Tipy pro bezpečný výběr nebankovní půjčky

Máte finanční problémy a uvažujete o nějaké půjčce? Možná budou vaše první kroky mířit do některé z bank, nicméně na trhu jsou ještě nebankovní úvěry. Těch je poměrně hodně, nicméně lidé se jich ještě stále docela obávají. Přitom prakticky není proč. Vždyť při solidní platební morálce nemůže mít člověk potíže s žádnou půjčkou. Přesto je zapotřebí vybírat i nebankovní úvěry obezřetně. Na co všechno byste si měli dát pozor? Aspektů bezpečné volby je poměrně hodně, my pro vás vybíráme v následujících řádcích ty nejdůležitější.

Srovnání jako první instance

Zvolit si konkrétní půjčku bez jakéhokoli porovnání je cesta do pekel. Pokud nechcete spáchat finanční sebevraždu, určitě si několik totožných produktů porovnejte. Dnes to není nic složitého. Na internetu najdete spousty srovnávačů. Než se podepíše smlouva o půjčce, budete mít jistotu, že víte, co si berete. Porovnají se vám nejenom úrokové sazby, ale také doby splatnosti, celková výše konkrétních poskytovaných úvěrů a mnohé jiné záležitosti. Vše je z drtivé většiny zcela zdarma. Výborné jsou také kalkulačky půjček, které už zveřejňuje na svém webu každý spolehlivý poskytovatel nebankovních půjček.

Máte na splácení?

Možná se vám tato otázka jeví jako značně banální, ale není tomu tak. Spousta lidí se vrhá do půjček po hlavě a vůbec netuší, že nakonec nebudou schopní dostát svým závazkům. Optimální je na počátku spočítat své příjmy a výdaje, do nichž si zahrnete i částku, již budete splácet v rámci půjčky. Jestliže výdaje předčí příjmy, případně bude bilance vyrovnaná, rozhodně je vhodnější přibrzdit. Ve finále byste totiž přeplatili nehorázné finanční sumy, což vám za to určitě nestojí.

Úrok není jediným ukazatelem výhodnosti

Mnozí lidé mají v souvislosti s výhodností konkrétní půjčky spojenou hlavně úrokovou sazbu. Ano, ta je do značné míry důležitá, nicméně počítat by se mělo s veškerými poplatky, jež s půjčkou souvisí. Mnohé úvěry už jsou dnes navíc řešeny tak, ž nebankovní poskytovatel přímo ukazuje konkrétní výši peněz, jež dlužník ve finále přeplatí. I pro toho se půjčka stává mnohem transparentnější. Typická je třeba jednoduchá a rychlá půjčka do 10 000, která vůbec nic neskrývá a žadatel je na počátku jednoznačně srozuměn s tím, jak na tom v budoucnu při splácení bude.

Pozor na sankce

Právě jich by se dlužník měl nejvíce obávat. Když totiž nedostojí svým závazkům a nesplatí konkrétní splátku včas, hrozí mu nemalé penále. I když by se vám takováto situace přihodila, stoprocentně se informujte o tom, jak se věc mají ohledně prodloužení data splatnosti daného úvěru. U většiny společností to jde a situace je nakonec mnohem méně bolestivější než v případě, že v podstatě vůbec nic řešit nebudete.

Komentáře k příspěvku