10 lekcí o penězích, které studenty ve škole neučí

10 lekcí o penězích, které studenty ve škole neučí

Trošku jiné počty

Sčítání a odčítání, násobení i procenta, to nám povětšině problémy nedělá. A přece občas nastane v kapse (tedy spíš v peněžence) stav přímo kritický, ke kterému došlo neplánovaně. Kdepak se stala chyba a jak se poučit? Jak správně zacházet s penězi a nenechat se napálit marketingovými triky. Pokusím se tedy přinést pár zajímavých a podnětných rad.

1. Naučit se vycházet s penězi

Není to vždycky snadné, ale je třeba vypracovat si určitý systém, jak zvládnout všechno potřebné s daným rozpočtem. Na první místo tedy zařadíme natvrdo takové, bez nichž to nejde a platit se prostě musí. Oč se jedná? Jsou věci, které je nutné zaplatit bez jakýchkoli debat, ty tedy umístíme na první příčku pomyslného seznamu a nijak se je nesnažme odkládat, některé pravidelně se opakující lze řešit i trvalým příkazem. Impulsivní nákupy i jiné výdeje peněz přece jen důkladněji zvažujme a posuzujme. Vždy je lepší mít určitou rezervu než jet „na doraz“ s občasným přečerpáváním. Srovnat stav na účtu už totiž tak snadné nebývá.

2. Co opravdu nutně potřebujeme?

Jinak tomu je, pokud bydlíme u rodičů, jinak s kamarádem v podnájmu a zase jinak na studentské ubytovně. Zkusme si (klidně tak, aby to nikdo z kamarádů neviděl a nemohli se posmívat) sestavit jednoduchou tabulku, do níž zaneseme své výdaje, příjmy a získáme tak ucelenější představu i přehled o svém hospodaření. Tomu se pochopitelně nejspíš musíme ještě učit. Neutratit bezhlavě případný přebytek a vytvářet si rezervní fond, to zní docela přísně, ale právě tudy vede cesta.

3. Umíme smlouvat?

Ne, smlouvání není občas nic potupného. Sice se tento postup nehodí pro každou příležitost, při vhodném použití ale přináší až překvapivé úspory a navíc i pocit určitého zadostiučinění. Někomu to jde skoro samo, plaché či stydlivé typy si budou muset celý postup naplánovat a zkoušet tak dlouho, až principu smlouvání přijdou na kloub. Coby studenti bychom se neměli ostýchat požadovat i různé slevy a zvýhodnění, ať už jde o vstupné, smlouvu na mobilní telefon nebo nákup oblečení. Jen do toho! Chudý student ti zajímavé slevy pro studenty přináší v samostatné sekci

4. Pozor na zadlužení

Některé formy zadlužení jsou víceméně nevyhnutelné, snažme se je ale co nejvíce omezovat a vyhýbat se jim, jak to jen bude možné. Ačkoli například hypotéka je někdy jediným způsobem, jak vyřešit problém s bydlením, o tom není třeba pochybovat. Také placení školného a půjček na případnou údržbu a opravy nás někdy docela „tlačí ke zdi“. Snažme se ale jít jen do těch opravdu nevyhnutelných a reálně splatitelných půjček, když už nezbývá jiné východisko.

5. Pozor na výši účtu a včasné splácení

Pokud se budeme zajímat o nějaké finanční produkty, občas si náš protějšek nenápadně prověří, jak jsme na tom s pohybem i stavem na účtu. Svým způsobem se tak snaží vyhnout zbytečnému riziku. Jinak při snaze o uzavření nájemní smlouvy, získání hypotéky nebo koupi na úvěr můžeme mít nečekané a nepříjemné problémy. Takže pokud už jdeme do minusových čísel, co nejdříve vše vyrovnat!

6. Úrokové sazby pro spoření i půjčky

Z úroků studentských úspor se nedá zbohatnout a ani si nějak moc vyskakovat. Záleží vždy pochopitelně na výši vkladu a jedná se spíš o symbolické částky. Ovšem je třeba hlídat si úrokové sazby případných půjček, při dlouhodobém úvěru se totiž mohou vyšplhat značně vysoko, aniž bychom si jejich nárůstu nějak všímali. A najednou se na nás šklebí nepříjemná cifra! Takže pokud to není opravdu nutné, ruce od půjček raději pryč, ať už jsou prezentovány jakkoli výhodně.

7. Pozor na mazané supermarkety

Se zkušenostmi ohledně nakupování v supermarketech jsme na tom velice odlišně. Někdo musel absolvovat bezmyšlenkovitě pravidelné rodinné nákupy a fungovat coby pohon vozíku, jiný před návštěvou supermarketu studuje slevy, shání kupóny nebo porovnává ceny s konkurencí. Nakupujme vždy s rozumem, akce s mimořádně výhodnou slevou často člověka zlákají nakoupit zejména potraviny ve zbytečně velkém množství. Nakonec je část nákupu sice „za hubičku“, ale v praxi k ničemu. Tady se dá opravdu výrazně ušetřit. Kupodivu ani děvčata se chybám v nakupování často nevyhnou, studentka má prostě do šetrné hospodyňky před sebou ještě dlouhou a trnitou cestu.

8. I při studiu lze vydělat peníze

Jako studenti se o zlepšení své finanční situace určitě můžeme přičinit. Jistě, pokud nebudeme mít nějaký geniální nápad, za který budeme následně zahrnuti bohatstvím, bude třeba přiložit nejspíš ruku k dílu. Možnosti jsou rozmanité. Co obětovat trochu svého volného času a přilepšit si prostřednictvím brigády, výpomoci, nebo nějakým pokusem o samostatné podnikání? Pokud snaha skutečně přinese finanční zisk, je to skvělé, pokud se pokus příliš nepovede, získáme nezaplatitelnou zkušenost a příště budeme zase o něco chytřejší.

9. Pořádek dělá přátele, to platí i o penězích

Kdo si nehlídá peníze, může si občas za problémy sám, je to opravdu tak. Vždyť věnovat nějaký čas kontrole výpisů z účtu, případně se nestydět zeptat a prověřit nejasnosti, na to má každý z nás právo. A týká se to pochopitelně i studentských bankovních účtů. V bankovnictví se zhusta používá velice specifická „hantýrka“, to ale neznamená, že bychom se v ní museli vyznat a neměli nárok nechat si něco v případě potřeby vysvětlit. Takže mít ve všem pořádek a chápat, co která položka ve výpisu znamená, to je vážně důležité. Vždyť jde přece o naše peníze, ne?

10. Vyplatí se hypotéka víc než nájem?

Otázka bydlení v budoucnosti nám jako studentům občas nepřijde příliš závažná a aktuální. Pár let ji samozřejmě můžeme ještě bezstarostně odkládat a přesunovat k řešení do budoucna, jenže donekonečna to nejde. Potom stojíme před vcelku závažným problémem. Jasně, že ne všichni. Někomu prošlápli cestu rodiče a s bytem má vystaráno, jenže tak na tom není každý. A uvázat si na krk hypotéku, to je splácení spousty peněz na docela dlouhou dobu! Jako řešení se jeví i platit nájem a pohodlně si bydlet. Jenže když se dáme do počítání, nakonec to stejně vyjde tak, že vlastní bydlení se vyplatí, navíc v něm jsou peníze stabilně uloženy a zhodnoceny. Takže čím dříve začneme se splácením hypotéky, tím dříve ji budeme mít definitivně z krku. Snadné to nebude, ale je potřeba začít rozvažovat i o řešení tímto směrem.

Komentáře k příspěvku

  • Garcia J Sacramento

    Potřebujete naléhavé peníze? Pomůžeme vám! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není pro nás příliš šílená a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Pomůžeme vám!