Vskutku divné školy, které skutečně existují

Vskutku divné školy, které skutečně existují

Jak správně udělat hamburger?

Škola je v jádru velmi široký pojem, málokdo nad tím přemýšlí. Většinou si všichni představíme nevzhlednou kvádrovitou budovu, potažmo více budov rozesetých po městě, v nichž najdeme učebny, stoly, židle, tabule a samozřejmě věčně nervózní uklízečky a nepříliš dobře naložené učitele. Jenže základní definice by mohla vyjít toho, že se v takové škole něco naučíte – tedy obsáhnete znalost, která vám doposud byla utajena. Potom je zcela jedno, jestli u toho stojíte, či ležíte s koktejlem na lehátku. Portfolio toho, co se můžete dozvědět, je nebývale široké. Například v Illinois v Americe najdete školu hamburgerů, na jejíž založení se podílela samotná společnost McDonald, a učí zde personál nejen jak správně otáčet maso a vkládat okurku… Už od roku 1961! Holt, někdy to je o penězích, jindy o odvaze, ale vzdělávat se můžete prakticky v čemkoliv a kdekoliv. Jen nahlédněte.

1. Microsoft škola budoucnosti ve Filadelfii

Kolem roku 2003 se mezinárodní počítačová společnost začala trochu montovat do jedné místní univerzity ve Filadelfii. Výsledkem bylo, že v roce 2006 otevřela škola, ve které měl každý student laptop, matematika se učila v programech Microsoftu a veškerá interakce, včetně skříněk na věci, fungovala skrze identifikační karty. Zkrátka, co šlo dělat přes počítač, to dostalo prioritu. Škola byla tak prosycena technologií, že to nezvládali ani učitelé, natož žáci, a nepřekvapivě začaly kulminovat chyby jako v systému Windows. Jenže to bylo skoro 10 let zpátky. Dnes je škola jedna z nejlepších ve městě a ukazuje světu, kam míří pokrok.

2. Základní jeskynní škola Dongzhong v Číně

Ačkoliv je Čína bohatá, je taky stejnou měrou chudá, neboť peníze v tomto velkém státě nejsem rozděleny rovnoměrně. A tak se může stát, že v chudé provincii, skončí žáci jednoduše v jeskyni, protože postavit klasickou školu je nebývalý luxus. Na druhou stranu, taková jeskyně s perfektní akustikou, spoustou místa na sportování a integrovanou přírodní klimatizací, není zase tolik špatná věc. Bohužel ji v roce 2011 vláda zakázala a my jen doufáme, že medializace dopomohla žákům k nově postavené budově.

3. Trabajo Ya ve Španělsku

Španělsko je společně s Holandskem velmoc v jedné věci, ehm, prostituci. V této malebné krajině jich žije hned 400 tisíc a není divu, že někdo přišel s tím, že je třeba trochu se přiučit řemeslu… Škola ve Valencii nenabízí komplexní studijní obor, pouze týdenní kurz, ale za příjemnou cenu asi 120 babek. Za své peníze dychtivé slečny, ale teoreticky i pánové, zjistí mnohé o historii „nejstaršího řemesla“ a dle studia Kámasútry zjistí i více o poskytování potěšení. Kam se hrabou české sexkoučky.

4. Univerzita Oaksterdam v Kalifornii

Název vám mnoho neříká, že? A co když napovím, že název připomíná jedno hlavní město kousek na západ od České republiky? Můžeme se teď bavit dokonce o dvou školách, ta první, která byla inspirací, samozřejmě leží v Amsterdamu a říká si jednoduše Amsterdam’s Cannabis College. Tedy je už zřejmé, o co tady jde. Můžete si vzít celý semestr, ale taky menší čtyřdenní kurz, který vás provede vším, co by měl vědět pěstitel marihuany. Všechno v legálním měřítku, že ano…

5. Salemská škola magie v Massachusetts

Lze studovat v duchu Harryho Pottera? Tak samozřejmě, ostatně tato škola tady byla dřív než příběhy uhrovatého mladíka s jizvou na čele. Oficiálně teda sídlí v Rossville ve státě Chicago, ale tamní křesťanská komunita neměla příliš pochopení, tak škola své výroční akce pořádá v městě, které je už po staletí spojeno s magickými rituály a okultismem. Samotné lekce jsou online, můžete si vybrat několik pohanských způsobů magie a náboženství, ale i aromaterapii. A funguje celosvětově, k dnešnímu dní prý kurz dokončilo 240 tisíc studentů! Nechcete se taky stát, vcelku legitimně i s potvrzujícím papírem, studovaným mágem?

Komentáře k příspěvku