Ujeté tradice vysokých škol. Chceme je taky!

Ujeté tradice vysokých škol. Chceme je taky!

Alespoň univerzitní prase

Marně přemýšlím nad nějakou pořádnou tradicí, kterou bych zažil při svém studiu v Praze a Olomouci. Ano, každý rok je Majáles, ale ten je na každé univerzitě, pomalu už i v každém městě či vesnici, kde mají alespoň jednu střední školu. Potom mě napadly nějaké fotbalové či jiné sportovní zápasy mezi katedrami či fakultami, ale to zkrátka není pro každého. Zbývá se obrátit na poslední metu a to každoroční párty pro prváky daného oboru, jenže co je tradičního na tom, že si celý obor jde domněle popít s učiteli a doktorandy, kteří se buď zdrží jen zlomek večera, případně sbalí nejlepší prvačky a zdrží se, no, jen zlomek večera… Já chci zkrátka paintballový zápas na kampusu, jako to bylo v seriálu Community, či třicetiletého kozla, kterého musí každý nováček políbit na zadek. Jenže, nevím, znáte vy nějaké takové tradice? Klidně i kolejní, zkrátka cokoliv, co v zahraničí je standardem? Nebo se necháme inspirovat?

Nahá jízda

Studenti univerzity ve Vermontu vědí, jak na konci semestru vypustit páru. S poslední přednáškou před začátkem zkouškového ti nejodvážnější z jejich řad notně odhalení usedají na své bicykly či jen tak volně vybíhají, ale jak nadpis prozrazuje, příliš si nedělají hlavu s tím, co mají, přesněji nemají, na sobě. Pěkné je, že samotná škola akci posvětila a mě by jen zajímalo, jestli se zapojují i učitelé. Musí být úsměvné, když půl roku prudící profesor odhodí oblek a frčí na kole s holou… bradkou?

Hod rybou

Zahraniční univerzity mají roztodivné maskoty, ale taky mají své vlastní sportovní týmy. To je obecně známá věc a je jen škoda, že u nás to tak povětšinou není. Neboť když se oba prvky spojí, může z toho být velmi dobrá legrace. Univerzita v Novém Hampshiru je notně pyšná na svůj hokejový tým a proto pokaždé, když zahájí sezónu a mužstvo skóruje, hodí někdo ze studentů na led čerstvě vylovenou rybu. I přestože trenéři riskují penaltu za nesportovní chování, nikdo se proti tradicí už čtyřicet let nevzepřel.

Skupinový křik frustrace

Řekl bych, že občas má každý touhu si stoupnout k oknu a zařvat na celý svět, jak pitomé věci se musí učit a hlavně v jak šíleném množství. Podobné pocity se kupodivu nevyhnout ani geniálním studentům Harvardovy univerzity a jelikož řvaní po nocích na celou kolej není příliš kamarádské, vznikla tradice na první noc zkouškového. V podvečer se studenti oblečou jen velmi lehce a běhají kolem školy za doprovodu smíchu, nelidského řvaní a nadávání. Taky uprostřed zimy…

Dračí den

Ne, nemluvíme tu o nějaké čínské tradici. To jen studenti architektury na univerzitě Cornelle společnými silami postaví na začátku jara obrovského pseudomechanického draka a chodí s ním po okolí za doprovodu davů. Což však není vše. Studenti technických oborů této univerzity pro změnu staví konkurenční pohyblivou sochu fénixe a taktéž se s ní promenádují po městě. Jednou se dokonce stalo, že drak nedopatřením (či úmyslně?) skončil v plamenech.

Koupání v kašně

Konečně relativně normální zvyk? Dalo by se říct. Floridská státní univerzita je poměrně luxusní, ale co jiného byste čekali na Floridě, že? Součástí je i krásná fontána, ve které rozhodně musíte za své studium skončit, jinak nejste přijati do studijního kolektivu. Dokonce i nově zvolený ředitel školy se nechal ponořit do fontány za hromového jásotu. Když nad tím přemýšlím, v Olomouci je na náměstí menší oblouk, na který musíte vyšplhat a prolézt pomyslnou myší dírou. Osobně jsem to nikdy neudělal…

Šťastná želva

Univerzita v Marylandu má na svém náměstí sochu želvy pojmenovanou Testudo. Dalo by se říct, že je i oficiálním maskotem. Každopádně socha je dost velká, aby v průběhu zkouškového na ni studenti naházeli hromadu věcí, které by jim mohly přinést štěstí – většinou drobné poznámkové papíry, flashdisky i něco k jídlu. Takže na konci zkouškového není před školou socha, ale hromada odpadků a snad i hodně úspěšných studentů. Naneštěstí se už stalo, že někdo na sochu umístil i svíčku a hromada začala hořet. Soše se pochopitelně skoro nic nestalo, ale i tak studenti další týdny pro jistoty kladli na želvu náplasti a prášky proti bolesti.

Hod tortillou

Je škoda zbavovat se jídla, ale tradicí na univerzitě Baylor je právě hod mexickou pochoutkou. Avšak pouze z vybraného mostu, kde je na dohled betonová platforma, o jejíž účelu se vedou spory. Každopádně komu se povede hodit tortillou tak, že nespadne do vody, ale přistane na plošině, je předurčen k tomu, aby školu do čtyř let dokončil. Neboť bylo obecně vyhodnoceno, že kdo je schopen hodit tortillou na cíl, dokáže cokoliv.

Komentáře k příspěvku