proto je skvělé, když ovládáte rychločtení. Rychločtení je způsob čtení, při kterém čtete rychleji než 500 slov za minutu, běžný člověk čte rychlostí 200 slov za minutu. Další výhodou je, že mozek začíná lépe pracovat a pamatovat si látku právě při 500 a více přečtených slovech za minutu. Pokud chcete zdvojnásobit rychlost svého čtení, máme článek právě pro vás: Jak rychleji číst
Při čtení si zvýrazňujte důležité části, ke kterým se budete muset v budoucnu vracet. Ideální je zvýrazňovač stojí pár korun a je efektivní. V učivu se také lépe vyznáte.
Důležité body, které si zvýrazníte, si přečtěte až po učení, měly by vám připomenout to nejdůležitější.
Když se učíte na těžkou zkoušku, může se vám stát, že narazíte na seznam, který je třeba se naučit, nejlepší techniku na naučení seznamu je určitě PROPOJOVACÍ SYSTÉM, je to směšně jednoduché, ale nesmírně efektivní. Nepoužívá se pouze na seznamy, ale i na pořadí panovníků a další učivo, které jde v nějaké řadě či seznamu.
Důležité je pochopení
Učivo se nemůžete snažit jen tak memorovat, snažte se všechen materiál pochopit. Nikdy se neučte nazpaměť, ale snažte se chápat proč tomu tak je.
Může vám to připadat jako zbytečná práce, ale snažte se zjistit i více věcí, než musíte umět. Ponořte se do učiva. Znejte všechny souvislosti a ptejte se sami sebe: Proč tomu tak je? Jak k tomu došlo? Proč se to stalo zrovna tehdy? Co stálo v zákulisí události?
Sami dobře víte, že to co nás baví, se učíme nejlépe. V každém učivu najdete něco, co vás nadchne a pohltí. Motivujte sami sebe, tím že se budete ptát: Jak to použiji v mém životě? Jak mi to může v mém životě pomoct? Dá se to nějak přirovnat k mému životu? Vidím v tom nějaké přirovnání? Viděl jsem u druhých něco podobného? I matematická sinusoida se dá přirovnat k našemu životu. Jednou jsme nahoře a jednou zase dole.
Co jíst a pít během učení?
Už víte, že na učení musíte mít klid a dělat přestávky, určitě jste si přečetli články o rychločtení a propojovacím systému a začínáte uvažovat nad tím, jak udělat z každého učiva zábavu a najít v něm něco zajímavého. Ale co vlastně jíst? Jaké potraviny jsou motorem pro náš mozek? Určitě nic nezkazíte tím, když budete jíst naprosto normálně, teda pokud do vašeho normálního jídelníčku nepatří fast food a čínské polévky. Pít doporučuji samotnou vodu, maximálně si přidávejte šťávu a citron. Rozhodně nedoporučuji pít energeťáky a kolové nápoje. Existují ovšem potraviny, které náš mozek zbožňuje!
- Losos: zpomaluje stárnutí buněk, skvěle chutná a jako bonus obsahuje omega 3 mastné kyseliny.
- Oříšky: podporují mozek k lepší výkonnosti, dodávají mu potřebné látky. Nejlépe si dávejte nesolené a nepražené.
- Vejce: vajíčka prospívají našemu tělu, skvělý zdroj zdravého cholesterolu.
Shrnutí
Založte si diář – už nikdy nebudete čelit stresům při přípravě na velkou zkoušku.
Nenechte se vyrušovat – nechte váš mozek ať se díky soustředění rozjede na plné obrátky.
Dělejte přestávky – neučte se všechno najednou, učení si rozvrhněte na menší části, bude to mnohem lepší.
Čtěte rychleji – naučte se techniky rychlého čtení a nepromrhejte hodiny čtením poznámek.
Pochopte materiál – pochopte tom co se učíte a snažte se v tom najít něco užitečného.
Jídlo – jezte potraviny, které vyhovují mozku. Oříšky zas tak nákladné nebudou.
Pokud budete dodržovat tyto rady, nebudete potřebovat na naučení 24 hodin, ale bude vám stačit pouze 10 hodin, zbytek už využijte pouze k odpočinku a opakování.