Studium a mateřská: Jde to vůbec dohromady? Kde vzít finance?

Půjčka na mateřské

Život se prostě naplánovat nedá, a tak se občas někomu přihodí, že přímo ze školní lavice odjíždí do porodnice. Pro někoho je taková představa naprosto nepřijatelná a sdílí konzervativní názor starší generace. Naopak jsou lidé, kteří se dovedou na situaci dívat s nadhledem a brát život takový jaký je. Vždyť založení rodiny během studia není žádná prohra, jsou daleko horší věci. Jen se musíte připravit na poněkud náročnější období, zvlášť po finanční stránce. Vše jde skloubit dohromady, jak každodenní péče o miminko, tak i studium. Pokud si zvládnete dokonale zorganizovat čas, bude vše fungovat jak má, o čemž vás zcela jistě přesvědčí fakt, že v poslední době neustále vzrůstá počet maminek, které na mateřské podnikají, pracují a nebo studují. Zůstat doma na mateřské může také otec dítěte, proto záleží jen na tom, jak se s partnerem na péči o dítě dohodnete. Po celou dobu mateřské vás částečně zabezpečí stát, rodičovský příspěvek můžete pobírat až do čtyř let věku dítěte.

Máte nárok na mateřskou?

Peněžitá pomoc v mateřství nebo-li lidově mateřská se vyplácí při splnění určitých podmínek. Pro nárok na mateřskou musíte splnit především potřebnou dobu pojištění a platit si nemocenskou. Jestliže úspěšně ukončíte studium a nastoupíte do zaměstnání, platí za vás nemocenské pojištění zaměstnavatel a do doby nezbytné pro nárok na mateřskou se započítává i doba studia. Pokud začnete podnikat, musíte si toto pojištění hradit sami, není povinnou položkou. V případě, že vám nárok na mateřskou nevznikne, budete dostávat od data narození dítěte rodičovský příspěvek. Jak si ale poradit s jednorázovou investicí, jež narození miminka provází? Možná vypomůže rodina, možná kamarádi, ale přesto je každá koruna do začátku dobrá. Naštěstí ve finančním světě existují půjčky a právě matkám na mateřské jsou k dispozici široké možnosti půjčky pro ženy na mateřské dovolené. Tento specifický finanční produkt naleznete zejména v nebankovní sféře, se žádostí o úvěr v bance byste zbytečně ztráceli čas. Půjčky poskytované renomovanými finančními společnostmi, jež mají dlouhodobou tradici na trhu, vám zajistí bezproblémové férové služby. Přitom získané peníze můžete využít na cokoli, co je potřeba, nejsou podmíněny jen nezbytnými potřebami pro dítě. Půjčky pro ženy na mateřské nevyžadují potvrzení o příjmu a tudíž jsou právě pro vás snadno dostupné.

Kojit, přebalovat nebo se učit na zkoušku?

Každá studující matka se musí smířit s tím, že nikdy její podmínky nebudou ideální a nikdy nebude mít dostatek času. Na učení bude zbývat jen několik hodin denně, pravděpodobně večer, po splnění všech domácích povinností. Velkým pomocníkem se stane vlastní počítač s internetem, jehož prostřednictvím můžete komunikovat se školou a vyhledat si veškeré nezbytné informace. Nejlepším řešením je rozhodně dálkové studium, nejlépe v místě vašeho bydliště, případně individuální studijní plán. Připravte se na to, že studium bude vyžadovat pevnou vůli a každá cesta k cíli vede přes překážky. Vypadne vám hlídání, dítě onemocní, zkoušku neuděláte napoprvé,… To vše lze ale překonat, nesmíte ztrácet motivaci a uvědomit si, že studiem pracujete na své budoucnosti. Jediným opravdovým problémem studentek na mateřské dovolené jsou finance.

Jak vyjít s penězi?

Jestliže nemáte nárok na mateřskou, budete od data narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Nemůžete si sice sama zvolit způsob jeho čerpání, ale prvních devět měsíců dostanete 7 600 Kč měsíčně a pak až do čtyř let věku dítěte 3 800 Kč měsíčně. Od roku 2017 se však chystají nové změny. Rychlost čerpání půjde více regulovat, měsíční strop bude 7 600 Kč po celou dobu čerpání. Rovněž přestanou platit jistá omezení týkající se umístění dítěte do školky. Finanční rozpočet vaší mladé rodiny bude neustále tak jako tak napjatý, a proto se může lehce stát, že jakákoli nenadálá událost jej pěkně rozhodí. Jak si tedy nejlépe poradit s nečekaným výdajem? Za každých okolností je rozumné vypomoci si půjčkou, protože v období rodičovské dovolené máte jedinečnou možnost využít právě půjčky pro ženy na mateřské dovolené, které získáte za velmi výhodných podmínek od nebankovní společnosti. Oproti bankám na vás nekladou žádné nároky, nemusíte nic dokládat, nikdo nekontroluje registry dlužníků a není nutno nikam chodit na kamennou pobočku firmy. Vše vyřídíte doma na internetu za pár minut. Jednoduchá online žádost je okamžitě schválena a peníze jsou ihned převedeny na bankovní účet. Případně lze využít alternativní způsoby vyplacení úvěru, kdy si hotovost můžete vyzvednout na nejbližší čerpací stanici a nebo v trafice. Některé půjčky pro ženy na mateřské dovolené nevyžadují ani vlastnictví bankovního účtu a peníze vám třeba i o víkendu převedou na anonymní platební kartu. Tu už dále použijete jako běžnou platební kartu MasterCard. Nikdy se tak nemůže stát, abyste během mateřské zůstali bez peněz.

Zatímco jinde v zahraničí se se studujícími matkami již dopředu počítá a vysoké školy jsou vybaveny dětskými koutky, případně chůvami, v České republice je stále zaběhnutý stereotyp, napřed kariéra potom rodina. Nechtělo by to už konečně změnu?

Komentáře k příspěvku

  • Michaela Jungrová

    Třeba VŠEM má pro maminky bez tatínka stipendium. Zároveň má i skvělou mateřskou školku, takže si my maminky v klidu můžeme odskočil i na zkoušku ;-). Myslím si, že by si ostatní vejšky měly vzít příklad a dělat tohle vše i pro své studenty.

  • František Ferebauer

    Hezké tipy.