Založení firmy hned po škole? Víme, jak na to!

Po dokončení studia střední nebo vysoké školy stojí před člověkem důležitá otázka, jakým směrem se budou ubírat jeho další životní kroky. Mnoho mladých lidí láká vidina podnikání. Cesta to může být v porovnání se zaměstnáním velmi trnitá a riskantní, ale přináší s sebou větší svobodu a v případě úspěchu snad i seberealizaci.

Jakým způsobem ale začít podnikat po opuštění školy, kdy se poprvé stavíme na vlastní nohy? Nebudeme zde rozebírat, že je nutné mít nejprve vytvořenou představu o podobě budoucího podnikání. Pojďme se spíš podívat na to, jaké možnosti má bývalý student a budoucí podnikatel možnosti v rámci našeho právního systému.

OSVČ, nebo radši S. R. O.?

Která z těchto možností je lepší? Která přináší více výhod nebo méně úskalí? Zkusme to zjistit. Založení firmy ve formě a. s. jsme z našeho výběru záměrně vynechali, protože málokdy bývá první volbou začínajícího „selfmademana“. Zbylé dvě možnosti jsou ale v mnoha ohledech velmi konkurenceschopné.

Založení

První kolo duelu je poměrně jednoznačné. Založení živnosti jako OSVČ zvládne v podstatě každý (zejména jedná-li se o volné živnosti) a podnikat můžete začít bez jakýchkoli okolků skoro hned. Bezmála stačí vyplnit formulář na patřičném úřadě a zaplatit poplatek 1000 Kč. Potřebujete jen doklad totožnosti a dokonce ani nemusíte obcházet finančák, sociální správu nebo zdravotní pojišťovnu.

Založení s. r. o. je výrazně složitější a o něco dražší, ale naštěstí existují cesty, jak si i tento proces výrazně zjednodušit. Veškeré úkony zařídí specializovaná služba, na vás bude pouze podpis. Takové řešení výrazně šetří čas a minimalizuje riziko toho, že něco hned na začátku přehlédnete.

Administrativní zátěž

Zde to tak jednoznačné není. Ale pokud budete jako OSVČ uplatňovat výdajový paušál, má tato varianta jasnou výhodu. V takovém případě je totiž administrativa naprosto minimální a v mnoha případech zvládnete vše sami – bez externí účetní. Na druhou stranu pro s.r.o. existuje celá řada účetních programů, se kterým zvládnete dělat základní účetnictví včetně daňového přiznání.

Rizika

Co se týče odpovědnosti za riziko, je na tom určitě líp s. r. o., jak ostatně napovídá i název „s ručením omezeným“. Za jakékoli škody ručí společníci do výše nesplaceného kapitálu. OSVČ nese odpovědnost na vlastních bedrech a ručí veškerým majetkem. Při rozhodování, co je lepší, pochopitelně dost záleží na povaze podnikání a na tom, jakou škodu při něm můžete napáchat.

Optimalizace daní a pojistného

Zde je obecně vítězem firma s. r. o., kde jsou možnosti optimalizace výrazně vyšší než u živnostníků. Opět ale záleží na konkrétní formě podnikání – a taky na tom, jak v tom umíte chodit. Souboj tedy končí výsledkem 2:2.

Firma jako krok vpřed

Jak vidíte, záleží velmi na konkrétních okolnostech. To však nic nemění na tom, že založení firmy byste se neměli bát. Platí to dvojnásob, pokud využijete specializovaných služeb a zároveň máte velké plány, kdy již od začátku chcete spolupracovat s dalšími lidmi. Firma navíc obecně v podnikání působí o něco víc věrohodně, platí to minimálně při větších objednávkách a projektech. Tak udělejte krok vpřed a začněte si plnit vaše podnikatelské sny!

Komentáře k příspěvku